Военноморски разделБългарски ВМС

Модератори: Sharana, Amazon

Отговори
Аватар
Sharana
Модератор
Мнения: 4185
Регистриран на: 22 Юли 2016, 00:38
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sharana » 27 Юли 2025, 22:01

Sasel написа:
27 Юли 2025, 16:01
Надводен дрон може ли да изпълнява задачите на подводница?
А кои са тези задачи, които само подводница може да изпълни?
Черно море се водеше "руска локва" с руски "непотопляем самолетоносач" (Крим). Нагледно виждаме, че задачите да не се допусне морска блокада и да се контрира потенциален десант могат да се изпълняват и без подводници. В случая даже и без кораби.
С така поставени задачи ще се справят и морски дрони, даже вероятно и много по-добре + само с част от парите нужни за няколко подводници.
Океан написа:
27 Юли 2025, 21:22
Надводните дронове също са полезни и вероятно решението за тях е взето на база на някакъв cost/benefit анализ, гледайки какво успя да постигне Украйна с дронове. Но едно е да тормозиш руския флот ако излезе от базите си, друго е да имаш възможността да удариш щаба им в Севастопол.
Щаба в Севастопол е над 500км от Варна (от Шабла даже са само 400км) - не ти трябва подводница, за да го удариш. Ако нямаш наземни ракети (примерно PrSM от HIMARS), то F-16ките лесно могат да пратят КР вместо подводница.
Океан написа:
27 Юли 2025, 21:22
Да не говорим, че дроновете може и да работят среши руския флот, но не се знае дали ще са ефективни срещу някой друг, според мен един що-годе компетентен флот би трябвало да може са се справи с такава опасност.
Кой друг е потенциалния противник в Черно море? Морски десант от Грузия ли ще спираме? :mrgreen:
Ако НАТО се разпадне и Турция тръгне да воюва с България, то морския театър ще е много второстепенен.
Иначе това с някой по-компетентен флот ми звучи като руските приказки как дроните са ефективни само срещу папуаси - срещу тяхното си организирано ПВО нямат никакви шансове за каквото и да било. Ами пълнометражния филм го гледаме вече три години и половина и не се отличава много от трейлърите преди това от редица други по-къси конфликти.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Мнения: 9154
Регистриран на: 24 Юли 2016, 00:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Archer » 01 Сеп 2025, 11:56

Тва е от преди шест години интересно още ли поддържат Сии Спероу и Ексозет :roll:

https://pan.bg/view_article-3-501080-en ... a-100.html

Корабът ни в момента е с пълен боезапас, на 100 процента снабден с боеприпаси от всякакво естество – ракети, снаряди, бомби. Това каза за в. „Българска армия” командирът на фрегатата „Дръзки”

Sea Dog
Редовен потребител
Мнения: 1057
Регистриран на: 24 Юли 2016, 10:49
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sea Dog » 01 Сеп 2025, 13:06

Archer написа:
01 Сеп 2025, 11:56
Тва е от преди шест години интересно още ли поддържат Сии Спероу и Ексозет :roll:
Екзосетата, три на брой, им изтече ресурса и бяха върнати на производителя ( безплатно или не, нямам представа), ако не ме лъже паметта още по времето на Аню Ангелов. Имало е предложение от страна на французите, да им махнат бойните глави и да ги ползваме като мишени, но както знаем шубето е голям страх и нашите са отказали.

Сий Спероу не знам в какво количество бяха, но и на тях някъде около тези години им изтичаше ресурса. Дали е подновен обаче.... :roll:

..............................

Понеже съм пропуснал предните мнения за подводниците, да си дам и моите пет ст'инки...

Черно море е мътно, поради което още до 30-40 метра дълбочина може да има два-три термоклина. Това само по себе си го прави изключително подходящо за подводница. Обаче както виждаме руските са в базата си в Новорусийск, щото бяха изгонени от Севастополската от държава без флот, хеле пък подводен. На нас подводница ни е нужна единствено за трениране на надводните сили (и дано някой ден и морските въздушни такива) в откриването й. Но с напредването на безпилотната техника, би било по-целесъобразно в отделяне на средства (значително по-малки) за придобиване на такъв апарат, отколкото на подводница. Към момента се използва гостуваща турска подводница, и то само на международно учение, веднъж годишно..... Та вместо за подводници, парите трябва да се дадат за всичко дето е свързано с откриването и противодействието на всякакви летящи неща, защото заплахата ще идва по въздух (пък дори и пусната от подводница). А за контрадействие - гледаме и се учим от украинците.

