Съвременни конфликтиИзраел-Палестина

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Израел-Палестина

Мнение от jacksparrow » 07 Май 2019, 23:03

Dinain написа:
07 Май 2019, 22:52
Такива са правилата на форума. И на цивилизования свят, дори в Русия, междувпрочем.
Не ми се търси, но сигурно имаш хиляди мнения за франчайзинг... хамбургери, абе гледай си работата :lol:
Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от vassiln » 08 Май 2019, 05:20

Dinain написа:
07 Май 2019, 17:10
...
Не разбрах, три пъти съставлява ли традиция, и какво се опитваш да докажеш?
Че по време на война се изстрелват ракети ли?
Вече не се изненадвам, че не разбираш, затова търпеливо ще се опитам да ти обясня още веднъж.
През 1978-ма действително се влиза до р. Литани.
1982 г. влизат до Бейрут и шосето за Дамаск.
2006 г. влизат само до някои гранични населени места, но не достигат до Литани.
Така че изразът ти "Традиционно се навлиза до Литани" просто не е верен. Веднъж сте влезли (наистина) до Литани, втория път сте навлезли много отвъд нея, третия път не сте я достигнали. Така че да я отбелязваш като конкретен традиционен рубеж на инвазиите просто не е коректно. Все пак темата е военна, и трябва поне малко да се придържаме към военната терминология, която очертава обхвата на една инвазия с нейната крайна линия (рубеж, нарича се и "крайна задача" при планирането).
Щото в лаишкия смисъл си напълно прав - и през 2006 се навлезе "до Литани", ама доста преди нея. Като тръгваш от София за Варна, е съвсем коректно да кажеш че смяташ да пътуваш до Шабла, и ще бъде вярно - Варна попада в посочения от теб обхват, защото е преди Шабла. Само може да не те разберат, и някой да си помисли, че действително Шабла е крайната ти цел. Сега разбра ли? :D
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Май 2019, 08:33

vassiln написа:
08 Май 2019, 05:20
Dinain написа:
07 Май 2019, 17:10
...
Не разбрах, три пъти съставлява ли традиция, и какво се опитваш да докажеш?
Че по време на война се изстрелват ракети ли?
Вече не се изненадвам, че не разбираш, затова търпеливо ще се опитам да ти обясня още веднъж.
През 1978-ма действително се влиза до р. Литани.
1982 г. влизат до Бейрут и шосето за Дамаск.
2006 г. влизат само до някои гранични населени места, но не достигат до Литани.
Така че изразът ти "Традиционно се навлиза до Литани" просто не е верен. Веднъж сте влезли (наистина) до Литани, втория път сте навлезли много отвъд нея, третия път не сте я достигнали. Така че да я отбелязваш като конкретен традиционен рубеж на инвазиите просто не е коректно. Все пак темата е военна, и трябва поне малко да се придържаме към военната терминология, която очертава обхвата на една инвазия с нейната крайна линия (рубеж, нарича се и "крайна задача" при планирането).
Щото в лаишкия смисъл си напълно прав - и през 2006 се навлезе "до Литани", ама доста преди нея. Като тръгваш от София за Варна, е съвсем коректно да кажеш че смяташ да пътуваш до Шабла, и ще бъде вярно - Варна попада в посочения от теб обхват, защото е преди Шабла. Само може да не те разберат, и някой да си помисли, че действително Шабла е крайната ти цел. Сега разбра ли? :D
Заяждането ти е напразно. И през 2006 г. заявена цел е достигането на Литани:

Israeli Defense Minister Peretz announced that he had instructed the IDF to prepare for "a swift takeover of the entire area south of the Litani [River]" and to operate in all the areas where rockets had been launched. An incursion to the Litani would represent a distance of 18 miles (29 km) into south Lebanon.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Timelin ... ebanon_War

Наистина фронтовата линия достига на 12км навътре в Ливан, горе-долу половината разстояние, но патрули и парашутисти извършват операции и по-навътре. В последния ден един хеликоптер се разби точно до реката, доколкото си спомням, при качване на десантчици след мисия.

