Сухопътно въоръжениеЛична екипировка на войника или какво бихте взели със себе си на война?

Модератор: Amazon

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Status: Offline

Re: Лична екипировка на войника или какво бихте взели със себе си на война?

Мнение от General Lukov » 17 Фев 2018, 20:24

ValBo написа:
17 Фев 2018, 15:08
Не съм много сигурен, дали ще пратят инсулинозависими в нормална битка. При силен стрес и голямо натоварване захарта силно играе и бързо могат да получат инсулинови кризи, тъй като нямат време да си проверяват нивата на захарта. А и ако обикновен войник остане в обкръжение без храна поне седмица, то инсулинозависимият скоро ще е мъртъв.
Зависи за кой тип диабет говориш. Ако е тип 1 (инсулинозависим), за мен това са наистина практически инвалиди, и няма как да бъдат годни за истинска битка. При тип 2 нещата стоят по друг начин - доколкото знам те са само на хапчета или комбинирано с малко инсулин, но мисля че тия тип 2 са си почти като останалите здрави войници. Познавах една баба, която почина на 94 години с диабет тип 2, която го е хванала някъде на 50-55г., при това навремето нямаше тези днешни модерни и ефективни медикаменти, а само най-прост инсулин.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 17 Фев 2018, 20:32

ЗД Тип 2 е т.нар.старчески диабет - обикновено се проявява в небоеготовна (късна) възраст. Дължи се на резистентност към инсулина, а не на автоимунна реакция срещу клетките секретиращи инсулин в панкреаса.
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 17 Фев 2018, 20:35

Аз съм писал за инсулинозависимите. И няма такава система малко инсулин и хапчета. Минеш ли на инсулин, значи си тип 1 вече
Но дори и при тип 1 има разни степени на заболяването. Но с времето, всички инсулинозависими получават невропатия и стават неподходящи за дълги преходи и стоене прав. Диабетното стъпало не прощава
Изображение
Finita la commedia

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 17 Фев 2018, 20:39

Има и случаи на младежи хванали тип 2 в по-ранна възраст, които при спазване на определен диетичен режим са си почти като здрави хора. Забелязва се в последните десетилетия особено в развитите страни рязко снижаване на възрастта на новооткритите случаи при тип 2 - това е главно заради храните, заседналия начин на живот, както разбира се и все по-големия стрес заради динамизацията на живота като цяло, особено в градовете. Мисълта ми е, да се върнем пак към въпроса, ако диабетик тип 2 сутринта си е взел хапчето+там ако се налага определена доза инсулин, дали след това в битка през деня ще е на едно ниво с другите здрави войници ?

П.П. Валбо, познавам хора тип 2, които са били на хапчета и инсулин, после единия свали към 30 килограма и от 5-6 години не взима никакъв инсулин. Няма как от тип 2 да минеш на тип 1. ;)
Последна промяна 1 на General Lukov, променена общо 17 пъти

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 17 Фев 2018, 20:40

Amazon написа:
17 Фев 2018, 20:16
Да осигури добър нож, също е работа на армията. Той практически е по-важен от пистолета, който както каза оня полковник от Виетнам, освен да гръмнеш някой катинар за друго не се ползва. Морската пехота още си е с KaBar от ВСВ.
Тъкмо щях да пиша, че ножа(щика) има доста възможности. Особено десантните ножове. Режат тел, стават на трион, чук. Някои даже стрелят. Ако имаш хубав щанцов инструмент, на практика има всичко без пиличка за нокти :-)
Изображение
Finita la commedia

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 17 Фев 2018, 20:44

Тип две нямат такъв проблем с рязкото падане на захарта. Пак пада, но лесно се коригира. Само инсулинозависимите получават силна хипогликемия, но и при тях има различни степени на заболяване. И ако внимават, нямат почти никакви проблеми с живота си.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 17 Фев 2018, 20:51

Хапчето, което взима тоя с втори тип диабет е да му изстиска жлезата да хвърли повече инсулин в кръвното русло - диабет две няма нужда от хапчета при война. При ограничен режим на хранене, при много стрес ще си има инсулин достатъчно за да не развие хипергликемия....Има и нови варианти с разни фактори и протеини, които им вкарват подкожно, но основата е на метилсулфонилурейните препарати, които изтискват жлезата и с течение на времето водят до нейната нефункционалност, тоест закърняване - тоест апоптоза на съответните клетки в панкреаса, които да произвеждат инсулин....Демек един млад шишко трябва да отиде на война и да яде трици, а не да следва диетата на Лидия Ковачева...
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Тодор Павлов
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Тодор Павлов » 19 Фев 2018, 01:28

Ръкавици - работни, тактически, все едно - ръцете се нараняват в критичната среда . И пръскало срещу тахтаби . Бронеплочи 6-ти клас не издържат на комара или кърлежа ! Относно теглата - жилетката ми с 3-ти клас плочи , 4 пълнителя 5.6, "Берета 92" с два пълнителя , радиостанция, нож "Гербер"и персонална аптечка,- тежи 12кг. Пушката с оптика и двунога -6кг. С каската и някоя дреболийка като далекомер, фенерче и бинокъл надхвърлям 20кг. И от тук насетне идва храна, вода, бельо, мокри кърпички ... Както и да се разпределя теглото , гръбнакът е един и през нощта пропуква щастливо ...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 19 Фев 2018, 02:14

Само 4 пълнителя с патрони за пушката ли носите? Или това са само пълнителите в джобовете на жилетката? Питам защото често съм срещал че при патрул се мъкнат към 300 патрона 5.56.

Тодор Павлов
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Тодор Павлов » 19 Фев 2018, 03:16

Паучовете са двойни, т.е. за 8 магазина , но посочих общо тегло в "олекотената" версия ... То на война всичко е относително - жилетката някъде е ненужна, някъде оскъдна, не е и удобно да се щурмуват етажи с раница , някъде ти трябва повече огнева мощ , другаде средства за наблюдение и връзка . Екипировката е хубаво да е около теб, щото се губи или краде и от чужди и от свои, но пък и не може да ти е все на гърба . Най-важното е да е евтина , за да не съжаляваш за потеряни "любими" вещи . И, между другото, челниците са най-егоцентричният елемент - събеседвали ли сте с ползователите им , докато си ручкат из багажите , хахаха ?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от vassiln » 03 Юни 2018, 22:39

Последното, извинете, но не го разбрах. Какво им е на челниците, аз съм им фен, както споменах?
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Юни 2018, 05:21

Предполагам Тодор има предвид че контакта очи в очи е болезнен? Макар че челника е нефелен в сравнение с мощен фенер.

Тодор Павлов
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Тодор Павлов » 05 Юли 2018, 16:42

Именно, после гледаш оранжеви кръгове само...

Отговори