Аватар
COMMANDER_KEEN
Редовен потребител
Мнения: 2154
Регистриран на: 05 Авг 2016, 14:59
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от COMMANDER_KEEN » 01 Сеп 2025, 15:20

Sea Dog написа:
01 Сеп 2025, 13:06
Екзосетата, три на брой, им изтече ресурса и бяха върнати на производителя ( безплатно или не, нямам представа), ако не ме лъже паметта още по времето на Аню Ангелов. Имало е предложение от страна на французите, да им махнат бойните глави и да ги ползваме като мишени, но както знаем шубето е голям страх и нашите са отказали.
T.e. няма ПКР в момента? И защо не са ги изтреляли учебно? Уф що ли питам...

Аватар
Archer
Редовен потребител
Мнения: 9154
Регистриран на: 24 Юли 2016, 00:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Archer » 01 Сеп 2025, 21:31

Сий Спероу не знам в какво количество бяха, но и на тях някъде около тези години им изтичаше ресурса. Дали е подновен обаче.
Кога за последно ВМС са стреляли с каквото и да е управляемо ракетно въоръжение на учение знаеш ли ?
T.e. няма ПКР в момента?
П.С. от десетина години няма.. дори се чудя какво управляемо оръжие още е работещо във флота :evil:

Sea Dog
Редовен потребител
Мнения: 1057
Регистриран на: 24 Юли 2016, 10:49
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sea Dog » 01 Сеп 2025, 22:49

Archer написа:
01 Сеп 2025, 21:31
Сий Спероу не знам в какво количество бяха, но и на тях някъде около тези години им изтичаше ресурса. Дали е подновен обаче.
Кога за последно ВМС са стреляли с каквото и да е управляемо ракетно въоръжение на учение знаеш ли ?
T.e. няма ПКР в момента?
П.С. от десетина години няма.. дори се чудя какво управляемо оръжие още е работещо във флота :evil:


За кой ли път пишем едно и също по форумите.... :roll:

Управляемото ракетно въоръжение на флота се състои/състояло от ПКР П-15 на ракетните катери и на "Мълния", от бреговия "Рубеж", ЗУР "Оса-М" на "Смели" и Сий Спероу на белгийките (ако приемем, че все още са в строя). ММ-38 Екзосет са закупени с "Дръзки" три броя - по изтичане на ресурса им - писах по-горе.
Ракетните катери са бракувани, "Мълния" и тя (но пък тя си е закупена с дефект и никога не ремонтирана и не е стреляла, за разлика от катерите).

В ранните '90-те, "Смели" е стреляла със ЗУР, че даже има и разход на целия боекомплект. По-късно имаше някаква повреда в пусковата ли, в РЛС-а ли, не помня ( а и жалко, че Комусо не е между нас, да припомни), та и тя беше дотам.

Белгийките - "електронен спусък" - демек, системата позволява реален пуск само при около нулев параметър на целта. Нашите уж го установиха едва на някоя от стрелбите на Шабла.... или поне така казаха, след като предварително беше обявено, че ще е първата стрелба с новите системи.

Та последната стрелба беше с бреговия "Рубеж" 2020 г. - https://bntnews.bg/news/za-parvi-pat-ot ... 5news.html

Другия, дългокракия, брегови комплекс "Редут" беше свален от въоръжение някъде в средата на 2000-те...май :roll: (мисля че официално го оповестиха заради пенсионирането на целеуказващия Ка-25), беше обявен за продажба с целия си съпътстващ автопарк, и се чу, че фирма от Унгария е искала да го купи (на уше се говореше, че руснаците са си го откупили обратно, заради споразумение за секретност, още при придобиването му)

Sea Dog
Редовен потребител
Мнения: 1057
Регистриран на: 24 Юли 2016, 10:49
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sea Dog » 13 Сеп 2025, 09:55

Две за лев и едно айретен.... :D

Вместо предвидените пет, получаваме седем минни ловци - четири от Белгия и три от Холандия - безплатно. Ще си платим за модернизацията и поддръжката им.

