КосмосКосмически новини

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Космически новини

Мнение от Archer » 24 Юни 2020, 20:22

И друго нали ESA имаха от десетилетия планове за една мини совалка какво стана там ?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Юни 2020, 21:40

Archer написа:
24 Юни 2020, 20:21
Всички ракети са товарни.
Не се изразих правилно, по скоро че ще се използва да качва разни големи модули например за нова космическа станция. Което ми напомня, абе сегашната МКС колко живот и остава още? 6-7 години ще изкара ли още?
Дали ще качи голям модул или голям кораб разлика няма. Е, не обръщаме внимание например че товарните нямат спасителна система в случай на авария - както успешно сработилата на Союз през 2018-а или успешно тестваната на Crew Dragon-а тази година.
Но като цяло на ракетата й е все тая дали ще качи един голям модул или една камара астронавти.
Archer написа:
24 Юни 2020, 20:22
И друго нали ESA имаха от десетилетия планове за една мини совалка какво стана там ?
За Hermes ли става дума?
Или за Space Rader-а?
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Юни 2020, 21:54

както успешно сработилата на Союз през 2018-а или успешно тестваната на Crew Dragon-а тази година
Ми те за тва бай Елън много го критикуваха, иска да качва по стотина души в космоса с един старшип, ми пич като ти гръмне ракетата с толкова народ на борда познай колко хора ще се качът след това на следващата ;)
Отделно тая работа с презареждането с гориво в орбита на такъв "кораб" ми се струва леко фантастика.

И пак казвам спейс Х могат да изпратят хора на марс ама в разумен срок и малък екип от космонавти примерно двама кацат събират камъни и пясък и след няколко дена се омитат, в орбита има един двама в кораба, и тва всичко с препозицинорано оборудване.
Така ако беше го казал щеше да е много по правдоподобно и дори можеше да има сериозна инвестиция.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Юни 2020, 22:35

Archer написа:
24 Юни 2020, 21:54
както успешно сработилата на Союз през 2018-а или успешно тестваната на Crew Dragon-а тази година
Ми те за тва бай Елън много го критикуваха, иска да качва по стотина души в космоса с един старшип, ми пич като ти гръмне ракетата с толкова народ на борда познай колко хора ще се качът след това на следващата ;)
А бе то и пътнически самолети с по двеста човека на борда се случва да падат, ама нито хората са спрели да летят, нито на всеки един пасажер му закачат парашут за гърба, за всеки случай.
Отделно тая работа с презареждането с гориво в орбита на такъв "кораб" ми се струва леко фантастика.
Какъв е проблемът с презареждането в орбита?
И пак казвам спейс Х могат да изпратят хора на марс ама в разумен срок и малък екип от космонавти примерно двама кацат събират камъни и пясък и след няколко дена се омитат, в орбита има един двама в кораба, и тва всичко с препозицинорано оборудване.
Така ако беше го казал щеше да е много по правдоподобно и дори можеше да има сериозна инвестиция.
Не знам какво разбираш под разумен срок, Space X нямат кораб за дълго пътуване, все още нямат и достатъчно мощна ракета, която да закара достатъчно голям товар до Марс в разумен срок, за да не пристигнат астронавтите в орбита с всички видове рак заради космическата радиация.
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Юни 2020, 22:48

А бе то и пътнически самолети с по двеста човека на борда се случва да падат, ама нито хората са спрели да летят, нито на всеки един пасажер му закачат парашут за гърба, за всеки случай.
Е, тук говорим за съвсем различна технология. Виж при вирджин какво стана я си представи ако старшипа гърми ведниж на тридесетина пилотируеми пуска например.
Че на тоя етап такова нещо в подобни размери не е пробвано ( в смисъл както го обяснява Мъск ).
Ако бях някой шеф в НАСА бих инвестирал всичките ресурси в изследването на алтернативни методи за задвижване.
Както писах традиционните ракети са достигнали края на развитието си, ако ще се ходи на марс и по нанатък трябва нещо ново.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Юни 2020, 22:51

за да не пристигнат астронавтите в орбита с всички видове рак заради космическата радиация.
Еми да де, аз за това говорих за кораб който да се асемблира в орбита( самия кораб няма да каца само ще пусне капсула с космонавти за кацане ) , така ще имаш повече модули от който единия да е например с антирадиационно покритие където да са космонавтите.
Трима четерима човека е напълно възможно да се изпратят за няколко дни на марс.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Юни 2020, 22:54

ПС. Тея теории за космическата радиация до колко са изследвани, щото има учени които подценяват риска.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 24 Юни 2020, 22:57

Archer написа:
24 Юни 2020, 21:54
Доколкоро знам, в обозримо бъдеще, връщането на хора от Марс не е много реално. Полета ще е еднопосочен. За това от сега се подбират доброволци...
Archer написа:
24 Юни 2020, 22:54
ПС. Тея теории за космическата радиация до колко са изследвани, щото има учени които подценяват риска.
Изследва ги един смел американец с брат близнак. За да сравнят после здравето на двамата близнаци. Скот Кели: https://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Kelly_(astronaut)

Човека е бил доста зле след връщането. Ако трябваше да строи база на Марс...не знам...поне не Марс гравитацията е много по-ниска. Може да се окаже добре за здравето на първите "марсианци".

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Юни 2020, 00:07

, връщането на хора от Марс не е много реално
Зависи от скоростта на кораба едно е да отидеш за 6 месеца друго е за по малко от един.
Отделно модула с хабитация за хората може да се изолира сериозно от радиация.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Юни 2020, 10:07

Archer написа:
24 Юни 2020, 22:48
Е, тук говорим за съвсем различна технология. Виж при вирджин какво стана я си представи ако старшипа гърми ведниж на тридесетина пилотируеми пуска например.
Говоря за недостатъци на технологиите и използването им въпреки тях, а не дали има или няма разлика между турбореактивната и ракетната.
Самолетите да не би да не падат? Да не се запалват? Да не се взривяват?
Въпреки това полетите не спират.
Сега, спор няма, че честотата на аварии е значителен фактор за масовото използване на една технология.
Но с течение на времето и развитието на технологията, е нормално честотата на авариите да намалее.
Че на тоя етап такова нещо в подобни размери не е пробвано ( в смисъл както го обяснява Мъск ).[/quote]

Е, то и преди Space X ракетите не можеха да кацат, камо ли в бурно море на клатушкаща се платформа.
Винаги има първи път.
Ако бях някой шеф в НАСА бих инвестирал всичките ресурси в изследването на алтернативни методи за задвижване.
Както писах традиционните ракети са достигнали края на развитието си, ако ще се ходи на марс и по нанатък трябва нещо ново.
Старите хора казват - преди да изкопаеш нов кладенец, недей да плюеш в стария.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Юни 2020, 10:48

Е, то и преди Space X ракетите не можеха да кацат
Могат още от преди 30тина години ;) ама щото в НАСА са страшни визионери не инвестират в тая технология

https://www.youtube.com/watch?v=o2sHf-udJI8&t=221s

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Юни 2020, 11:16

Archer написа:
25 Юни 2020, 10:48
Е, то и преди Space X ракетите не можеха да кацат
Могат още от преди 30тина години ;) ама щото в НАСА са страшни визионери не инвестират в тая технология

https://www.youtube.com/watch?v=o2sHf-udJI8&t=221s
Имах предвид практически и масово използваемо кацане на първа степен, иначе тоя DC-X далеч не е първия прототип, все пак астронавтите от Аполо не кацат на Луната с парашути. :)
Прехвърлянето на гориво от един космически апарат в орбита на друг не е изобретение на Space X - НАСА имат концепти още от 70-те, отделно че са правени и практически експерименти в космоса - мисля че и тук бях писал за последния.
Въпросът е дали Space X ще успеят да го реализират и да стане обикновена практика както в момента реализираха обратното кацане на първите им степени.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Юни 2020, 13:10

Прехвърлянето на гориво от един космически апарат в орбита на друг не е изобретение на Space X - НАСА имат концепти още от 70-те
Ако е за малък апарат с размерите на сателит може, ама дали за огромен апарат като старшип ще е рентабилно не се знае ?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Юни 2020, 14:42

Archer написа:
25 Юни 2020, 13:10
Прехвърлянето на гориво от един космически апарат в орбита на друг не е изобретение на Space X - НАСА имат концепти още от 70-те
Ако е за малък апарат с размерите на сателит може, ама дали за огромен апарат като старшип ще е рентабилно не се знае ?
Рентабилно в какъв смисъл - че може да излезе по-скъпо ако се изстрелят две ракети - в едната корабът, в другата резервоара с горивото, нужно за полета до Марс, вместо да се изстреля една мегаракета, в която да са и корабът, и горивото?

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Юни 2020, 20:20

Рентабилно в какъв смисъл
За тая грамадна ракета дето я мисли мъск не знам как ще стане толкова лесно тва презареждане в орбита?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 26 Юни 2020, 07:51

https://www.youtube.com/watch?v=KU6KogxG5BE

Предстоящото изстрелване на поредната порция от 60 сателита Starlink ще бъде излъчвано на горния адрес.

