Втора световна войнаГерманските съюзници в СССР и Югославия.

1939-1945
Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: На тази дата.

Мнение от Ivanov » 21 Апр 2018, 11:35

Ksantip написа:
20 Апр 2018, 16:53
На същата дата, но през 1889г. е роден Адолф Хитлер в град Браунау на Ин,
Отбелязан достойно в Лвов ( Украина)
Изображение
Изображение
Изображение
https://micha1520.livejournal.com/304643.html
https://varjag2007su.livejournal.com/2295880.html

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 21 Апр 2018, 12:27

Ivanov написа:
21 Апр 2018, 11:35
Ksantip написа:
Изображение
Изображение
Изображение
Всъщност, това е експозиция на открито посветена на 73- годишнината от СС дивизията "Галичина", открита на 18.04.2018
http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=51784

Не е честване на рождения ден, както се опитва да го представи Иванов.
...А защо огромен брой украинци доброволно се включили в състава на германската армия е друг въпрос. Както и за огромния брой руснаци, вкл. и генерали, преминали на страната германците.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 21 Апр 2018, 12:59

Stan написа:
21 Апр 2018, 12:27
Ivanov написа:
21 Апр 2018, 11:35
Ksantip написа:
Изображение
Изображение
Изображение
Всъщност, това е експозиция на открито посветена на 73- годишнината от СС дивизията "Галичина", открита на 18.04.2018
http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=51784

Не е честване на рождения ден, както се опитва да го представи Иванов.
...А защо огромен брой украинци доброволно се включили в състава на германската армия е друг въпрос. Както и за огромния брой руснаци, вкл. и генерали, преминали на страната германците.
Та викаш няма връзка с рождения ден , нито с нацистите ! Просто познавателно мероприятие за децата :)
Изображение

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 21 Апр 2018, 13:33

Ivanov написа:
21 Апр 2018, 12:59
Та викаш няма връзка с рождения ден , нито с нацистите! Просто познавателно мероприятие за децата :)
Изрично е написано - честване на годишнината на украинската СС дивизия. Къде видя рождения ден на Хитлер, само ти си знаеш. :roll:

Желателно е да спреш с този начин на писане и да ми приписваш неща, които не съм написал. Нещо повече - написал съм много ясно точно обратното.
Много интересно, как от моите думи:
"Всъщност, това е експозиция на открито посветена на 73- годишнината от СС дивизията "Галичина"

Стигна до извода:
"Та викаш няма връзка с рождения ден , нито с нацистите!"

Ще го отдам единствено на пълното ти невежество, че СС е част от военната машина на германските националсоциалисти. А може би, гладен и си бързал да обядваш, та умът ти е бил зает с по-важни мисли.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 21 Апр 2018, 13:47

Stan написа:
21 Апр 2018, 13:33
Ivanov написа:
Та викаш няма връзка с рождения ден , нито с нацистите! Просто познавателно мероприятие за децата :)
Изрично е написано - честване на годишнината на украинската СС дивизия. Къде видя рождения ден на Хитлер, само ти си знаеш. :roll:
.
Според мен си е точно за деня на фюрера ;)
Всъщност, това е експозиция на открито посветена на 73- годишнината от СС дивизията "Галичина"
А първо се научи да смяташ :D

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 21 Апр 2018, 13:53

Ivanov написа:
21 Апр 2018, 13:47
Stan написа:
Ivanov написа:
.
Всъщност, това е експозиция на открито посветена на 73- годишнината от СС дивизията "Галичина"
Корекция, годишнина от преформатирането й. Ето ти го и откъса на руски, щото явно с българския имаш проблеми:
"С 19 апреля 1945 года переукомплектованное подразделение получило новый статус и новое название — 1–я Украинская дивизия УНА."

