Общи приказкиДобри новини за България

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Добри новини за България

Мнение от pnp5q » 17 Май 2019, 14:01

Jefferson F. Davis написа:
17 Май 2019, 13:59
Разбрах, темата е за добрите новини хвърлени като прах в очите а не за нелицеприятната действителност "хляб и зрелища" както е казано. Оттеглям се от спора.
Темата е за новости, а не за информация отпреди 10 години. Тия филми с ток и вода за без пари не ги дават вече.
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 17 Май 2019, 14:06

17 Май 2019, 13:59
Разбрах, темата е за добрите новини хвърлени като прах в очите а не за нелицеприятната действителност "хляб и зрелища" както е казано. Оттеглям се от спора.
Ей, слава богу, че най-накрая стопли! Да, темата е само за добрите новини, затова така се казва и това коментирано изрично още в първия пост! Просто, точно и ясно формулирано.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 17 Май 2019, 14:07

То няма спор - едната страна вади оферти и каталози с цени на потребителски стоки и услуги от 2009 и ги сравнява с 2019, а другата страна минава от едно с нищо необосновано твърдение до друго подобно, всички родеещи се с пошла малоумна пропаганда - от "цените поскъпнаха 5 пъти за 2009-2019" през "всички бягат от България" до "съседите на циганите са насилвани да им плащат тока, вервайте ми, една жена ми каза"....
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 17 Май 2019, 14:09

rki написа:
17 Май 2019, 14:07
до "съседите на циганите са насилвани да им плащат тока, вервайте ми, една жена ми каза"....
Не леля, а чичо служител в общината. Ама той завалията, откъде да знае, че тока не се плаща в общината :lol:
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 17 Май 2019, 15:34

Чак ми стана гузно, колко съм черноглед маа му стара. Я да постна една добра новина

След инспекция на магистрала "Хемус" Борисов съкрати срока за изграждането ѝ с година

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2019/05 ... _mainStory

И още една по темата:

Магистралата става так-так-так, а те ми говорят за фугата на "Граф Игнатиев"

8-)

miau
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от miau » 17 Май 2019, 23:53

След като може да се изчисли средната работна заплата за страната защо не се направи една разбивка на заплатите по този начин:

до 600 лв - х% от работещите
600-700 лв - х%
700-800 лв - х%
и т.н., за да се види каква част от българите, работещи и осигуряващи се какви точно заплати получават.
All those... moments will be lost... in time,... like tears... in rain.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Май 2019, 07:39

miau написа:
17 Май 2019, 23:53
След като може да се изчисли средната работна заплата за страната защо не се направи една разбивка на заплатите по този начин:

600-700 лв - х%
700-800 лв - х%
и т.н., за да се види каква част от българите, работещи и осигуряващи се какви точно заплати получават.
Прави се от НСИ
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 07:58

EddieBG написа:
18 Май 2019, 07:39
miau написа:
17 Май 2019, 23:53

600-700 лв - х%
700-800 лв - х%
Прави се от НСИ
Еди, и да се прави, то не е в линка ти. :D
Дадени са пак усреднените доходи, разбити по отрасли и дейности. Но не са показали това, за което miau пита - какъв процент са на зеле, и какъв процент - на свинско.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 18 Май 2019, 08:05

И кво излезе , свястна заплата вземат 280000 , останалите 2100000 избутват месеца . Имам малко резерви и към числата , пише "търговия и ремонт на автомобили и мотоциклети " заети лица 397287 ??! Баси нацията от автоджамбази и сервизни работници . :o А строителите само 129000. :|
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 08:13

Е то и аз имам леки резерви, примерно за показването на данните за средните доходи във финансово-застрахователния сектор. Не че не са верни, вероятно са, но доста ще натъжат хорицата по фронт-офисите. По-добре да не се разгласяват, за тях няма да е добра новина.
:D
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Май 2019, 08:28

vassiln написа:
18 Май 2019, 07:58
Дадени са пак усреднените доходи, разбити по отрасли и дейности. Но не са показали това, за което miau пита - какъв процент са на зеле, и какъв процент - на свинско.
Ей това е правилния линк, само не са дадени процентите, което се прави с едно просто добавяне на един ред в ексела и copy&paste
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Dinain » 18 Май 2019, 08:49

Stan написа:
17 Май 2019, 09:32
Dinain написа:
17 Май 2019, 08:48
Centurionus написа:
16 Май 2019, 09:43
Горивата вече скачат , след пускането и на тол системата скока ще се удвои , ще засегне де факто всичко (всичко се транспортира ) . Тогава не знам какви гимнастики с цифрите ще се наложи да правят за да продължават да ни убеждават как цъфтим .
Така е. Очакваният скок в цените на горивата е 1.5-2%.
;)
Скачат, падат.
16.05.2019
https://fuelo.net/prices/date/2019-05-16?lang=bg
16.05.2012
https://bg.fuelo.net/prices/date/2012-05-15?lang=bg
Трябваше да сложа "скок" в кавички. И говоря за спрямо сега, разбира се.
Иначе и аз много добре помня как в 2013 г. сипвах нафтата по 2.65 лв, а сега е 2.05-2.30 лв
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 18 Май 2019, 08:56

17 Май 2019, 11:51
Stan написа:
16 Май 2019, 16:55
16 Май 2019, 12:05

Аз телевизия Алфа няма къде да гледам но ти можеш да се огледаш около себе си и ако имаш очи и желание да видиш реалноста ще видиш достатъчно а ако поговориш с обикновените хора много и ще научиш колко добре се живее в България. Тук не е въпросът в червени или сини, комунисти, русофили и пр. Самият факт как ни заблуждават онтосно увеличението на жизненият стандарт и заплащането е обидно.
А, ясно, тая глупост дето си я съчинил. Добре ми каза да "поговоря с обикновените хора", щото аз съм явно необикновен и около мен е пълно само с необикновени хора :lol:
И нещо, която явно ти е трудно да схванеш - никой тук не казва че сме цъфнали и вързали и всичко тече по мед и масло. Не си съчинявай "вражески тези", който да "громиш". Не, България има много проблеми и българите са далеч от стандарта, който заслужават, НО че нещата се подобряват това е очеизвадно.
Минимална работна заплата 2009 г. - 240 лв., 2019 г. - 560 лв., т.е. увеличение 2,33 пъти,
Минимална пенсия 2009 г. - 136 лв., 2019 г. 219 лв. увеличение 1,6 пъти.
дава ги нарочно, тъй като приемаме, че "средната работна заплата" е ала бала.
Сега вземи и съпостави адекватно разходите през 2009г и през 2019г. и виж колко пъти са скочили цените за то
зи период не по малко от 5 пъти! В крайна сметка ще излезе че доходите са намалели.
Ето, заповядай - калкулатор на инфлацията на НСИ, избираш месеци за съпоставка и цъкаш:
http://www.nsi.bg/bg/content/2539/%D0%B ... 1%82%D0%B0
Индексът на потребителските цени за месец Април 2019 г. спрямо месец Януари 2009 г. e 116.6%, т.е. инфлацията е 16.6%.
За тези 10 години инфлацията сумарно е 16.6% - очевидно написаното от теб (500%!!!) е на светлинни години от реалността.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 09:00

EddieBG написа:
18 Май 2019, 08:28
vassiln написа:
Ей това е правилния линк, само не са дадени процентите, което се прави с едно просто добавяне на един ред в ексела и copy&paste
Тц. Или ти не ни разбираш двамата с miau, или ние нещо не виждаме или не разбираме май. И това е разбивка по дейности, да не говорим, че най-пресните данни са от преди пет години. Но не е показано по слоеве на доходите.
Не разбирам как това
600-700 лв - х%
700-800 лв - х%
ще се случи с кликане по таблицата в ексел и добавяне на един ред. И тоя добавен ред, дето ни трябва, с каква формула или данни ще го пълним.

Въпросът е (може би не за тази тема, макар че се надявам, че може да излезе и добра новина в динамиката) - колко хора мизерстват около минималната заплата, колко хора вземат средни, колко - добри и колко - много добри доходи.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 18 Май 2019, 09:05

а аз много добре виждам как полагам в пъти повече труд за същите пари...
@Centurionus
Ето, отново - съпоставят се макроикономически данни със собствената частна ситуация. "Ако аз съм зле, значи всички са зле" - логически нонсенс, за съжаление. :(
Точно вчера си говорих с един познат, собственик на голяма фирма за компютърна и потребителска техника (дистрибутор). Фирмата е стара на българския пазар (над 20 години), през последните два месеца е изкупил 2 по-малки фирми, които са били пред фалит. Защо са били пред фалит, ами лошо управление, така го обяснява той - но едни се развиват добре (оборотът му почти се е удвоил за миналата година) и поглъщат други, които не се развиват добре, консолидация на пазара му викат и е естествен процес - но говорим за макрокартина, която е положителна. Според него през следващата година ще окапят много от малките търговци и ще бъдат погълнати от по-големите. Ако ги питаш тях, ще говорят същото като теб...

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 18 Май 2019, 09:16

[OT]
17 Май 2019, 11:56
Никого не съм обиждал лично
* * *
българина го мързи, завижда, все някой за нещо му е виновен че не се стреми да подобри нещата в собствената си държава, винаги търси кого да обвини за тези си качества
17 Май 2019, 11:56
нито съм писал политичесни ориентирани неща
* * *
чака някой да го "освободи" без сам да си мръдне пръста
Тия, дет четем тука, сме българи...
[/OT]
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 09:17

Dinain написа:
18 Май 2019, 09:05
...
Ето, отново - съпоставят се макроикономически данни със собствената частна ситуация.
.....
Даже и ти:
....
Точно вчера си говорих с един познат, ...
Според него ...
Престанете с това макрокартинизиране на базата на преживяно или "вчера говорих с един познат". Освен това, и двамата (Центурион и Динаин) натяквате все негативни неща - как малкия бизнес загива, по-големите акули прилапват всичко.
Ако реша да ви пригласям, и аз ще кажа, че примерно последно като съм бил в банковия сектор, и са ме уредили да върша много повече работа за същата заплата, та се е наложило да хрърля капата, примерно. Но не. Няма да ви се връзвам на мрънкането. :D

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 18 Май 2019, 09:21

vassiln написа:
18 Май 2019, 09:17
последно като съм бил в банковия сектор, и са ме уредили да върша много повече работа за същата заплата, та се е наложило да хрърля капата, примерно. Но не. Няма да ви се връзвам на мрънкането. :D
С което плавно стигаме до мисълта, че базата "колко работа се върши" за такава заплата през соца е била доста ниска. Това и в оня анализ на руските заплати, дет го превеждах наскоро, също го имаше. Но това е било нормално при положение, че основната икономическа цел е била да няма безработица. Сега се е променило и това. Въпросът е, че няма - и доколкото знам, не може да има - точна оценка за коя работа (количество мускулни усилия в час?) колко пари са "нормална" заплата. То това, доколкот знам, му е и сред най-големите недостатъци (и признаци на утопичност) на марксизма - справедливата цена на труда това, справедливата цена на труда онова - ама колко`й тя? Нидей пита.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Май 2019, 09:24

vassiln написа:
18 Май 2019, 09:00
EddieBG написа:
vassiln написа:
Тц. Или ти не ни разбираш двамата с miau, или ние нещо не виждаме или не разбираме май. И това е разбивка по дейности, да не говорим, че най-пресните данни са от преди пет години. Но не е показано по слоеве на доходите.
Не разбирам как това
600-700 лв - х%
700-800 лв - х%
ще се случи с кликане по таблицата в ексел и добавяне на един ред. И тоя добавен ред, дето ни трябва, с каква формула или данни ще го пълним.
Имаш броя на всички заети, имаш редове с брой заети със съответната заплата - брутна и нетна.
Как се изчислява процент?

Делим броя на получаващите дадена заплата на броя на общо работещите и умножаваме по 100. И получаваме процента работещи от всички заети, получаващи въпросната заплата.

Пример: общ брой заети: 2 256 988
Брой получаващи брутна заплата от 1238 лв - 23673

Разделяме 23673 на 2256988 и умножаваме по 100 и получаваме 1,05 %.

То не се иска висше по математика за това, баси...