Първата степен ще лети за пети път, като интервалът между последните два полета (вкл. предстоящият) е малко над 2 месеца.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Юни 2020, 00:32

Нов полет на "Юнити" от щатският космодрум в Ню Мексико:

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10- ... ht-success

Изображение

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 01 Юли 2020, 07:33

https://www.youtube.com/watch?v=6zr0nfG3Xy4

Успешно изстрелване на сателита GPS IIIA-03, част от новото поколение GPS III.
Първата степен на ракетата Falcon 9 е новопроизведена и успешно кацна. При предишното изстрелване на GPS спътник от Space X в края на 2018 г. не беше дадено разрешение за обратно кацане на ракетата.

Стартът на десетата порция сателити Starlink, който трябваше да се осъществи на 26-и юни, е отложен.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 02 Юли 2020, 06:49

Изображение

Blue Origin delivers the first BE-4 engine to United Launch Alliance

Blue Origin са доставили първият ракетен двигател BE-4 за новата тежка ракета Vulcan Centaur на ULA.

Едно скорошно видео от изработката на корпуса на ракетата:

https://www.youtube.com/watch?v=fAmra8abfpc

И нещо, за което мисля че досега не е ставало дума в раздела - от ULA планират да връщат двата двигателя на първата степен обратно на Земята за повторно използване, вместо цялата първа степен:

https://www.youtube.com/watch?v=lftGq6QVFFI

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 02 Юли 2020, 11:00

от ULA планират да връщат двата двигателя на първата степен обратно на Земята за повторно използване, вместо цялата първа степен:
Тва нещо с хващането на двигателите от хеликоптер във въздуха ми се струва малко странно :roll:

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 02 Юли 2020, 11:03

Archer написа:
02 Юли 2020, 11:00
от ULA планират да връщат двата двигателя на първата степен обратно на Земята за повторно използване, вместо цялата първа степен:
Тва нещо с хващането на двигателите от хеликоптер във въздуха ми се струва малко странно :roll:
Колко да е странно, Рокет Лаб отиграха нещо подобно:

https://www.youtube.com/watch?v=HOnNYWu6onU

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 05 Юли 2020, 23:10

Драконът закачен за МКС
Изображение

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Юли 2020, 10:07

Динайн може да почерпи по една виртуална бира:

https://www.youtube.com/watch?v=0wxr-ns22EI

A Shavit-2 launch vehicle launched the Ofek-16 satellite from the Palmachim Airbase, Israel, on 6 July 2020, at 01:00 UTC (04:00 local time). Ofek-16 (Horizon-16) is an “electro-optical observation satellite with advanced capabilities” launched for the Ministry of Defence of Israel.

Любопитна подробност е, че израелските спътници, изстрелвани от авиобазата Палмахим се движат в обратна на въртенето на Земята посока, за разлика от тези, изстрелвани от Флорида или Френска Гвиана, които се изстрелват на изток и се движат по посока въртенето на планетата.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Юли 2020, 10:28

https://www.youtube.com/watch?v=YMM2gxtgpiM

За съжаление полет No 13 на Rocket Lab се оказа фатален - при достигане на около 200 км височина ракетата е започнала да пада към Земята.

Electron е двустепенна ракета, която използва двигатели, направени на 3D принтер и задвижвани с електрически помпи за гориво, вместо турбопомпи, работещи с гориво. Електрическите помпи са захранвани от литиево-полимерни батерии, като във втората степен на ракетите батериите са три и са т.нар. "hot swapped" - двете батерии се изхвърлят от ракетата по време на полета след тяхното изтощаване, за да се намали теглото. Предполага се че е възможно аварията да е станала по време на този процес.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 06 Юли 2020, 12:52

EddieBG написа:
06 Юли 2020, 10:07
Динайн може да почерпи по една виртуална бира:

https://www.youtube.com/watch?v=0wxr-ns22EI

A Shavit-2 launch vehicle launched the Ofek-16 satellite from the Palmachim Airbase, Israel, on 6 July 2020, at 01:00 UTC (04:00 local time). Ofek-16 (Horizon-16) is an “electro-optical observation satellite with advanced capabilities” launched for the Ministry of Defence of Israel.

Любопитна подробност е, че израелските спътници, изстрелвани от авиобазата Палмахим се движат в обратна на въртенето на Земята посока, за разлика от тези, изстрелвани от Флорида или Френска Гвиана, които се изстрелват на изток и се движат по посока въртенето на планетата.
Ако не бях изпреварен, щях да го пусна...
Още едно око, следящо иранците, за недоволство на @vassiln :mrgreen:
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Отговори