Belgium and the Netherlands will transfer a total of seven Tripartite mine countermeasure (MCM) vessels to Bulgaria free of charge.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Мнения: 9154
Регистриран на: 24 Юли 2016, 00:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Archer » 13 Сеп 2025, 10:04

Вместо предвидените пет, получаваме седем минни ловци
Всякакви такива допълнения са добре, ама седем катера с по над 50 души щатен екипаж хора за всичките ще могат ли бързо да намерят или ще свалят нещо от по старите на въоръжение ама то какво остана?

И да вземат да подарят и някоя по "съвременна" фрегата я някой Карел Дорман я някоя Лафайет и два три хеликоптера с ПЛО възможности да подарят.

Sea Dog
Редовен потребител
Мнения: 1057
Регистриран на: 24 Юли 2016, 10:49
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sea Dog » 13 Сеп 2025, 10:54

Ще заменят съветските тралчици в Атия, т.е. поне за два екипажи си има. Заплатите в армията вече ги обвързаха със средната за страната, така че кандидати за третия ще има. Предполагам, че три ще са активни, два ще са в оперативен резерв, и два за части. Пък може и да дарим в последствие два на Украйна, знам ли.

Sea Dog
Редовен потребител
Мнения: 1057
Регистриран на: 24 Юли 2016, 10:49
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sea Dog » 10 Ное 2025, 15:40


bottary
Редовен потребител
Мнения: 110
Регистриран на: 17 Яну 2019, 09:30
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от bottary » 17 Ное 2025, 14:21

Вече има малко повече яснота относно оборудването на новите патрулни кораби :)

https://www.navalnews.com/naval-news/20 ... ea-trials/

Аватар
Archer
Редовен потребител
Мнения: 9154
Регистриран на: 24 Юли 2016, 00:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Archer » 17 Ное 2025, 15:44

Торпедата е интересно какви ще са ?

Sasel
Редовен потребител
Мнения: 1905
Регистриран на: 11 Юли 2021, 13:03
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Sasel » 17 Ное 2025, 15:56

Archer написа:
17 Ное 2025, 15:44
Торпедата е интересно какви ще са ?
На мен ми е интересно от къде идват данните за оборудването.
Димитрис Мицопулос
Димитрис Мицопулос е свободен писател, базиран в Атина, Гърция. Той пише статии за военни кораби, кораби на бреговата охрана, оръжия и флоти за различни издания. Димитрис е основател на navalanalyses.com, уебсайт, посветен на анализа на военноморските разработки и класове военни кораби с помощта на графичен дизайн и разширена библиография.
Нашите ВМС нямат ли какво да кажат?
@Sea Dog
Dinain към rki: Спри се, бе човек. Побърка се...
"нормално беше да има някакво кръвопускане" Dinain за кланетата на цивилни алауити.
Руснаците ще модернизират Ту-142 за да попълнят загубите на А-50. Dinain :lol:

Аватар
Amazon
Модератор
Мнения: 16394
Регистриран на: 20 Юли 2016, 02:00
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Amazon » 17 Ное 2025, 18:18

Опитвам се да намеря дали MICA NG е с комбинация от IR насочване и AESA радар, или си избираш с кое от двете да е главата за самонасочване.

Поне за мен от сайта на MBDA не става ясно: https://www.mbda-systems.com/products/a ... ly/mica-ng

Нито от уикито: https://en.wikipedia.org/wiki/MICA_(missile)#Variants

Sea Dog
Редовен потребител
Мнения: 1057
Регистриран на: 24 Юли 2016, 10:49
Контакт:
Status: Offline

Re: Нови Корвети за ВМФ

Мнение от Sea Dog » 17 Ное 2025, 19:24

Съсел, Арчър ....кое не ви е ясно ?
Sea Dog написа:
19 Ное 2022, 11:17
Министерският съвет на Република България на основание чл. 22, ал.2, т.11а от ЗОВСРБ прие решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на 324 мм самонасочващи се торпеда А244 Mod.3 за тритръбен апарат В 515/3 за многофункционалните модулни патрулни кораби”.