Това е традиционна цел и по исторически причини, които няма да изброявам сега. При нова война с голяма вероятност ще бъде отново цел от самото начало ( през последната не беше, в началото нямаше планирана въобще сухопътна операция). Това казвам.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Май 2019, 08:40

vassiln написа:
08 Май 2019, 07:03
И, разцентрован и объркан от критиката на Собственика, и тъй като засега указания не идват, за всеки случай да "си вържа гащите", както се казва, че може да не съм разбрал правилно какво се очаква от мен:
...

Но не е терористично. jacksparrow, моля, не ме докладвай и ти!
Освен това, оръжията не са пластмасови и нямат униформи и лого на Хамас.
Точно тук се проваляш в разбирането.
Пропагандата с деца и оръжия на мен лично ми е противна като цяло, независимо къде. Това, което не разбираш, е че лентите са с ислямистки лозунги на Хамас, пропагираш унищожението на Израел, цялото мероприятие се организира от Хамас, а това е терористична организация според ЕС и САЩ (ти си гражданин на ЕС, ако не знаеш). Кроме того, детската градина е наречена на някой национален герой, който се е взривил на автобусна спирка. И театралните пиески за деца възхваляват подвизите на подобни герои, взривили се по спирки и дискотеки.

Разбра ли защо си проводник на терористична пропаганда?
Снимки на дечица с пуцалки от къде ли не можеш да влачиш много, но ако са с тениски с лика на Осама бин Ладен не ти ли идва в повече, дори на теб?

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2019, 08:51

Dinain написа:
08 Май 2019, 08:33
...
Заяждането ти е напразно. И през 2006 г. заявена цел е достигането на Литани:

Israeli Defense Minister Peretz announced that he had instructed the IDF to prepare for "a swift takeover of the entire area south of the Litani [River]" and to operate in all the areas where rockets had been launched. An incursion to the Litani would represent a distance of 18 miles (29 km) into south Lebanon.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Timelin ... ebanon_War

Наистина фронтовата линия достига на 12км навътре в Ливан, горе-долу половината разстояние, но патрули и парашутисти извършват операции и по-навътре. В последния ден един хеликоптер се разби точно до реката, доколкото си спомням, при качване на десантчици след мисия.
.....
Значи тогава се преформулирай: вместо "традиционно се навлиза до Литани" трябва да бъде: "традиционно при навлизане се поставя целта да се достигне Литани".

И пак е само два пъти, доста рядко за традиционно, пък и втория път си е останало с пожеланията. Благодаря за цитата.
И не, 12 не е горе - долу половината от 29. Езикът на математиката е универсален.

Но хайде, от мен да мине, половината е - и без това се засрами. :D

Късен едит:

Проверих си сметките, и с неудоволствие трябва да призная, че Dinain е прав.
Първия път си поставят за цел р. Литани и я достигат, като спират на нея.
Втория път си поставят за цел р. Литани, и увлечени в дръзновението на настъплението, я подминават, като стигат чак до Бейрут.
Третия път си я поставят за цел, но спират малко преди нея (казано на руски артилерийски - недольот).

И като усредних резултата от трите кампании, се оказва че средностатистически се навлиза точно до .... Литани. :(

Също като средностатистическото свинско със зеле.
Последна промяна 3 на vassiln, променена общо 9 пъти
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2019, 08:55

Dinain написа:
08 Май 2019, 08:40
vassiln написа:
08 Май 2019, 07:03
И, разцентрован и объркан от критиката на Собственика, и тъй като засега указания не идват, за всеки случай да "си вържа гащите", както се казва, че може да не съм разбрал правилно какво се очаква от мен:
...

Но не е терористично. jacksparrow, моля, не ме докладвай и ти!
Освен това, оръжията не са пластмасови и нямат униформи и лого на Хамас.
Точно тук се проваляш в разбирането.
Пропагандата с деца и оръжия на мен лично ми е противна като цяло, независимо къде. Това, което не разбираш, е че лентите са с ислямистки лозунги на Хамас, пропагираш унищожението на Израел, цялото мероприятие се организира от Хамас, а това е терористична организация според ЕС и САЩ (ти си гражданин на ЕС, ако не знаеш). Кроме того, детската градина е наречена на някой национален герой, който се е взривил на автобусна спирка. И театралните пиески за деца възхваляват подвизите на подобни герои, взривили се по спирки и дискотеки.