А данните в конкретния линк са от 2014, но из сайта трябва да има и по-нови.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 09:30

Ама това няма ли да са пак усреднени данни по икономически дейности и по пол, вместо да се види разбивка по горните посочени от miau критерии?
Искам да кажа, тия 23673 в добивната промишленост, някои от тях може да получават средното за тази дейност 1238 лв, но повечето получават повече или по-малко, а някои - доста повече или доста по-малко. А miau питаше за раслоението на населението по доходи, а не за разслоението между средните доходи в различните икономически дейности.
Нещо не се разбираме май. :)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 18 Май 2019, 09:40

EddieBG написа:
vassiln написа:
Жив да си. Аз, в цялата си безкрайна доброта, рових за тези данни, защото съм ги виждал някъде - и естествено, сега не мога да ги открия. Затова си поиграх с ексела ти, при все че е за 2014 г.
vassiln написа:
18 Май 2019, 09:00

Въпросът е (може би не за тази тема, макар че се надявам, че може да излезе и добра новина в динамиката) - колко хора мизерстват около минималната заплата, колко хора вземат средни, колко - добри и колко - много добри доходи.
Земи, бе, земи >> :D

Labour_4.2.2.1 - with percentage.xls
(211.5 KiB) 9 пъти
Labour_4.2.2.1 - with percentage.xls
(211.5 KiB) 9 пъти
Capture.PNG

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Май 2019, 09:52

Много благодаря!
Но нали не си ползвал усреднените данни по отрасли, а някакви точни данни за брой заети лица по доходи?
Или и така може?
Ако правилно разбирам, преди пет години над 60% от работниците са получавали между 800 и 1000 лева бруто. Сега ако намериш данните и за лани, ще си направо златен!
(Само една молба, за да не се стига до допълнителни дрязги: ако ще се смята историческо развитие на богатството на населението, нека се отчита и инфлацията, че иначе ще стане като спора ми с Пресиян в тръмпономиката - по номинал населението на САЩ действително е забогатяло трийсет пъти за петдесет години, а ако в и България така го сметнем по номинал, всички ще се окажем милиардери.)

П.с. Сетих се още нещо - през последните години май се увеличава делът на работника в осигуровките, оттам - малко се различава съотношението бруто/нето. Дали не е по-добре да се гледа чистата заплата накрая, щото с нея ходим да пазаруваме?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Май 2019, 09:56

vassiln написа:
18 Май 2019, 09:30
Ама това няма ли да са пак усреднени данни по икономически дейности и по пол, вместо да се види разбивка по горните посочени от miau критерии?
Искам да кажа, тия 23673 в добивната промишленост, някои от тях може да получават средното за тази дейност 1238 лв, но повечето получават повече или по-малко, а някои - доста повече или доста по-малко. А miau питаше за раслоението на населението по доходи, а не за разслоението между средните доходи в различните икономически дейности.
Нещо не се разбираме май. :)
Отиват трима студенти на изпит по история.
Влиза първия, с най-много връзки в университета.
Преподавателят го пита - колега, през 1945-а година американците пускат атомни бомби над Хирошима и ...
- Нагазаки, отговаря студентът.
- Браво, отговаря преподавателят, отличен.
Влиза втория, по-малък връзкар.
Преподавателят го пита- колега, през 1945-а година американците пускат атомни бомби над...
- Хирошима и Нагазаки.
- Отлично, колега.
Влиза третият, без никакви връзки.
- Колега, американците да са пускали някъде нещо?
- Да, през 1945-а година атомни бомби над Хирошима и Нагазаки, жертвите са 335,667 души
- Поименно, колега, поименно.

Та и аз така, не мога да ти кажа от тия 23673, кой получава повече от средното и кой по-малко.
Ще трябва да питаш всеки един поотделно.

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 18 Май 2019, 09:58

Dinain написа:
18 Май 2019, 09:05

Точно вчера си говорих с един познат .............
Точно повторение на предишната ти реплика , когато постнах предложенията за работа по морето с възнагражденията .
Една лелка казала ........... свободно , поправи се .
Нещо по статистиката на любимото ти НСИ ? 280000 добре , 2100000 не баш ? Или неудобното тактично се заобикаля ? :D
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 18 Май 2019, 09:59

vassiln написа:
какъв процент са на зеле, и какъв процент - на свинско.
Интересува те медианния доход, не средния.

Отговори