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 21 Апр 2018, 14:05

Stan написа:
21 Апр 2018, 13:53
Ivanov написа:
21 Апр 2018, 13:47
Stan написа:

.
Корекция, годишнина от преформатирането й. Ето ти го и откъса на руски, щото явно с българския имаш проблеми:
"С 19 апреля 1945 года переукомплектованное подразделение получило новый статус и новое название — 1–я Украинская дивизия УНА."
И на 19 април 1945 г с тия ли дрешки са били ?
Не ми стана ясно ,децата на какво ги учат ???
щото явно с българския имаш проблеми:
Ох леле ! Ти със колко неща имаш проблеми :D

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 21 Апр 2018, 14:11

Stan написа:
Ivanov написа:

Желателно е да спреш с този начин на писане и да ми приписваш неща, които не съм написал. Нещо повече - написал съм много ясно точно обратното.
"Всъщност, това е експозиция на открито посветена на 73- годишнината от СС дивизията "Галичина"

Стигна до извода:

Ще го отдам единствено на пълното ти невежество, че СС е част от военната машина на германските националсоциалисти. А може би, гладен и си бързал да обядваш, та умът ти е бил зает с по-важни мисли.
Абе и съвпадение да е честването на тази дата (което ме съмнява, ама да речем че е така) - самото празнуване на годишнината на СС- дивизия си е достатъчно!
Кръвта вода не става!

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 21 Апр 2018, 14:19

rki написа:
21 Апр 2018, 14:10
Иванов - успокой се - прогресивната и патриотично настроена руска младеж още от 80-те години на миналия век редовно отбелязва рожденния ден на Фюрера.
Пак ли ще си пишем за разликите м/у симпатизанти и държавна политика :D

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 21 Апр 2018, 16:12

Ivanov написа:
21 Апр 2018, 14:05
И на 19 април 1945 г с тия ли дрешки са били ?
Изясни си мисълта, че не е ясно какво искаш да кажеш.
Ivanov написа:
21 Апр 2018, 14:05
Не ми стана ясно ,децата на какво ги учат ???
На част от тяхната история. Други обличат децата си в униформи на НКВД
https://tverdyi-znak.livejournal.com/3026022.html

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 21 Апр 2018, 18:32

T-72 написа:
21 Апр 2018, 14:11
Stan написа:
Ivanov написа:

Стигна до извода:

Абе и съвпадение да е честването на тази дата (което ме съмнява, ама да речем че е така) - самото празнуване на годишнината на СС- дивизия си е достатъчно!
При украинските и прибалтийските сс-овци, както и при хърватските усташи го има и тънкия момент, че не са просто нацисти, а се борят за независимостта на страните си от подтиснически държави, но поради сътрудничествто си с германците са сложени под общия знаменател "нацисти" (не че повечето не са наистина такива). След разпада на СССР и Югославия и при възстановяването на държавността на тези народи е донякъде нормално да виждат тази част от историята си по по-различен начин. А и не се правете на толкова въмутени, защото не виждам да се обявявате против честванията, на които се развяват червените парцали със сърпа и чука :roll:.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 21 Апр 2018, 20:22

Ksantip написа:
21 Апр 2018, 18:32
При украинските и прибалтийските сс-овци, както и при хърватските усташи го има и тънкия момент, че не са просто нацисти, а се борят за независимостта на страните си от подтиснически държави, но поради сътрудничествто си с германците са сложени под общия знаменател "нацисти" (не че повечето не са наистина такива). След разпада на СССР и Югославия и при възстановяването на държавността на тези народи е донякъде нормално да виждат тази част от историята си по по-различен начин. А и не се правете на толкова въмутени, защото не виждам да се обявявате против честванията, на които се развяват червените парцали със сърпа и чука :roll:.
Аз мислих да напиша подобно нещо, но се отказах, щото решил че няма смисъл. Няма да бъде разбрано. Едно допълнение конкретно за Украйна - само няколко години преди това съветските комунисти избиват и уморяват от глад милиони украинци. Мъже, жени, деца. Напълно невинни. Няма нищо по-логично от това, преживелите този ад споходил Украйна благодарение на СССР, да подкрепят всеки враг на своите душмани.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 22 Апр 2018, 09:58

Stan написа:
21 Апр 2018, 20:22
Ksantip написа:
Аз мислих да напиша подобно нещо, но се отказах, щото решил че няма смисъл. Няма да бъде разбрано. Едно допълнение конкретно за Украйна - само няколко години преди това съветските комунисти избиват и уморяват от глад милиони украинци. Мъже, жени, деца. Напълно невинни. Няма нищо по-логично от това, преживелите този ад споходил Украйна благодарение на СССР, да подкрепят всеки враг на своите душмани.
Водата от десет дерета, не ви помага особено и на двамата, да оправдаете това което става в момента !
защото не виждам да се обявявате против честванията, на които се развяват червените парцали със сърпа и чука
Това забранено ли е ?
Едно допълнение конкретно за Украйна - само няколко години преди това съветските комунисти избиват и уморяват от глад милиони украинци. Мъже, жени, деца. Напълно невинни.
А поляците и еврейте избити от същите тия , те виновни ли бяха ? :twisted:
УНА ,УПА е едно и също !

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 22 Апр 2018, 12:01

Ivanov написа:
22 Апр 2018, 09:58
Stan написа:
21 Апр 2018, 20:22
Ksantip написа:
Водата от десет дерета, не ви помага особено и на двамата, да оправдаете това което става в момента !
защото не виждам да се обявявате против честванията, на които се развяват червените парцали със сърпа и чука
Това забранено ли е ?
Едно допълнение конкретно за Украйна - само няколко години преди това съветските комунисти избиват и уморяват от глад милиони украинци. Мъже, жени, деца. Напълно невинни.
А поляците и еврейте избити от същите тия , те виновни ли бяха ? :twisted:
УНА ,УПА е едно и също !
Какво оправдавам? Казвам ти, че освен сътрудничеството с германците и всички престъпления произхождащи от това, тези хора са се борили за освобождението на родината си от подтисничество и затова сега там започват да гледат по друг начин на тях. Не давам морални оценки, само ти обяснявам колко е елементарна пропагандата, че видиш ли сега учели украинчетата на нацизъм. По другия ти въпрос - да, забранено е, поне в България и Украйна използването на нацистки и комунистически символи, а червените парцали определено се вписват в това понятие. Аз не смятам, че е редно да се използват нацистки символи и съм против. Въпросът е ти защо не се възмущаваш от другото?

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 22 Апр 2018, 13:00

Упите са две.
Втората, на Бандера, с помощта на немците избива първата.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 22 Апр 2018, 13:10

Ксантипе ! Ти не си демагог , ти си баси демагога ...
1943 г когато е създадена СС девизията с кои подтисници се борили ??? Верни са обвиненията на руснаците , че има опити за пренаписване на историята и героизиране на фашизма !
Можеш ли да дадеш процентно ,колко украинци са били колаборационисти на германците ????
Не давам морални оценки, само ти обяснявам колко е елементарна пропагандата, че видиш ли сега учели украинчетата на нацизъм.
А не е ли така ? Ти уроци по история ли виждаш ?

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Германските съюзници в СССР и Югославия.

Мнение от Ksantip » 22 Апр 2018, 15:03

Правя нова тема, в която ще преместя мненията честването на украинските сс-овци. Надявам се скоро да имам повече време и да разгледам всеки случай по отделно, но в общи линии съм написал каква е тезата ми, а именно, че по време на войната германските съюзници в Прибалтийските републики, Украйна и Хърватия са колкото нацисти, толкова и борци за независимост. Разбира се, историците в СССР и Югославия след 1945-а заклеймяват тези хора и чак след разпада на двете държави става възможно да се гледа на тази тема по друг начин. Това се случва в контекста на изграждането/възстановяването на новите национални държави и поради тази причина се стига до другата крайност - героизирането на хора и организации участвали и организирали геноцид, кланета и погроми над евреи, сърби и т.н. Иска ми се да разгледаме непредубедено усташите, бандеровците, доброволците във Вафен СС без разбира се да се спестяват престъпленията им като например Ясеновац или кланетата в Украйна. Специално за там го има и следния момент - германците са посрещнати като освободители, особено в Западна Украйна, но след като започват с кланетата и масовите депортации на работници към Райха, успяват да настроят срещу себе си голяма част от народа и се появява силно партизанско движение. Въпреки че е извън хронологическия обхват на раздела, но е неразривно свързана с темата, предлагам тук да обсъдим и съпротивата на прибалтийците и украинците срещу СССР, продължила чак до средата на 50-те.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Re: Германските съюзници в СССР и Югославия.

