НаукаЕлектрически и безшофьорни автомобили

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 16 Дек 2025, 16:07

Брюксел се готви да отмени забраната за двигатели с вътрешно горене от 2035 г.
Брюксел планира да отмени забраната на ЕС за двигателите с вътрешно горене от 2035 г., като позволи на автомобилните компании да продължат да произвеждат ограничен брой бензинови и дизелови превозни средства след датата, на която забраната трябваше да влезе в сила. Първоначално тя трябваше да задължи производителите да спрат да правят автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г.

Но според ревизия на закона, която Европейската комисия ще предложи във вторник, европейските автомобилни производители ще могат да запазят до 10% от нивата на емисиите от 2021 г., при условие че изпълнят определени изисквания...
https://www.capital.bg/politika_i_ikono ... igateli_s/

Мога да кажа само

Изображение
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 22 Дек 2025, 02:29

https://youtu.be/GzvTt2xq8os?si=1QWdoesXKKtWETRC

Ауе... ... ... мълчание? Ганя? Тишина? :D
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 22 Дек 2025, 06:41

Върви обяснявай на Ганя че ДВГ технологията е достигнала предела си и каквото и да измъдрят автопроизводителите, нищо ново няма да се получи. За разлика от електромобилите, които тепърва предстоят да се развиват.

Само един пример (а място за подобрения при електромобилите - бол):

Yasa представи колело с аксиален двигател с мощност 1 006 к.с. и тегло 12,7 кг

Дини, когато производителите направят 1000 коня ДВГ двигател, който тежи колкото две големи бутилки минерална вода, ела и ми се обади... по водомера :lol:
Или когато ти дадат 1,000,000 км гаранция на двигателя (при всичките ми резерви към китайските автопроизводители)
Попитай някой читав майстор, който се занимава с ремонт на двигатели на по-нови автомобили, да ти обясни какви боклуци са новите двигатели и как никой никога няма да изкара 1,000,000 км
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

Аватар
Amazon
Модератор
Мнения: 16394
Регистриран на: 20 Юли 2016, 02:00
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Amazon » 22 Дек 2025, 16:23

Dinain написа:
22 Дек 2025, 02:29
Ауе... ... ... мълчание? Ганя? Тишина? :D
Нямам търпение да си купиш електрическа кола, и да наблюдаваме обръщането на 180 градуса (барутници, "бензиновите наркомани", "Пушачите", "диззелови ездачи", "Дъвъгешници", "Ретрогради" и т.н.). :)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 22 Дек 2025, 23:20

Amazon написа:
22 Дек 2025, 16:23
Dinain написа:
22 Дек 2025, 02:29
Ауе... ... ... мълчание? Ганя? Тишина? :D
Нямам търпение да си купиш електрическа кола, и да наблюдаваме обръщането на 180 градуса (барутници, "бензиновите наркомани", "Пушачите", "диззелови ездачи", "Дъвъгешници", "Ретрогради" и т.н.). :)
Няма да е скоро. :mrgreen: Особено като гледам последните тенденции (в клипа горе).
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 22 Дек 2025, 23:30

EddieBG написа:
22 Дек 2025, 06:41
Върви обяснявай на Ганя че ДВГ технологията е достигнала предела си и каквото и да измъдрят автопроизводителите, нищо ново няма да се получи. За разлика от електромобилите, които тепърва предстоят да се развиват.
Сещам се за технологии, които са достигнали предела си преди около 10,000 години и от тогава нищо ново не се е получило. :mrgreen:

Изображение
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/247082

И технологии, които тепърва ще се развиват.
Изображение

Изключително се забавлявам на гърча и че дословно се повтарят изброените от мен причини масовия потребител да отказва да вземе електричка - явно масовият потребител е рационален "Ганя", за потрес на култа. Коментари по изброените статии и събития в клипа, моля. :mrgreen:

Мъск - the high priest of ev revolution беше велико. :lol:
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 23 Дек 2025, 04:18

Dinain написа:
22 Дек 2025, 23:30
EddieBG написа:
22 Дек 2025, 06:41
Върви обяснявай на Ганя че ДВГ технологията е достигнала предела си и каквото и да измъдрят автопроизводителите, нищо ново няма да се получи. За разлика от електромобилите, които тепърва предстоят да се развиват.
Сещам се за технологии, които са достигнали предела си преди около 10,000 години и от тогава нищо ново не се е получило. :mrgreen:

Изображение
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/247082

И технологии, които тепърва ще се развиват.
Изображение
Мога да ти направя и друго сравнение:

Изображение

Изображение

Изключително се забавлявам на гърча и че дословно се повтарят изброените от мен причини масовия потребител да отказва да вземе електричка - явно масовият потребител е рационален "Ганя", за потрес на култа. Коментари по изброените статии и събития в клипа, моля. :mrgreen:
Масовият потребител къде? В Булгаристан ли? Където, според Google AI: "Средната възраст на автомобилите в България е около
20–21 години, което поставя страната сред държавите с най-стария автопарк в Европейския съюз (за сравнение, средната възраст в ЕС е около 12 години). Над 70% от колите са на повече от 15 години, а половината са над 25-годишни"

Или в Норвегия, където над 80% от новите автомобили са електрически, при все че Норвегия е най-големият европейски производител на петрол и газ.
Мъск - the high priest of ev revolution беше велико. :lol:
Колкото и да му се подиграваш, Мъск направи революция в две световни сфери - ракетостроенето и електрическите автомобили.
И останалите тръгнаха след него да го копират...
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 23 Дек 2025, 11:45

Не в Булгаристан, а на планетата Земя, Еди.* :mrgreen:

Изгледай клипа, 29 минути е и съдържа огромно количество цитати и данни.

*И географията се споменава - при сблъскване с неудобната реалност на тази планета, Мъск вече пичва sci-fi - ИИ роботи, които ще строят дейта центрове в космоса и ще карат таксита до Марс. :mrgreen:
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 23 Дек 2025, 14:38

Dinain написа:
23 Дек 2025, 11:45
Не в Булгаристан, а на планетата Земя, Еди.* :mrgreen:
За това ли китайците не спират да бълват ЕА и всяка следваща година продажбите им са повече от предишната?
До колкото знам нямат забрана за ДВГ производство...

Ето от любимия ти ИИ:
China's electric vehicle (EV) market shows explosive growth, with over 12.4 million EVs produced in 2024, making up 70%+ of global output, and sales soaring in 2025, hitting monthly records (over 1.8 million in Nov 2025) with NEV penetration exceeding 50% of passenger vehicle sales by mid-2025. Key trends include rising domestic brands (BYD leading), rapid infrastructure build-out (19.3M chargers by Nov 2025), and strong consumer demand driven by government support and urbanization.
Изгледай клипа, 29 минути е и съдържа огромно количество цитати и данни.
Честно казано, глупости не ми се гледат.
Достатъчно акъл имам в главата за да мога да преценя предимствата и недостатъците на една технология пред друга и да мога да направя обоснован избор. Инфлуенсърите са за такива като теб, дето не знаят елементарната разлика между зареждане с прав и променлив ток, но спорят убедително...
*И географията се споменава - при сблъскване с неудобната реалност на тази планета, Мъск вече пичва sci-fi - ИИ роботи, които ще строят дейта центрове в космоса и ще карат таксита до Марс. :mrgreen:
ЕА отдавна не е еднозначно на Тесла / Мъск, ако още не си разбрал...
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 23 Дек 2025, 15:29

Честно казано, глупости не ми се гледат.
Разбираемо и очаквано - denial.

В такъв случай за какво да разговарям с теб? (риторичен въпрос, няма нужда от отговор)

Весели празници.
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Пепеляев
Редовен потребител
Мнения: 269
Регистриран на: 11 Мар 2022, 13:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Пепеляев » 26 Дек 2025, 15:27

Следвайки "тренда", ходих да разгледам един Ситроен Е-С4 произведен 2022 г. Без да е някакво "Уау', за градско каране с тия реални 280-320 км. пробег става. Ако имам успешен Януари и не са го продали май това ще е следващото возило.

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Мнения: 16394
Регистриран на: 20 Юли 2016, 02:00
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Amazon » 28 Дек 2025, 21:29

Годишното изследване на Consumers Report за надежност на автомобилите. Тесла е от най-надеждните марки. Model 3 е най-надеждният аелектромобил, а сумарно Model Y е най-надеждното SUV изобщо. Извадката е от 380 000 автомобила.

https://www.segabg.com/hot/category-car ... a-yaponski

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 17 Яну 2026, 18:45

В Австралия електромобилите за първи път изпревариха бензиновите автомобили по продажби
Kaldata написа:Австралийският автомобилен пазар претърпя значителна историческа промяна: през декември 2025 г., за първи път в историята, електрифицираните превозни средства (електрически, хибридни и плъгин хибридни) надминаха бензиновите автомобили по продажби. Това може да е повратна точка за регионалния пазар, който традиционно изостава от Европа или Китай по отношение на електрификацията.

Според статистиката, през декември в Австралия 35 058 електромобила са намерили нови собственици, докато 34 559 коли с бензинови двигатели са продадени — за първи път електрическите решения изпреварват класическите бензинови по месечни продажби.
Бърз растеж на търсенето на „електрически“ решения

Тази промяна идва на фона на значителното увеличение на търсенето на различни видове електромобили. Общо 355 887 електрически превозни средства са продадени в Австралия през 2025 г. , което представлява приблизително 28,6% от общия пазар, включително и напълно електрически, хибридни и плъгин хибридни превозни средства.

Сред тях, изцяло електромобилите (BEV) надхвърлиха 100 000 продажби за първи път в историята, достигайки около 103 270 бройки, което представлява приблизително 8,3% от всички нови продажби през 2025 г.
Ролята на китайските и други марки

Част от този растеж се дължи на китайските автомобилни марки, които предлагат по-достъпни електрически модели и активно разширяват присъствието си на австралийския пазар. Тяхното търсене, съчетано с традиционно силната позиция на местните производители на хибридни модели, допринесе за тази промяна.
Бензиновите автомобили все още са популярни

Въпреки че електрическите автомобили са започнали да изпреварват бензиновите по някои показатели, автомобилите с двигатели с вътрешно горене все още доминират в общия годишен брой: през 2025 г. бензиновите автомобили са представлявали около 38,3% от всички нови продажби, докато дизеловите модели са държали около 29,4% от дела.

Този рекорд е индикация за значителна еволюция в потребителското търсене в Австралия, където електрическите превозни средства заемаха сравнително малък пазарен дял само преди няколко години. Тенденцията предполага, че купувачите все по-често избират по-екологичните и по-ефективни транспортни варианти и това би могло значително да повлияе върху асортимента от автомобили през следващите години.
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 23 Яну 2026, 06:34

Chery променя правилата: електрически автомобил с твърдотелна батерия и пробег от 1500 км

Предстоят вълнуващи времена за електромобилите, които ще бъдат оборудвани с твърдотелни батерии и 800-волтова архитектура...

Дини, нещо ново на ДВГ фронта? :lol:
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 26 Яну 2026, 06:27

CATL (най-голямата фирма за производство на батерии в света) е представила батерия, която запазва 90% от капацитета си при минус 40 градуса по целзий.

Повече
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 04 Фев 2026, 11:37

China bans hidden door handles in electric vehicles in major blow to Elon Musk’s Tesla
https://www.independent.co.uk/asia/chin ... 12724.html

Китай от 01.01.2027 г. забранява скрити и електрически дръжки на вратите на електромобили, като част от комплект мерки за подобряване на сигурността. Мярката ще удари основно Тесла, която популяризира авангардния дизайн в своите коли. Около 60 от топ 100 модела продавани в Китай в момента имат такива дръжки.
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
EddieBG
Редовен потребител
Мнения: 11294
Регистриран на: 02 Окт 2016, 18:33
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от EddieBG » 04 Фев 2026, 12:43

Само ще вметна, че скрити дръжки от години имат и модели с ДВГ, далеч не е прерогатив само на електрическите автомобили.
"Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека - он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую."
И.Павлов

deaf
Редовен потребител
Мнения: 114
Регистриран на: 30 Ное 2021, 14:42
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от deaf » 04 Фев 2026, 13:10

Фасулски лесно е да се сложи обикновена дръжка при производството,вместо скрита/електрическа.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Мнения: 9154
Регистриран на: 24 Юли 2016, 00:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Archer » 04 Фев 2026, 15:36

А тая тъпотия със скритите дръжки Тесла ли я въведе първо?

Пепеляев
Редовен потребител
Мнения: 269
Регистриран на: 11 Мар 2022, 13:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Пепеляев » 04 Фев 2026, 16:08

"Скрити" дръжки се поставят на автомобили още от началото на 20-те години на миналия век. Италианците като големи почитатели на дизайна дълго време налагаха тази концепция. В дадения случай в Китай проблемът е в жертвата, която изгоря в автомобила си, защото нямаше физически начин да се отвори вратата.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Мнения: 9154
Регистриран на: 24 Юли 2016, 00:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Archer » 06 Фев 2026, 13:27

И нагледен пример защо не трябва да се купуват коли със скрити дръжки!

https://www.youtube.com/shorts/KxmRbcBdXsw

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Мнения: 56945
Регистриран на: 18 Юли 2016, 22:29
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Dinain » 06 Фев 2026, 23:48

EddieBG написа:
04 Фев 2026, 12:43
Само ще вметна, че скрити дръжки от години имат и модели с ДВГ, далеч не е прерогатив само на електрическите автомобили.
В интерес на истината и аз не знам защо е така написано заглавието, като в текста се посочва, че става дума за всички коли.

Някои коли може отдавна да са имали такива, но този дизайн го популяризира последните години именно Тесла, и после други електрички ги копираха.

Deaf, експертите не са съгласни с теб.
Chris Liu, a Shanghai-based senior analyst at technology research and advisory group Omdia, said the global impact of China's new rules could be substantial and other jurisdictions may follow suit on retractable door handles. Carmakers will be facing potentially costly redesigns or retrofits.

"China is the first major automotive market to explicitly ban electrical pop-out and press-to-release hidden door handles," he said. "While other regions have flagged safety concerns, China is the first to formalize this into a national safety standard."
It's likely that regulators in Europe and elsewhere will reference or align with China's approach, Liu said. The new requirements would impact premium EVs more as retractable door handles "are treated as a design and aerodynamic statement," he added.
https://www.cbsnews.com/news/china-hidd ... -concerns/
Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Жалък си и си морално пропаднал тип, оправдаващ военните престъпления на полудял близкоизточен диктатор.Thorn, 26.08.25 🤭

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Мнения: 8586
Регистриран на: 29 Юли 2016, 15:08
Местоположение: Бургас
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Almasy » 09 Фев 2026, 11:02

Пепеляев написа:
26 Дек 2025, 15:27
Следвайки "тренда", ходих да разгледам един Ситроен Е-С4 произведен 2022 г. Без да е някакво "Уау', за градско каране с тия реални 280-320 км. пробег става. Ако имам успешен Януари и не са го продали май това ще е следващото возило.

Изображение
Колко е автономността (рейнджа) да не ровя?
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

Пепеляев
Редовен потребител
Мнения: 269
Регистриран на: 11 Мар 2022, 13:04
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Пепеляев » 09 Фев 2026, 11:26

Реална оценка на пробега:
между 205 - 430 км
Град - Студено време - 280 км
Магистрала - Студено време - 205 км
Комбиниран - Студено време - 240 км
Град - Умерено време - 430 км
Магистрала - Умерено време - 265 км
Комбиниран - Умерено време - 335 км

Тестът е правен във Великобритания. Студено време -10 градуса Целзий(ползвано е отопление), умерено време +23 градуса Целзий(не е ползван климатик). На магистралата е поддържана скорост 110 км/ч.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Мнения: 8586
Регистриран на: 29 Юли 2016, 15:08
Местоположение: Бургас
Контакт:
Status: Offline

Re: Електрически и безшофьорни автомобили

Мнение от Almasy » 09 Фев 2026, 11:40

Пепеляев написа:
09 Фев 2026, 11:26
Реална оценка на пробега:
между 205 - 430 км
Град - Студено време - 280 км
Магистрала - Студено време - 205 км
Комбиниран - Студено време - 240 км
Град - Умерено време - 430 км
Магистрала - Умерено време - 265 км
Комбиниран - Умерено време - 335 км

Тестът е правен във Великобритания. Студено време -10 градуса Целзий(ползвано е отопление), умерено време +23 градуса Целзий(не е ползван климатик). На магистралата е поддържана скорост 110 км/ч.
Мда, нещо подобно на ЕС3......Честно казано и аз бих си купил, но вече съм коментирал тук, че мога да зареждам само уикенда на селската вила, тоест ме спира инфраструктурата.
По зарядни станции категорично няма да вися - и дума да не става - всеки с неговите си странности - аз нямам нерви за подобно нещо - познавам се, в един момент ще почна да ритам колата от бяс.
А само пътя до селото и обратно е 200 км, на всичко отгоре със няколко много сериозни нагорнища. За петте работни дни в града оставащият рейндж няма да ми стигне, еле пък през зимата.
Та ще чакам неква прУмоция на ЕС5 Aircross, и то long range модификацията.
Ама като се имам в предвид, че тя едва сега прохожда......Скоро промо йок, добре че сегашната току що направи 5 години и е под 60.000 - бая ще трябва да чакам.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

Отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани