Студена война и деколонизацияЗападът през погледа на СССР

1945-1989
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Запада през погледа на СССР

Мнение от Amazon » 29 Май 2018, 01:17

Хубавото е, че вече поне Ленд-Лиза признават за решаващ фактор. Пропагандата бие в посока, че е било врътка на американците, за да печелят от войната. Обаче дори най-безскрупулната пропаганда, може да криви истината само до определена степен. А руснаците като цяло не са тъпаци. Въпрос на време е от Кремъл да прекалят.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 29 Май 2018, 01:23

Пресиян, това безогледно повтаряне "Съветска Русия" някакъв вид мантра ли е? Да медитираме над тези две думички ли?
Същата американска организация тогава е доставяла в Съветска Русия като хуманитарна помощ и лекарства и дори обувки и бельо за бедстващото население на Съветска Русия.
Само не разбрах - за Савецкъ Росия ли говорим?...

И все пак за Съветска Русия и гладът, който е сполетял населението на Съветска Русия (защото е нямало храна в Съветска Русия), документирано ли е някъде в Съветска Русия?...

Примерно преброяване от властите на Съветска Русия на населението на Съветска Русия в периода, когато Съветска Русия преживява този съветски ужас, да кажем между 1921-ва и 1931-ва, или ако иска някой 1921-1940 г. (съпоставяйки и населението, което не било в състава на....Съветска Русия, преди да бъде анексирано към Съветска Русия) за да можем да верифицираме тези милиони жертви на управата на Съветска Русия?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Май 2018, 01:53

Глада си го има. Колко е убил не е ясно. Едва ли повече от разстрелите на Сталин десетилетие по късно. Обаче си я има и организацията. ARA се финансира от бюджета на САЩ и от дарения от обикновените американци. В пика си дава работа на 150 000 руснаци и успява да нахрани всеки божи ден други 11 милиона. Имат успех и при борбата с тифната епидемия. Много пари изливат и в Полша. Тогава все още в САЩ витаят романтични представи за Европа и европейците.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/America ... nistration

Колкото да самият глад - ето статия. Предупреждавам, че снимките не са за хора със слаби нерви - аз съжалявам че погледнах. Жертвите са около 5 милиона. Горе-долу колкото Холокоста, но "инцидента" е сметен под килима от болшевишките примитиви:
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_f ... E2%80%9322

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 29 Май 2018, 02:46

Сега се опитвам индиректно да си направя изводи и сравнявам популациите в Русия и Украйна по това време (около 1920-та двете държави са самостоятелни на хартия и, ако не се лъжа, българинът Кръстьо Раковски, роднина на известния Георги Сава, даже е президент на Украйна или нещо подобно).

Данните за Русия:
https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... viet_Union
Date Population
1897 (Russian Empire): 125,640,000
1911 (Russian Empire): 167,003,000
1920 (Russian SFSR): 137,727,000*
1926 148,656,000[3]
Данните за Украйна:
https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... I_and_WWII
1914 30,973
1924 27,400
1926 28,700
Груби сметки показват, че Русия без Украйна е наброявала около 138 млн през 1920-та, а след присъединяването (,но не само на) УССР и около 29 млн. украинци, съвкупно популацията нараства на 149 млн. :?

Голодоморът в Украйна още не е разцъфнал както трябва през 20-те на ХХ век, обаче давам пример с двете страни от това време, защото техните популации определено са индикатор, че е имало сериозно... "съкращаване"... Ако трябва хващайте калкулатора, ако не сте изчислили все още ;)

Бтв, този демографски бум в Русия (вж.статистиката между 1987-ма и 1911-та г.) има сходства с този, който претърпява Сирия за цял половин век преди гражданската си война (в този форум само Динайн изрази някакво съгласие с мнението ми за връзката между демографските процеси и геополитическите такива, интересно).

Разбира се, едно уточнение - Руската империя включва през 1911-та Полша, Финландия и балтийските народи най-малко (там се изяждат 20-30-тина млн.). Да не говорим за миграцията след края на Гражданската, но все пак да увеличиш населението си с 30% преди ПСВ и да си на средновековен принцип управлявана империя... Предполага големи проблеми, нали?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Май 2018, 03:20

връзката между демографските процеси и геополитическите такива
Има и чисто еволюционен такъв. След жестока война например, по-голямата част от новородените са момчета. Така разбира се е и в мирно време, но не в такава степен. Също по някаква причина се отразява и на височината на хората. Догмата, че през средновековието всички са ниски, а днес всички високи не винаги е вярна. Има си колебания в ръста на хората през столетията.

Има разбира се и очевидни фактори, като болшевишката революция. Заради "благините" докарани от болшевиките, през ВСВ много руски пилоти не достигат педалите на изстребителите получени по Ленд-Лиза.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 29 Май 2018, 03:45

Желязин написа:
29 Май 2018, 01:23
И все пак за Съветска Русия и гладът, който е сполетял населението на Съветска Русия (защото е нямало храна в Съветска Русия), документирано ли е някъде в Съветска Русия?...

Примерно преброяване от властите
Не, има статия в БСЭ, изданието от 1930 г., в която се говори за 35 губернии засегнати и жертвите се оценяват на 5 милиона. По-конкретни данни има за Казахстан, вкл.цитат от книга от 1935 г., писана зад граница.
Но не се знае и какво е било положението преди това - в империята. В една статия от 1909 г. се твърди, че 40% от новобранците кусват месо за първи път в армията.
За глада през трийсетте години има доста документи по места (много са страшни за четене!), има и постановление в памет на жертвите от 2008 г., където са упоменати 7 млн.
И за глада след войната - 1946-1947 г. - оценките са 1-1,5 млн.
Только подумать как слово «ссылка» изменило свой смысл за последнее столетие...

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 29 Май 2018, 04:08

pnp5q написа:
29 Май 2018, 03:45
Желязин написа:

Примерно преброяване от властите
Не, има статия в БСЭ, изданието от 1930 г., в която се говори за 35 губернии засегнати и жертвите се оценяват на 5 милиона. По-конкретни данни има за Казахстан, вкл.цитат от книга от 1935 г., писана зад граница.
Но не се знае и какво е било положението преди това - в империята. В една статия от 1909 г. се твърди, че 40% от новобранците кусват месо за първи път в армията.
За глада през трийсетте години има доста документи по места (много са страшни за четене!), има и постановление в памет на жертвите от 2008 г., където са упоменати 7 млн.
И за глада след войната - 1946-1947 г. - оценките са 1-1,5 млн.
Може би, докато си отговаряла, все още не си била прочела мнението ми след това, когато направих кратка справка за популациите в двете държави (РСФР и УССР).Определено индиректно има показатели за това да е имало масови глад и смърт през този период.

Защо индиректно?

Защото отдавна не се доверявам на факти от типа: "казали, че имало 5 млн.жертви"... Или седем... Все едно след 100 години да ми цитираш Блиц на днешната дата (29.05.2018) какво били написали за Б.Б. ... Трябва ли да уточнявам, че да ме уверяваш в обективността на такъв източник за политика е загуба на време и за двама ни?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 29 Май 2018, 09:05

Amazon написа:
29 Май 2018, 03:20
Има и чисто еволюционен такъв. След жестока война например, по-голямата част от новородените са момчета. Така разбира се е и в мирно време, но не в такава степен. Също по някаква причина се отразява и на височината на хората. Догмата, че през средновековието всички са ниски, а днес всички високи не винаги е вярна. Има си колебания в ръста на хората през столетията.

Има разбира се и очевидни фактори, като болшевишката революция. Заради "благините" докарани от болшевиките, през ВСВ много руски пилоти не достигат педалите на изстребителите получени по Ленд-Лиза.
Не е това причината.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 29 Май 2018, 22:27

Желязин написа:
Пресиян, това безогледно повтаряне "Съветска Русия" някакъв вид мантра ли е? Да медитираме над тези две думички ли?
Същата американска организация тогава е доставяла в Съветска Русия като хуманитарна помощ и лекарства и дори обувки и бельо за бедстващото население на Съветска Русия.
Само не разбрах - за Савецкъ Росия ли говорим?...

Примерно преброяване от властите на Съветска Русия на населението на Съветска Русия в периода, когато Съветска Русия преживява този съветски ужас, да кажем между 1921-ва и 1931-ва, или ако иска някой 1921-1940 г. (съпоставяйки и населението, което не било в състава на....Съветска Русия, преди да бъде анексирано към Съветска Русия) за да можем да верифицираме тези милиони жертви на управата на Съветска Русия?
Използвал съм термина Съветска Русия, защото СССР е образуван на 30.12.1922г., а за периода от 12 март 1922г. до 30.12.1922г. е по правилно да се говори и пише не за СССР, а за РСФСР, УССР, БССР, ЗСФСР. За периода от 4 март 1921г. до 16 декември 1921г. е по-правилно да се говори и пише за РСФСР, УССР, БССР, Азърбейджанска ССР, Арменска ССР, Грузинска ССР, ССР Абхазия(Абхазка ССР). За периода от 16 декември 1921г. до 12 март 1922г. е по-правилно да се пише и говори за РСФСР, УССР, БССР, Азърбейджанска ССР, Арменска ССР, Грузинска ССР.
Следователно като се пише за глада през 1921-1922г. в съветските републики е по-правилно да се пишат имената на отделните съветски републики, тъй като чак на 30.12.1922г. е образуван СССР.
От 19 юли 1918г. до 30.12.1922г. РСФСР често е наричана Съветска Русия и затова когато съм писал за Съветска Русия съм имал предвид РСФСР през периода от 19 юли 1918г. до 30.12.1922г.
През 1921-1922г. в пределите на Съветска Русия са били включени и териториите на сегашните Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан, Туркменистан, а също и Крим.
За гладът през 1921-1922г. в Съветска Русия има достатъчно автентични документи.
Според оценки на Наркомздрав (министерство на здравеопазването) на РСФСР и ЦСУ (централно статистическо управление) на РСФСР през 1921-1922г. от глад са умрели между 5 053 000 и 5 200 000 души, живеели в съветските републики. Точният брой на умрелите от глад в Съветска Русия през 1921-1922г. няма как да бъде изчислен, защото тогава в Съветска Русия често е имало смъртни случаи, за които не е бил издаден акт за регистриране на смърт.
Според публикувана оценка през периода 1921-1923г. само в Крим са умрели от глад над 100 000 души.
Според публикувана оценка през 1921-1922г. в някои райони на Съветска Русия са умрели от глад и епидемии между 90 % и 95 % от децата до 3 години.
Според друга публикувана оценка през 1921-1922г. в Поволжието и Крим тогава са умрели от глад и епидемии 30 % от децата.
Според очевидци тогава в Съветска Русия някои гладуващи хора са яли дори кучета, котки и плъхове за да утолят глада си, а други гладуващи в Съветска Русия на практика са станали канибали, защото са се хранели и с човешко месо. Има документирани не един и два случая на канибализъм през 1921-1922г. в Съветска Русия.
http://childcult.rsuh.ru/article.html?id=618937
http://www.novayagazeta.ru/articles/200 ... 1922-godov
http://ruskline.ru/analitika/2007/12/14 ... 1-1922_gg/
https://drugienovosti.project-splash.co ... fb3da55b7d

В предишния си пост аз исках да се обърне внимание не само на фактите за размера на глада в Съветска Русия през 1921-1922г., а целта на поста ми беше да се обърне внимание, че тогава американската организация ARA и други западни организации са спасили от гладна смърт много хора в Съветска Русия и че години по-късно в СССР съвсем незаслужено започва пропагандна кампания против тази американска организация. Тази кампания в СССР против американската организация ARA е имала за цел да очерни дейността на американската организация ARA. Тази пропагандна кампания на съветските пропагандисти против американската организация ARA е била повече от абсурдна, защото целта на американската организация ARA е била да спаси от гладна смърт милиони хора в Съветска Русия. Вместо да бъде похвалена за спасяването от гладна смърт на много хора в Съветска Русия тази американска организация е била незаслужено обвинявана от съветски пропагандисти.
Последна промяна 4 на Пресиян, променена общо 30 пъти

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Май 2018, 01:15

Thorn написа:
29 Май 2018, 09:05
Amazon написа:
29 Май 2018, 03:20

Не е това причината.
Кой от всички любопитни, макар и трудно проверими факти които съм изброил, намираш за недостатъчно прецизен?

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 01 Юни 2018, 07:11

Желязин написа:
29 Май 2018, 04:08
Може би, докато си отговаряла, все още не си била прочела мнението ми след това, когато направих кратка справка за популациите в двете държави (РСФР и УССР).Определено индиректно има показатели за това да е имало масови глад и смърт през този период.

Защо индиректно?

Защото отдавна не се доверявам на факти от типа: "казали, че имало 5 млн.жертви"... Или седем... Все едно след 100 години да ми цитираш Блиц на днешната дата (29.05.2018) какво били написали за Б.Б. ... Трябва ли да уточнявам, че да ме уверяваш в обективността на такъв източник за политика е загуба на време и за двама ни?
Не е само "казали", въпреки че има и проблеми със статистиката* - има и списък на жертвите по области:

Гладомор 1932-1933
http://victimsholodomor.org.ua/
* Советская власть сделала все возможное, чтобы скрыть последствия своего преступления. На местах было запрещено фиксировать реальное количество смертей. Сегодня выявлены тайные списки некоторых сельсоветов с перечнем умерших в 1932-1933 годах. Эти списки дважды превышают официальные данные. Такие случаи были не единичные. Существовал запрет записывать причину смерти "голод", потому в актах о смерти указано "от тифа", "истощения", "от старости". В 1934 году все книги ЗАГС о регистрации смертей были переданы к специальному отделу ГПУ.

Материали на тази тема:

Голодомор: только факты и статистика
► Show Spoiler
История Голодомора — Голодомор - Меморіал Жертв Голодомору
http://memorialholodomor.org.ua/rus/holodomor/history/

Голодомор в Украине. Почему длятся споры о геноциде?
https://fakty.ictv.ua/ru/ukraine/201711 ... -genotsyd/

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Юни 2018, 09:34

Пламен, още не съм почнал да уча руски, а и дано не съм оставил впечатление у теб, че съм русофил - не искам да ми тръгнеш на обезумял спор, а само да проведем нормална дискусия...
Мисля Юли месец да науча набързо руския, но до... тогава ако искаш да изкажеш и защитиш своето мнение, може да го направиш като резюмираш на български каквото си постнал, щом пускаш руски и украински линкове...

Просто се съобрази с това, че съм от тези поколения, които израстнаха без руски език като първи майчин...

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Юни 2018, 10:12

Желязин написа:
01 Юни 2018, 09:34
Аз все още не съм започнал да уча руски език... Мисля през юли месец да науча набързо руския.
Просто се съобрази с това, че съм от тези поколения, които израстнаха без руски език като първи майчин...
Чужд език не се учи "набързо".

Ако някой иска сериозно да научи руски, мога да препоръчам курсовете по руски език във фирмата, в която аз преподавам френски език.

http://elpida.bg/kursove/ruski-ezik/

http://elpida.bg/ceni/#russian

Ако цените ви устройват, заповядайте!
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 01 Юни 2018, 10:21

Запада през погледа на съветския хумористичен журнал „Крокодил”

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както е видно – нищо не се е променило.
Същото може да се види и по днешните руски издания.

А пропо, нещата не бяха особено по-различни и в НРБ (то и самия "Крокодил" се продаваше по всички будки за вестници и списания). Много хора, включително изобщо не глупави, искрено вярваха, че на запад, децата са петимни за залък хляб и че зад всеки ъгъл дебнат шпиони.
По-парадоксално е обаче, че и днес има такива.

Ако модератора сметне, че все пак поста е по-подходящ за темата относно пропагандата – да го премести там.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 01 Юни 2018, 10:23

Желязин написа:
Пламен, още не съм почнал да уча руски, а и дано не съм оставил впечатление у теб, че съм русофил - не искам да ми тръгнеш на обезумял спор, а само да проведем нормална дискусия...
Мисля Юли месец да науча набързо руския, но до... тогава ако искаш да изкажеш и защитиш своето мнение, може да го направиш като резюмираш на български каквото си постнал, щом пускаш руски и украински линкове...

Извинявам се че няма превод, но естеството на материала е такова (много статистика)че трудно се превежда, т.е ще ми отнеме много време. Използвай транслатор за да разбереш поне смисъла.
Никога не водя безмислени спорове, но е вярно че се шегувам понякога с някои емоционални другари което може да изглежда несериозно, но е адекватен отговор на сериозността на това което публикуват. :)

Смисълът на постнатото е че има милиони жертви от глад (дават официална статистика) и че глада се дължи на съзнателна болшевишка политика.
Малко извадка - превод:
"Средното съотношение на населението на СССР между преброяванията 1926 и 1937 (без отчитането на пострадалите от глада украинци и казахи) е било 119.4%, т.е. прираст почти 20%
Числото на украинците за това време е намаляло до 84.7% от числеността на украинците в 1926г.

Следователно към 1937г числото на украинците е било само 70.9% от количеството което е трябвало да бъде при спазване на общодържавните тенденции. В такъв случай загубите на Украйна от Гладомора съставляват 10 млн 844 хил

За това преброяване от 1937г неговите изпълнители са били разстреляни"

Следват още подробни статистики а в другите източници има и официални документи на болшевишката власт относно целите на това мероприятие.
Последна промяна 1 на plamenhk, променена общо 1 пъти

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 01 Юни 2018, 10:39

Желязин написа:
Мисля Юли месец да науча набързо руския
Ако знаеш английски имам много добър/перфектен курс по руски език от университетът в Принстон, но за съжаление е в България (аз живея в чужбина). Намерих курса на торент - виж лични съобщения.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Юни 2018, 11:02

10x

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 04 Юни 2018, 23:12

Желязин написа:
29 Май 2018, 02:46
Сега се опитвам индиректно да си направя изводи и сравнявам популациите в Русия и Украйна по това време (около 1920-та двете държави са самостоятелни на хартия и, ако не се лъжа, българинът Кръстьо Раковски, роднина на известния Георги Сава, даже е президент на Украйна или нещо подобно).

Данните за Русия:
https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... viet_Union
Date Population
1897 (Russian Empire): 125,640,000
1911 (Russian Empire): 167,003,000
1920 (Russian SFSR): 137,727,000*
1926 148,656,000[3]
Данните за Украйна:
https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... I_and_WWII
1914 30,973
1924 27,400
1926 28,700
Груби сметки показват, че Русия без Украйна е наброявала около 138 млн през 1920-та, а след присъединяването (,но не само на) УССР и около 29 млн. украинци, съвкупно популацията нараства на 149 млн. :?

Голодоморът в Украйна още не е разцъфнал както трябва през 20-те на ХХ век, обаче давам пример с двете страни от това време, защото техните популации определено са индикатор, че е имало сериозно... "съкращаване"... Ако трябва хващайте калкулатора, ако не сте изчислили все още ;)

Бтв, този демографски бум в Русия (вж.статистиката между 1987-ма и 1911-та г.) има сходства с този, който претърпява Сирия за цял половин век преди гражданската си война (в този форум само Динайн изрази някакво съгласие с мнението ми за връзката между демографските процеси и геополитическите такива, интересно).