Мнение от ValBo » 22 Апр 2018, 15:06

А срещу поляците защо са се борили? Те нали не са част от СССР?
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 22 Апр 2018, 15:09

ValBo написа:
22 Апр 2018, 15:06
А срещу поляците защо са се борили? Те нали не са част от СССР?
Те си се бият с поляците при всеки удобен случай за спорните територии още от времето на Хмелницки.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 22 Апр 2018, 15:23

Виж, за всякакви действия могат да се намерят оправдания.
Войниците от СС за заличавали белоруските села и са пращали евреи, цигани, хомосексуалисти в камерите, защото също са смятали, че е правилно.

Но айде, с поляците се бият от времето на Хмелницки, а с евреите от кога?
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 22 Апр 2018, 15:28

Не знам защо си мислиш, че се опитвам да оправдая извършените от тях престъпления. А погромите срещу евреите също имат много дълга история. Мисля, че от цяла Източна Европа, само тук, на Балканите, нямаме такива "навици". Организирането изтребване през войната е просто нова форма на нещата, които са се случвали преди това. Едва ли има селско въстание в Полша, Русия и Румъния, в което първите жертви да не са били бирниците и местните евреи.

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 22 Апр 2018, 15:30

Нелепо е да се правят етични оценки и лепят пропагандни етикети "фашист" и "нацист" за всички, които са сътрудничали и участвали на страната на Вермахта в окупираните територии. Самата тематика е за професионални историци или поне човек прочел доста материали за това. На страната на Вермахта са участвали хора по ред причини - съзнателно дороволно, по липса на друга възможност да осигурят съществуването си - храна и пари в условия на пълна разруха, национално-освободителни мотиви срещу окупацията и терора на местно население от болшевиките и СССР, вербувани сред пленниците при мизерните им шансове за оцеляване, силово принудени.
Дори за професионални историци тези събития и мотиви не са еднозначни и не слагад етикети.

Освен УПА, УНА има и други организации и структори сътрудничали на Вермахта.Например Рускато освободителна армия (РОА).

Колко руснаци са участвали на страната на Хитлер
http://statehistory.ru/3210/Million-pod ... a-Gitlera/

Кои са участвали

Сътрудничеството на съветски граждани с окупаторите е станало в различни форми, както по степен на доброволност, така и по степепен на въвлеченост във въоръжена борба - от прибалтииските доброволци-есесовци, яростно сражавали се при Нарва до насилствено принудените в Германия "гастербайтери" (мое- пленници и принудително изселени там от окупираните територии). В тези редове се броят и тези, които са получавали дажба от немското военно или полицейско ведомство или са държали оръжие в ръце дадено на пронемско местно управление.

Каква е бройката

Точни цифри вероятно никога няма да научим, но някои оценки са достъпни. Бройката долу може да се получи от архивите на НКВД - до март 1946г на органите са били предадени 283 000 власовци и други колаборационисти. Оценките може да се вземат от работите на Дробязко.Според него през Вермахта, СС и други немски военни формирования са преминали:

250,000 украинцев
70,000 белорусов
70,000 казаков
150,000 латышей
90,000 эстонцев
50,000 литовцев
70,000 среднеазиатов
12,000 волжских татар
10,000 крымских татар
7,000 калмыков
40,000 азербайджанцев
25,000 грузин
20,000 армян
30,000 северо-кавказских народностей

Така общата численост на всички бивши съветски граждани носили немска униформа се оценяват на 1,2 милиона. Дела на руснаците (без казаците) остава 310 000 човека.
Последна промяна 1 на Христо Спириев, променена общо 22 пъти

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 22 Апр 2018, 15:32

Аз не мога да приема борци за свобода, които могат да завържат невръстни деца с бодлива тел за дърво, само защото не са от правилната националност.
И никаква окупация не ги оправдава
Изображение
Finita la commedia

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 22 Апр 2018, 15:38

ValBo написа:
22 Апр 2018, 15:32
Аз не мога да приема борци за свобода, които могат да завържат невръстни деца с бодлива тел за дърво, само защото не са от правилната националност.
И никаква окупация не ги оправдава
Айде посочи.

Но да не е онази снимка, която си качвал, защото е менте пропаганда за престъпления от украинци и поляците махнаха скулптората от мемориала.
Има вършени престъпления, но не и снимката. Снимката е гнусна пропаганда.
Защото снимката я има от 20-те години. По разследване мисля на англичанин за полудяла циганка , която убила децата си.

Провери преди да пишеш глупости и провокации.
Провери.
Провери.

Отговори