Ренесанс и революцииСедемгодишната война

Модератор: ISTORIK

Отговори
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Седемгодишната война

Мнение от Amazon » 19 Дек 2016, 16:37

Чета си тук за битките през Седемгодишната война и стигнах до сраженията при Цорндорф и Кунерсдорф. И двете са основно прусаци срещу руснаци и двете водят до невъзвратими загуби в жива сила за прусаците. Първото звършва наравно, но всява респект сред прусаците от смелостта на руснаците, а второто е най-големият разгром за Фридрих Велики, плюс загуба на цялата му артилерия.

Общо в двете битки Прусия губи 32 000 войници, което за онова време е фатално. Добре че са англичаните да спасят положението. Та се замислих, колко е важно да се учи историята. Ако Хитлер вместо да маца бездарни картини, беше чел малко повече, можеше и да му светне в кухата черепаха, че не е много мъдро да напада точно руснаците. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Zorndorf

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kunersdorf

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Re: Седемгодишната война

Мнение от Сун Дзъ » 21 Дек 2016, 10:44

Аз като гледам загубите, ми се струва като да е била "Пирова победа" за руснаците. Особенно при Zorndorf - загубите им са с цели 50% по-големи от на прусаците.
Разликата е в човешките ресурси - през месец да са губили по толкова, пак армията на руснаците ще е попълнена, докато Прусия си е доста малка сравнено с опонента. И доколкото съм чел всякакви бедствия, епидемии, глад и т.н. не са ги пощадили.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 21 Дек 2016, 12:26

Сун Дзъ написа:И, доколкото съм чел, всякакви бедствия, епидемии, глад и т.н. не са ги пощадили.
Кого обаче? Че някак не става съвсем ясно...
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 21 Дек 2016, 14:07

Прусаците.
Винаги съм се чудил как при толкова проблеми, походи, противници и т.н. Фридрих постига целите си (или по-голяма част от тях)
Някаква извънземна дисциплина има в неговата армия - няма допирни точки с другите, може би само с англичаните. Затова не е чудно, че германците се нагърбват по-късно да почнат две световни войни - наследници са на невероятно дисциплинирана и натренирана армия, разбира се и със славна военна история. А и хората не са без значение - народопсихологията за превъзходство.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Дек 2016, 16:26

Amazon написа:Чета си тук за битките през Седемгодишната война и стигнах до сраженията при Цорндорф и Кунерсдорф. И двете са основно прусаци срещу руснаци и двете водят до невъзвратими загуби в жива сила за прусаците. Първото звършва наравно, но всява респект сред прусаците от смелостта на руснаците, а второто е най-големият разгром за Фридрих Велики, плюс загуба на цялата му артилерия.

Общо в двете битки Прусия губи 32 000 войници, което за онова време е фатално. Добре че са англичаните да спасят положението. Та се замислих, колко е важно да се учи историята. Ако Хитлер вместо да маца бездарни картини, беше чел малко повече, можеше и да му светне в кухата черепаха, че не е много мъдро да напада точно руснаците. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Zorndorf

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kunersdorf

Хитлер отлично е познавал историята на Фридрих дер Гросе. Учела се е в училище, самият Фридрих е бил супер популярен в германската масова култура през 20-те и 30-те години. Правели са серия хитови филми за него, май бяха 19!, песни са пишели, книги и т. н. След смъртта на Рузвелт Гьобелс пише, че Хитлер постоянно е говорел за Фридрих и за чудотворното му спасение след смъртта на Елисавета Петровна, когато съюзниците се скарват помежду си. Отчаяно се е надявал на подобно чудо.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Дек 2016, 16:31

Сун Дзъ написа:Прусаците.
Винаги съм се чудил как при толкова проблеми, походи, противници и т.н. Фридрих постига целите си (или по-голяма част от тях)
Някаква извънземна дисциплина има в неговата армия - няма допирни точки с другите, може би само с англичаните. Затова не е чудно, че германците се нагърбват по-късно да почнат две световни войни - наследници са на невероятно дисциплинирана и натренирана армия, разбира се и със славна военна история. А и хората не са без значение - народопсихологията за превъзходство.
Френската армия е на най-ниското си ниво от целия 18 век, Мария Терезия не и само Фриц на главата, а главният секрет на боеспособната му армия са редовните английски субсидии.

Леко напомня на Бернхард фон Ваймар от предишния век. Докато има пари - създава се огромна армия от нищото. Няма пари - тя се стопява като сняг.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Дек 2016, 16:57

Сун Дзъ написа:Аз като гледам загубите, ми се струва като да е била "Пирова победа" за руснаците. Особенно при Zorndorf - загубите им са с цели 50% по-големи от на прусаците.
Не е дори пирова победа - никой не си постига целите. Въпроса е че прусаците за пръв път в тази война срещат противник, който не отстъпва независимо от загубите и това ги стряска.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 31 Май 2018, 14:27

Тя се води на доста континенти тази война - трябва да я прекръстим на Първа Световна:)
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 03 Юни 2018, 21:54

Желязин написа:
31 Май 2018, 14:27
Тя се води на доста континенти тази война - трябва да я прекръстим на Първа Световна:)
Има и такива мнения, но в крайна сметка няма значими участници от другите континенти ако не броим няколко индиански племена и местните съюзници на англичани и французи в Индия. Иначе ако критерия за световна война са действията на различни континенти, трябва да броим всяка война с участието на Англия, Франция и Испания за световна.

Отговори