Документът е разработен в съответствие с чл. 27, т.8а от ЗОВСРБ като в него са представени необходимостта от придобиване на торпеда А244 Mod.3 и прогнозните финансови средства, необходими за реализация на проекта.

Торпедата са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 година договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС.

Защитата на морския суверенитет от подводен противник се осигурява изключително ефективно чрез използване на торпеда, чиято зона на въздействие позволява бързо и точно противодействие на заплахи от подводници в националните морски пространства и има сдържащ ефект по отношение на потенциалните агресори. Торпедата са основно средство за поразяване на противниковите подводници.

С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат. Това ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на Република България по отношение на колективната система за сигурност.

Аватар
Amazon
Модератор
Мнения: 16394
Регистриран на: 20 Юли 2016, 02:00
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Amazon » 17 Ное 2025, 19:29

Archer написа:
17 Ное 2025, 15:44
Торпедата е интересно какви ще са ?
Вероятно след като използват абсолютно същите пускови като на FREMM (Леонардо B-515 launcher), торпедото също ще е същото: https://en.wikipedia.org/wiki/MU90_Impact

Edit: Писал съм едновременно със Sea Dog и съм сбъркал в предположението си. Както посочва документа, торпедото ще е по-ново: https://en.wikipedia.org/wiki/A244_torpedo

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Мнения: 1205
Регистриран на: 22 Юли 2016, 14:55
Местоположение: Варна
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от bigdragon » 21 Яну 2026, 18:27

Правителството одобри проект за придобиване на брегови противокорабен
ракетен комплекс от САЩ
Министърът на отбраната Атанас Запрянов съобщи, че правителството първо е одобрило Проект за инвестиционен разход за придобиване от САЩ на „брегови противокорабни ракетни комплекси” за Военноморските сили. Проекта включва два договора.
Атанас Запрянов - министър на отбраната:
„Един договор за доставяне на системата и втори договор за доставяне на система за командване и управление. Стойността на договора е 205 млн. долара по доставката на системата и малко над 3 млн. долара за системата за командване и управление. С това решение ще отидем в народното събрание с предложение за одобрение на проекта за Инвестиционен разход, след което МО ще подпише договора. Договорът е правителство – правителство по известната ви вече схема.“
Основните плащания по договора ще бъдат към 2029 – 2030 година. Края на договора е 2030 година. С това решение още един проект за модернизация на българската армия, който е извън проекта SАFЕ стартира.
Този проект е част от инвестиционната програма за превъоръжаване на нашата армия и програмата 2032.
https://youtu.be/MLcMGgESsDQ
"Киев покръсти Русия. Киев ще я опее!"
Драгомир Янков
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

mitkohr
Редовен потребител
Мнения: 131
Регистриран на: 25 Авг 2017, 10:07
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от mitkohr » 21 Яну 2026, 18:57

Егати и смотаното оправдание :)
Първоначално армията планираше да вземат противокорабни комплекси RBS-15, каквито бяха избрани за въоръжението ана двата нови бойни кораба, които се строят в момента от германската компания “Люрсен”. По този начин амунициите на корабните и бреговите установки щяха да са еднакви. Проучването им обаче показало, че европейските комплекси имат далекобойност до 80 км, колкото е и на “Рубеж”. Заради това и военните се спрели на по-модерните NSM, които могат да поразят ефективно цел на 250 км. С такива комплекси разполага и бреговата охрана на Румъния, американците също ползват тях.
Mk2 не се произвежда и предлага от 2004, ама гледаме неговите характеристики. :) Това, че Мк3 е до 250 км като се изстрелва ор наземен комплекс и така ще имаме унификация с ракетите за корветите - голям праз.

Аватар
Amazon
Модератор
Мнения: 16394
Регистриран на: 20 Юли 2016, 02:00
Контакт:
Status: Offline

Re: Български ВМС

Мнение от Amazon » 11 Май 2026, 21:37

Румънците, ще поръчват като нашите фрегати. Техните ще са доста по-скъпи, заради разлика в ПВО-то. Дали си заслужава за този клас кораби, е въпрос на дискусия. Факт е обаче, че българският ВМФ и германците създадоха малка фрегата, която взе да става популярна…

https://thedefensepost.com/2026/05/06/r ... einmetall/

Отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани