Ренесанс и революцииАртилерията на корабите в началния период на Великите географски открития.

Модератор: ISTORIK

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Status: Offline

Артилерията на корабите в началния период на Великите географски открития.

Мнение от Thorn » 25 Юли 2016, 12:54

Замислих се, че има някакви несъответствия в знанията ми за корабното артилерия и за ролята и през 15-16 век. От една страна, особено в началото на периода, самите оръдия са доста примитивни, а и корабите не са много приспособени за тях. Струва ми се, че става дума за леки оръдия, по скоро фалконети с основно противопехотна функция. Тежките оръдия отначало не са приспособени за кораби, даже и оръжейните портове са относително ново откритие. В сериозните войни в Европа, корабната артилерия не успява да стане решаващ фактор чак до края на 16 век. Решителните боеве се водят главно с абордажи и дори Великата армада не е съкрушена от английския оръдеен огън, а главно от лошото време.

От друга страна, португалците в края на 15-началото на 16 век правят фурор с корабите си в Индийския океан, където за разлика от Америка има древни морски традиции. Арабски, турски, индийски и малайски флотилии са безапелационно разгромявани. При това се твърди, че примерно битката при Диу е решена за пръв път в историята именно от артилерийския огън на португалските кораби, които са направили даже нещо като килватерна колона.

Как си обяснявате това? Някъде на майната си, през десет морета, португалците ефикасно използват артилерията си като главно оръжие и се справят удивително леко, а десетилетия след това дори и при най-важните битки в родни води европейците все още като най-важен способ за боя считат безмилостното клане по палубите и това и правят?

Какво пречи примерно при Превеза или дори при Лепанто европейците да ползват коза си - килватерна колона от артилерийски кораби и да разстрелят атакуващите турски галери без да им позволят да се доближат за абордаж?
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Re: Артилерията на корабите в началния период на Великите географски открития.

Мнение от kramer » 25 Юли 2016, 14:10

При Лепанто решаваща роля изиграват венецианските галеаси - невиждани до тогава кораби с ветроходно-гребно стъкмяване, на които артилерията освен на носа и кърмата е разположена и на оръдейна палуба - над или под гребците. В първия случай това са леки оръдия, във втория - по тежки, като в случая се отдава голямо значение на синхронизациятаэмежду гребци и артилерия - първите трябвало да вдигат веслата при залп. Та при Лепанто всичко шест галеаса, от които четири в началния етап на битката изиграват решаващата рола - около 70 турски галери са потопени от техния огън.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 25 Юли 2016, 14:16

Крамер, не ми се навлиза в момента в подробности за Лепанто, но не съм сигурен, че 6-те галеаса са потопили сами 70 турски галери. При никаквата им маневреност. Но същността е, и че при Лепанто включително основното е било абордажни схватки. Артилерийският бой самостоятелно не е решил сражението.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 25 Юли 2016, 14:17

За сега ми се очертават два отговора - в Европа оръдията по онова време още не са "дорасли" надеждно да потопявят сериозни кораби, а в Азия се е получавало, понеже азиатските кораби са били особено скапани.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 25 Юли 2016, 19:22

И двете са верни. Бомбардите все още не са достатъчно мощни за да потопят голям кораб. Разчита се на повреди на такелажа, събаряне на мачти и основно на изтрепването на екипажа. Корабите на араби и индийци в голямата си част са сравнително малки еднопалубни платноходи, сглобени по техният си оригинален начин - с дървени клинове и въжета, което по никакъв начин не може да ги сравни с португалските кораби.
Каравелите също не са особено здрави - когато Да Гама бомбандира Каликут или Кочин (не се сещам в момента), стрелят докато корпусите започнали да пускат вода от вибрациите. Спрели за да не потънат от собствената си артилерия :D

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 25 Юли 2016, 20:59

Точно това се чудя. Що за артилерия е имал Да Гама в края на 15 век, че ефикасно да бомбардира крепост?

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 26 Юли 2016, 16:58

А всъщност вече през 16 век корабите не са и чак толкова малки.

Изображение

1951
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от 1951 » 26 Юли 2016, 22:49

В Уикито има едно изречение, което дава отправка за размисъл за Битка при Диу
The tough state-of-the art multi-rigged Portuguese carracks and smaller fast caravels had been developed over the previous decades to cope with the storms of the Atlantic Ocean and were bristling with cannons. The smaller Indian Ocean dhows and Mediterranean-type galleys launched by the coalition of the Samoothiri Raja, Gujarat and Egypt were no match. The Portuguese ships were able to shoot their powerful cannons and thus dissuade the smaller craft from coming near them. Even when they did come near, the smaller galleys and dhows were low in the water, and so unable to board the Portuguese ships, while being sprayed from above with small arms, grenades and smaller calibre cannon.
Явно са стреляли по разни корита (в почти буквалния смисъл на думата), които са се разпадали при попадения

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 27 Юли 2016, 10:51

Корабите на великите мореплаватели са все още малки. Дрейк е на 150 тона, Кавендиш на 120 тона и т.н.
Което не им пречи да подлудят испанците :D Единият по испански доклади е ограбил около 500 тона злато - никой в Испания тогава не се е сетил, че "Кошутата" е няколко пъти по-лека и не може да носи даже малка част от това .... От Дрейк най-много са спечелили испанските чиновници :mrgreen:
Другият пък с 18 малки оръдия е пленил 600 тонен Манилски галеон, но по начина, за който писах по-горе. Всъщност стреляли са само два или три залпа за около половин ден сражение, но са съборили мачта, което е обезверило испанците.

В тези времена все още е рано корабната артилерия да нанесе фатални щети на европейски кораб, от които да потъне. Оръдията са много леки, с малка далекобойност и скорострелност - след един или два залпа или се разделят, или абордаж.

Реплика на кораба на Дрейк

Изображение

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 27 Юли 2016, 11:59

По принцип си прав, при такива кораби няма и специална оръдейна палуба, а оръдията, доколкото въобще ги има са малки. Но все пак има оръдия, вече са наредени основно по борда, стрелят със залпове и поне част от тях са достатъчно мощни за да счупят дебелото мачтово дърво. Но това е след средата на 16 век, вече и галеони са се появили.

Аз питах за по-ранния период, с каравели и караки, с още по-малки корабчета и даже галери (каквото и да значи това в океана). Именно те са разгромили арабите, индийците и малайците първоначално.

Та идеята беше, защо примерно преди 1550 в колониите европейските кораби с все още примитивната си артилерия са вундервафе, а в европейски води не са?

Added in 3 minutes 39 seconds:
Впрочем Голдън Хайнд си е галеон и като гледам портове има.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 28 Юли 2016, 12:50

Човек като рови, постепенно намира.

Първо за азиатските кораби.

В Индийския океан това са предимно арабски доу. Точно те са корабите, които даже примитивната артилерия може да потопи. Реално това даже не са кораби, а големи лодки. Нещо такова:

Изображение

или в най добрия случай такова:
Изображение

при това те не са здраво направени и не могат да носят оръдия. Те биха им били прекалено тежки, а и няма да издържат отката.

Не съм наясно с източно азиатските джонки, но те са специализирани само за абордажи и не носят оръдия. Имам силни подозрения, че не са бързи и маневрени колкото европейските кораби.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 28 Юли 2016, 13:22

Докато поне при Диу, португалците са имали вече и доста сериозни кораби като флагмана си Флор де ла Мар.

Изображение

Изображение

За времето си е бил чудовищно въоръжен:
Equipped with powerful artillery, which comprised six big iron canons called “Lions” on the castle, three on each side, which fired very heavy bullets of 36 pounds.; in the battery, there were ten ‘metal camels’ on each side, which made a total of 20 pieces firing bullets of 16 pounds. On the deck of the arbalesters and the castle–gangboards, there were numerous smaller pieces of ordnance and heavy guns
http://www.shipstamps.co.uk/forum/viewt ... =2&t=11185

Особено впечатляват шестте 36 паундови оръдия. Такъв кораб и в европейски води би бил трудно победим. В Азия си е като кьонигтигер срещу стюарти.

А това е Сао Габриел, флагмана при първото пътешествие на Вашку да Гама. С 20 оръдия.

Изображение

Това са кораби от самата граница между 15 и 16 век, строени няколко години преди или след 1500 г. Излиза, че просто към този конкретен момент португалците имат най-модерните и най-силните въобще кораби в света, не само от азиатска, но и от европейска гледна точка и развитието им е станало съвсем малко преди това. 20 или 30 години по-рано, такива кораби просто не са съществували, има предвид като големина и въоръжение.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Юли 2016, 02:10

Thorn написа: Та идеята беше, защо примерно преди 1550 в колониите европейските кораби с все още примитивната си артилерия са вундервафе, а в европейски води не са?
Европейските кораби са кораби за открито море, докато повечето от азиатските са за каботажно плаване. Освен това по това време вече търговията тече с пълна сила и това налага за още по здрави кораби.
До изобретяването на разривните снаряди от французите, да се пробие от оръдие здрав дъбов кораб, общо-взето не се е получавало. Срещал съм дори че агличаните слагат шпангуотите(ребрата) толкова нагъсто, че гюле реално няма шанс да пробие кораба.

Явно азиатските джонки и галери не са се строяли по този начин, не са се изправяли срещу бурите а са се криели в заливи при лошо време. Съответно при среща с европески галеон са били надупччвани и потопявани.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 29 Юли 2016, 20:26

Thorn написа: Та идеята беше, защо примерно преди 1550 в колониите европейските кораби с все още примитивната си артилерия са вундервафе, а в европейски води не са?
В европейски води малките каравели нямат никакъв шанс срещу големите галери и галеасите, които властват в морето до Лепанто. Тези чудовища са носили по няколкостотин войника, и при абордаж (а това бил все още начина) или пък таран, нямало да има щастлив край за ветроходите с техните няколко десетки души екипаж и смешно водоизместване.
Още повече тогавашните каравели са все още с много опростено ветрилно стъкмяване, не са много маневрени, не плават добре срещу вятъра, имат малка скорост и куп още, така че не могат да водят маневрен бой както галерите и галеасите.
Чак след погрома на "Непобедимата армада" морските държави преразглеждат концепциите си за флота и нещата тръгват към развитие на ветроходите като основни бойни кораби.

Логично е разбира се, че каравелите са корабите за великите географски открития, защото са по-мореходни от галерите и носят малко екипаж - съответно повече провизии. Не че европейските галери нямаше да попилеят индийските и арабски флоти, просто няма как да се озоват в Индийският океан в този времеви период.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 29 Юли 2016, 20:51

Amazon написа:
Европейските кораби са кораби за открито море, докато повечето от азиатските са за каботажно плаване. Освен това по това време вече търговията тече с пълна сила и това налага за още по здрави кораби.
До изобретяването на разривните снаряди от французите, да се пробие от оръдие здрав дъбов кораб, общо-взето не се е получавало. Срещал съм дори че агличаните слагат шпангуотите(ребрата) толкова нагъсто, че гюле реално няма шанс да пробие кораба.

Явно азиатските джонки и галери не са се строяли по този начин, не са се изправяли срещу бурите а са се криели в заливи при лошо време. Съответно при среща с европески галеон са били надупччвани и потопявани.
Като цяло си прав. Бях чел серия статии за корабите от един по-късен период - 18 век, но предполагам, че фактите са били подобни и в по-ранна епоха. Та излизаше, че тогавашните линейни кораби са били де факто бронирани. Бордовете им са били били толкова дебели (съвсем съзнателно), че за оръдията на по-леките класове кораби е било почти невъзможно да ги пробият. Реално една фрегата е нямала шанс срещу линкор.

Очевидно корабите от края на 15 век, които имат много, но обикновено малки оръдия наистина са щели да имат сериозен проблем при потопяване на голям кораб.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 29 Юли 2016, 20:53

Но за джонките не съм наясно. Има примери за достатъчно мореходни джонки. Само, че, доколкото знам, те никога не са строени като артилерийски кораби.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Юли 2016, 11:16

Според мен португалците изпреварват арабите и индийците в корабостроенето заради различните задачи пред които са изправени. Индийския океан и Средиземно море си приличат - и на двете места има хилядолетна традиция в корабоплаването и установени маршрути, затова и на хората в тези райони не им се налага да изобретяват нов тип кораби. Португалците от своя страна са изправени пред предизвикателството да плават през непознати води, в открития океан и им се налага да построят кораб, който е способен да изпълни тази задача. Носенето на артилерия се явява нещо като страничен ефект, поради липсата на гребци и малкия екипаж на португалските кораби, които нямат никакъв интерес да влизат в ръкопашен бой срещу далеч по-многобройните араби, индийци и малайци.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 04 Авг 2016, 00:21

"Рязаните" английски галеони на сър Джон Хоукинс са корабите-първообраз на линейните кораби и фрегатите. Ето го "Ривендж" - флагмана на Дрейк и Фробишър, който все пак пада в испански ръце през 1591 г.

Revenge was an English race-built galleon of 46 guns, built in 1577 and captured by the Spanish in 1591, sinking soon afterwards. She was the first of 13 English and Royal Navy ships to bear the name.

https://en.wikipedia.org/wiki/Race-built

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 7741,d.d24

https://en.wikipedia.org/wiki/English_s ... nge_(1577)

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 06 Авг 2016, 01:00

Сун Дзъ написа:И двете са верни. Бомбардите все още не са достатъчно мощни за да потопят голям кораб. Разчита се на повреди на такелажа, събаряне на мачти и основно на изтрепването на екипажа. Корабите на араби и индийци в голямата си част са сравнително малки еднопалубни платноходи, сглобени по техният си оригинален начин - с дървени клинове и въжета, което по никакъв начин не може да ги сравни с португалските кораби.
Каравелите също не са особено здрави - когато Да Гама бомбандира Каликут или Кочин (не се сещам в момента), стрелят докато корпусите започнали да пускат вода от вибрациите. Спрели за да не потънат от собствената си артилерия :D
Четох някъде, че отначало оръдията не са били на лафети, а неподвижно закрепени за палубите. Ако наистина е така, трябва или да е някакъв много лек калибър, или наистина ще изкърти кораба. Обаче не намирам къде съм го чел. Вие чували ли сте такова нещо?

Като се замисля, дори и при по-модерния начин - закрепени с въжета за елементи на конструкцията, като по този начин се ограничава отката, пак от опъна на въжетата, може и да пострада някой по крехък кораб.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 06 Авг 2016, 01:02

А това е просто красива картинка. Галеон от около 1600 г. За съжаление не е кораб от периода за който говорим - примерно от последна четвърт на 15 до първата четвърт на 16 век.

Изображение

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 07 Авг 2016, 13:13

На картинката в предния пост се виждат няколко оръдейни палуби, защото късните галеони вече са преходен етап към появяването на линейните кораби. Но за разглеждания период е по-характерна ситуация като на долната гравюра. Няколко тежки оръдия на оръдейна палуба и множество леки, накацали по надстройките. Именно изобилието на леки оръдийца оставя грешно впечатление, че някои кораби от началото на 16 век се сравняват по артилерийска мощ с онези от времето на Нелсън. Нищо подобно - и едните и другите могат да имат по над 100 оръдия, но повечето от тези на ренесанссовите кораби са относително безобидни противопехотни плякала.

Да отбележа - гравюрата също не е точно от периода. Тя е от средата на 16 век, но е добра илюстрация.

Изображение

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 07 Авг 2016, 18:08

Сун Дзъ написа:
В европейски води малките каравели нямат никакъв шанс срещу големите галери и галеасите, които властват в морето до Лепанто. Тези чудовища са носили по няколкостотин войника, и при абордаж (а това бил все още начина) или пък таран, нямало да има щастлив край за ветроходите с техните няколко десетки души екипаж и смешно водоизместване.
Още повече тогавашните каравели са все още с много опростено ветрилно стъкмяване, не са много маневрени, не плават добре срещу вятъра, имат малка скорост и куп още, така че не могат да водят маневрен бой както галерите и галеасите.

Изображение
Тук си абсолютно прав. Ето една каравела латина - основният кораб, с който са правени откритията по западния бряг на Африка. Вижда се че е малко корабче с малък екипаж, което няма как да носи много и тежки оръдия. Единственият му шанс в Европа е да се държи далеч от галерите. Ако се доближи до тях - край! Те са и по-маневрени, с огромен екипаж, а на къси разстояния и по-бързи.

Късметът му е, че местните кораби в Индийския океан са още по-малки и въобще без оръдия. Т. е. там това си е сериозен военен кораб.

И да уточня, че това са каравели, а не караки.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 08 Авг 2016, 08:54

Двете снимки, които си пуснал, добре показват една особенност на тогавашните морски сражения.

Изображение

Изображение

Насочените към палубата оръдия на кърмовата и носовата надстройка, дават представа как обикновенно се развива боя - маневри, един-два залпа и после абордаж. Стрелбата с картеч от толкова близо, сигурно е нанасяло ужасни поръжения на абордажната противникова команда стъпила на борда.
А и самите носови и кърмови надстройки са си били своеобразни крепости. Не са били редки случаите, когато те са служели като цитадели на командването срещу разбунтувалият се екипаж. В ония времена чертата между обикновенния моряк и пирата била много тънка :D

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 08 Авг 2016, 09:24

Thorn написа:А това е Сао Габриел, флагмана при първото пътешествие на Вашку да Гама. С 20 оръдия.

Изображение
"Санта Мария" на Колумб е по-малък като тонаж от флагмана на Да Гама. Около 150 срещу около 180 тона, 23м. срещу 27м. дължина и 6.7 срещу 8,5 при Сан Габриел.

За "Санта Мария" имаме точният калибър на оръдията :
- четири 20-фунтови ( което съвсем ориентировъчно е към 90 милиметра като калибър и тегло около 200 килограма)
- шест 12-фунтови
- осем 6-фунтови
като стрелят главно с каменни гюллета.

"Тежките" са изглеждали по този начин:

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 08 Авг 2016, 16:19

Колумбовите кораби са от съвсем друга опера. Това са търговски кораби, неимоверно стари. Санта Мария е от 1460 г., каравелите дори и по-дърти - от 1441 г. ! Че и нямам спомен малките кораби въобще да са въоръжени! Най-много някое малко берсо (оръдийце на статив).

Хубаво е мъкнал оръдия на Санта Мария, но освен да ги реди по палубата, друго не е могъл да прави. Към момента на строежа им, оръдейните портове в най-добрия случай са току що изобретени и няма как да ги е имало на търговски кораби и то в Испания. И какво виждаме - четири късоцевни бомбарди, шест лекии оръдия и осем плякала, които могат да повредят само лодка. Бордови залп от пет гюллета, с които при клатенето я уцели, я не. Ако се опитва да обстрелва примерно галери и то отдалече, за да избегне абордаж, ми се струва, че с тези къси цеви няма шанс да уцели каквото и да е примерно от сто метра при поне малко вълнение.

Извод - ескадрата на Колумб не би могла да воюва в Индия.

Васко да Гама - точно обратното. Тя не е от стари втора ръка корита, а от супер модерни НОВОПОСТРОЕНИ кораби. И с тях вече побеждава.

Отговори