Разбира се, едно уточнение - Руската империя включва през 1911-та Полша, Финландия и балтийските народи най-малко (там се изяждат 20-30-тина млн.). Да не говорим за миграцията след края на Гражданската, но все пак да увеличиш населението си с 30% преди ПСВ и да си на средновековен принцип управлявана империя... Предполага големи проблеми, нали?
Желязине, Кръстьо (Кръстю) Раковски е бил няколко години председател на съвета на народните комисари на Украинската съветска социалистическа република, което е нещо като министър-председател. По това време в УССР няма длъжност президент. Крьстю Раковски през 1936г. е бил изключен от комунистическата партия ВКП(б), а по-късно е бил обвинен от съветските власти за контрареволюционна дейност и съден. На 11 септември 1941г. в СССР Кръстю Раковски е бил екзекутиран от съветските власти със знанието и одобрението на Сталин.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Re: Западът през погледа на СССР

Мнение от Желязин » 05 Юни 2018, 02:00

Кръстьо Раковски, роднина на известния Георги Сава, даже е президент на Украйна или нещо подобно
(това е моето писание по въпроса)

Изтъкнал съм ръководната му роля за Украйна, щом Горбачов, чак в края на перестройката, се сеща да въведе такава длъжност е ясно, че не е била много на мода по това време;)

Иначе, в каква връзка добавяш това, че бил разстрелян от Сталин?

Похвално е, че главсека не е правил етническа дискриминация между българи и руснаци и щом са се провинявали в нещо, съгласно съветските закони, са си получавали регламентираната присъда :geek:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 05 Юни 2018, 20:14

Желязине, щом се споменава за Кръстьо (Кръстю) Раковски, добре е да се пише, че К. Раковски е бил екзекутиран от съветските власти. Аз имам крайно отрицателно мнение за Сталин, защото Сталин е причинил смъртта на милиони невинни хора, включително много българи. Неслучайно повечето от пълнолетните хора в Украйна смятат Сталин за жесток и безчовечен тиранин.
По време на управлението на Сталин в съответствие с постановление на Политбюро на ЦК на комунистическата партия на СССР са били разстреляни от съветските власти 21 857 полски военнопленници. Няколко години по-късно съветските власти са заявили, че СССР няма нищо общо с тези екзекуции и че за екзекуциите на тези полски военнопленници носи отговорност Германия. С помощта на тази грандиозна лъжа съветските власти са насаждали омраза към Запада.
http://katyn.ru/index.php?go=Pages&in=view&id=26

Аз имам крайно отрицателно мнение и за Кръстьо (Кръстю) Раковски, но смятам, че по-голямата част от обвиненията на съветските власти към него, заради които той е бил осъден, са били скалъпени, защото през 1988г. К. Раковски е бил реабилитиран от Пленума на Върховния съд на СССР.
Връзката с темата е очевидна, защото част от обвиненията на съветските власти към К. Раковски са, че К. Раковски е шпионирал за Япония и Великобритания. Съветски пропагандисти тогава са насаждали омраза към Запада. Скалъпените обвинения на съветските власти за шпионаж в полза на Запада са били с цел да се оправдаят репресиите на съветските власти.
Аз не вярвам, че К.Раковски е шпионирал за западна държава. Смятам, че обвиненията срещу К. Раковски за шпионаж са били скалъпени за да получи по-тежка присъда.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 05 Юни 2018, 23:11

Ще отклоним много темата ако продължим по въпроса за К.Раковски. Аз не съм запознат много с неговото житие и битие - може отделна тема да се направи (в съответен раздел)?

Директно по темата (браво, на който се е сетил да коригира Запада и да напише Западът) - Хърбърт Уелс е посещавал няколко пъти Русия. Доколкото си спомянм при първото си посещение е споделил, перифразирам, че в Русия е пълен хаос... Сега го търсех за да го постна като линк и попаднах на сайта Раша Бийонд (прокремълски очевидно) и тъкмо да копна цитат и линк към позитивната проруска статия за отношението на Х.Уелс към Ленин и Сталин (той завива радикално в про-тяхна позиция след пряк контакт) и гледам, че ми трябва писмено разрешение за което (от текста не се разбира категорично, че може без упоменаване само линк да се постне)... Руска му работа - 100 човека може да нарушат една забрана, но никой няма да ги търси. Един от тях да стане неудобен на властта и ето ти вратичка да го хванеш за гушата...

Както и да е, пишете "хърбърт уелс руската революция" и ще ви излезе между 1-3-то място въпросната статия.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Юни 2018, 04:49

браво, на който се е сетил да коригира Запада и да напише Западът
Заслугата за поправката е на Историк. Предлагам да не обсъждаме кой оплеска заглавието. :D

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 06 Юни 2018, 10:59

Желязин написа:
05 Юни 2018, 23:11
Ще отклоним много темата ако продължим по въпроса за К.Раковски. Аз не съм запознат много с неговото житие и битие - може отделна тема да се направи (в съответен раздел)?

Директно по темата (браво, на който се е сетил да коригира Запада и да напише Западът) - Хърбърт Уелс е посещавал няколко пъти Русия. Доколкото си спомянм при първото си посещение е споделил, перифразирам, че в Русия е пълен хаос... Сега го търсех за да го постна като линк и попаднах на сайта Раша Бийонд (прокремълски очевидно) и тъкмо да копна цитат и линк към позитивната проруска статия за отношението на Х.Уелс към Ленин и Сталин (той завива радикално в про-тяхна позиция след пряк контакт) и гледам, че ми трябва писмено разрешение за което (от текста не се разбира категорично, че може без упоменаване само линк да се постне)... Руска му работа - 100 човека може да нарушат една забрана, но никой няма да ги търси. Един от тях да стане неудобен на властта и ето ти вратичка да го хванеш за гушата...

Както и да е, пишете "хърбърт уелс руската революция" и ще ви излезе между 1-3-то място въпросната статия.
Направо психясахме, толко е наплашил света Путин. :D Един линк да го е страх да пусне човек, при положение, че руснаците са едни от най-големите хакери и нарушители в електронно отношение. :lol:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 07 Юни 2018, 00:43

Х. Уелс е имал доста наивни представи за СССР. Съветски пропагандисти са използвали хора като Х. Уелс за целите на тяхната пропаганда. В някои публикации пише, че Ленин е наричал с термина "полезни идиоти" тези западни левичари, които на практика са служили на съветската пропаганда. Някои от тези западни левичари несъзнателно са служили на съветската пропаганда, но други западни левичари съвсем съзнателно са служили на съветската пропаганда. Не знам дали наистина Ленин е наричал с термина "полезни идиоти" тези западни левичари, които са служили на съветската пропаганда, но факт е, че съветски пропагандисти са използвали за целите на съветската пропаганда западни левичари, които са имали съвсем наивни и много погрешни представи за живота на хората в СССР. Според някои публикации представители на съветската върхушка са се отнасяли съвсем цинично и с презрение към тези западни левичари, които са служили на съветската пропаганда и които са били полезни за съветската пропаганда.
Според някои публикации родената в Руската империя Мария Игнатиевна Закревская е била любовница на Х. Уелс и според тези публикации Мария Игнатиевна Закревская вероятно е била агент на ОГПУ на СССР.
Според мен въпреки наивните си представи за СССР, все пак Х. Уелс е осъзнал много от недъзите на тоталитарния режим в СССР, но същевременно Х. Уелс е имал изключително погрешна представа за Сталин и Ленин. Може би Х. Уелс не е знаел, че Ленин и Сталин са извършили чудовищни престъпления.
Според една публикация историкът Йорг Баберовски е казал, че "...Сталин е престъпник по убеждение, който се обгражда с други подобни на него хора".

https://bg.wikipedia.org/wiki/Полезен_идиот
http://kultura.bg/web/за-полезните-идиоти

Въпреки злостната пропаганда на СССР против Запада, много хора в СССР са осъзнали, че всъщност хората от западните държави живеят по-добре от хората в СССР и затова доста хора от СССР са искали да избягат от СССР.
През 1967г. Светлана Йосифовна Алилуева, която е дъщеря на Сталин, е поискала политическо убежище в САЩ и след това дълги години тя е живяла в САЩ, където и умира през 2011г.. Нейната дъщеря, която е внучка на Сталин, живее в САЩ.

Отговори