Разбра ли защо си проводник на терористична пропаганда?
Снимки на дечица с пуцалки от къде ли не можеш да влачиш много, но ако са с тениски с лика на Осама бин Ладен не ти ли идва в повече, дори на теб?
Значи сега съм проводник. Но нека съм полупроводник, защото тези снимки ги сложи туитърът на Israel Defence Forces @IDF, а не аз. Демек, заедно с IDF без да искаме станахме един проводник на ислямистката пропаганда.
Ще докладваш ли IDF в Twiter да го блокират?

Дали да не поровя в постовете ти, и да видя дали не си слагал клипове с черни знамена, и разни терористически лозунги?
Ами няма, не ми се губи времето. Защото като слагаш такива клипове, приемам, че го правиш с информативна, а не с пропагандна цел.
А аз само повтарям след твоите хора това, което те слагат.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 8 пъти

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 08 Май 2019, 09:09

Dinain написа:

. Кроме того, детската градина е наречена
потенциала при вторжение
Русский мир ? :mrgreen:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2019, 21:29

Ivanov написа:
08 Май 2019, 09:09
Dinain написа:

. Кроме того, детската градина е наречена
потенциала при вторжение
Русский мир ? :mrgreen:
Мимо прошел. Читать больше надо.
Каждый из нас может использовать отдельные фразы, но выразить себя хорошо - вряд ли.

Но причината е по-важна. Преяждане с руски източници?

Но мен по ме вълнува друго:
Пропагандата с деца и оръжия на мен лично ми е противна като цяло, независимо къде.
Като за човек с деца в аватара си, които "пропагират"* някакъв политически вид сирийска свобода, леко съм изненадан от горното неодобрение.
Не знам и защо трябва да е противна само пропагандата, която ползва въоръжени деца, а не например - всяка политическа пропаганда, която ползва за свои проводници и субекти деца.

--------------------
* пропагиране не езика на Dinain вероятно означава пропагандиране.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2019, 22:08

Израелските жертви от последния епизод на насилието с Газа:

Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2019, 22:11

Нетаняху посещава в болницата ранените майор и ефрейтор от Израелските Отбранителни Сили:

Изображение

Ефрейторът сякаш нещо се пули, но ще му мине:
Изображение

Следизборна снимка, премиерът отбелязва колко е важно да се работи в полза на Израел и израелците. Съпругата му е до него и го подкрепя:

Изображение

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 08 Май 2019, 22:23

vassiln написа:
08 Май 2019, 21:29
Не знам и защо трябва да е противна само пропагандата, която ползва въоръжени деца, а не например - всяка политическа пропаганда, която ползва за свои проводници и субекти деца.
Това до голяма степен е вярно.
И все пак едните пропагандират убиване, другите - не.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 09 Май 2019, 08:17

vassiln написа:
08 Май 2019, 21:29
Пропагандата с деца и оръжия на мен лично ми е противна като цяло, независимо къде.
Като за човек с деца в аватара си, които "пропагират"* някакъв политически вид сирийска свобода, леко съм изненадан от горното неодобрение.

--------------------
* пропагиране не езика на Dinain вероятно означава пропагандиране.
Има такъв глагол, запознай се:
https://www.puls.bg/reference/dictionar ... _2934.html

И казах "деца И оръжие", демек деца с оръжия. Снимки на деца се използват повсеместно, ако искаш ще ти сложа някоя реклама на Райфайзен банк или Билла за онагледяване. Въоръжаването им с бомби и автомати обаче е противно. Камо ли с терористична лозунги.

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Май 2019, 08:44

Мислех че само аз измислям нови думи.

Снощи е започнал Денят на независимостта (в еврейския календар дните почват от вечерта).

По този повод моите енглоезични приятели от IDF в Туитър сложили трогателно клипче:

https://twitter.com/i/status/1126186983548702721

На 0'34" един алпийскии командос плонжира :o
(Досущ като иранския разузнавач-морски пехотинец, дето си напълни цевта на Узи-то с пясък).

Около 0'38" се видя F-35, веднага след това припляскаха с плавниците и бойни водолази. Изобщо, програмата е пълна.
Нашите военни трябва да правят повече такива филмчета, само че като няма наборници, няма и да има родители, които с умиление да гледат децата си и да станат последователи на профила на Туитър.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Май 2019, 11:56

Хамас тези дни ползвали ПТРК?

Ето два пуска, след тях има залепени два израелски авиоудара.

https://radikal.ru/video/Vx3FG09HRSt

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 12 Май 2019, 07:58

Олег Грановский дава обобщение за целите на израелските удари при последната ескалация в Газа. На руски.
https://oleggranovsky.livejournal.com/264481.html

И един хубав разбор на фактологията.

https://oleggranovsky.livejournal.com/264194.html

Оказа се, че един от загиналите израелци е бил в машина, уцелена с ПТУР Корнет.
Казва и че за смъртта на бременната палестинска майка и детето и са отговорни палестинците - дефектирала ракета е паднала още в Газа веднага след пуска.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Май 2019, 14:07

Кой не би искал да е като израелското Нетаняху?

Изображение

Щастлив мъж, премиер-министър, подкрепен от красива блондинка, заграден от стотици, даже десетки, млади моми и момци в униформи от най-различни цветове.

Как да не му завиди човек?
Аз знам, че той не се натискаше за следващ мандат на всяка цена, но какво да се прави, като никой друг не може да управлява страната така добре? И се принуди пак да се кандидатира (чрез партията си де).

П.с. Тази пред него, с черната барета и червения ремък, леко в наше дясно, нещо се пули, сякаш нещо нерегламентирано я е допряло. Всички други едни щастливи и усмихнати, а тя?
Но не е възможно да е така.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 13 пъти

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Май 2019, 14:21

Нетаняху.

Трогателна проповед с концлагеристи от ВСВ, рязане на лентички (като Бойко Борисов) и изтребители F-35, ръкуване с военнослужещи мацки, заграждане с тела в униформи, селскостопански и соларни пейзажи: пиарът на Нятаняху кърти Холивуд и даже НАТФИЗ!

https://twitter.com/i/status/1126172187529023490

Хуцпа явно е нещо много важно, без нея не може. Честно казано, не разбрах какво е, но явно е нещо необходимо и неизбежно.
И накрая се стигна даже до пейзажи от Луната. (Да не би да не знае, че израелския модул се провали? :? Да не би видеото да е правено предварително, и да са забравили да изрежат "лунната" част?)

П.С. На 0'54" ходи с Тръмп и със същата червена вратовръзка, после на 1'14" бара знамето. После на 1'14" придружава инвалид в екзоскелет като иранските, дето неотдавна ги сложих в тамошната тема.
Изобщо този премиер и национален лидер някак си успява да бъде навсякъде, където е необходимо. Я където войник е ранен и лежи в болницата, я където болен прохожда или армейците намират вражески тунел. Доста съм възхитен, даже нашият не може така.

Някой да го отвращава ползването на кадри с концлагеристи за политическа или социална цел, или по-точно - за туитърът на Нетаняху? Предполагам, че роднините на заснетите концлагеристи са дали съгласието си Бени да ги публикува в своя профил.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 07:41

Историята на Израел в две минути:
https://twitter.com/i/status/1129364370776047616
:shock:

Информканал за дъмита? Да няма руско влияние? Тия кадри от паради, шапкозакидательство, спомени за Войната, и изобщо цвета на посланието....

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 08:43

Сега се замислих. А възможно ли е било 1949 г., или малко след това, по-добре през 50-те, Израел да обяви програма за мирно завръщане на палестинците в домовете им? Поетапно, за да не се нарушава етническия баланс, но така че да отлее голяма част от населението на палестинските гета в съседните страни? И то тези, които не членуват във военни и терористични организации. Друго, което ми хрумва, че е можело да се направи още тогава, е било реституция или обезщетяване на тези араби, които са били лишени от собственост. Нямаше ли така да е малко по-добре за Йордания и Ливан, но ката резултат и за Израел?
Все пак, като изключим едно - две спорни парчета земя, към днес конфликтите със съседните държави са уредени. Единствения сериозен зъбобол като че ли са палестинците.
Реституцията у нас мина без особени сътресения.
Ако върху нивата ти са построени еврейски къщи - обезщетение.
Ако е свободна и се ползва от някой друг - да ти я върне.
Ако на мястото на къщата ти е построена еврейска кооперация - държавно жилище и/или обезщетение по избор.
У нас написахме цели седем закона по темата, и общо взето бе успешно.
Защо да не е можело и там?
Но по-важното е - сега може ли?

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 22 Май 2019, 12:13

Интересно интервю, реших да споделя

https://youtu.be/sTtjCUm1i5k

Отговори