Химически атаки в Сирия

1990-

Модератори: Thorn, Ksantip, Amazon

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Re: Химически атаки в Сирия

Мнение от Dinain » 07 Юли 2017, 00:44

Thorn написа:
07 Юли 2017, 00:15
Има - виж малко по-назад.
Не, няма. Има hearsay показания на джихадист от вражеска групировка, които е чак срамно да цитира юрист - сам знаеш каква е стойността на такива показания.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Юли 2017, 01:08

Dinain написа:
07 Юли 2017, 00:42
Thorn написа:
06 Юли 2017, 23:34
Thorn написа:
06 Юли 2017, 23:14
Кое е смешното с фабриката за зарин - че там е имало такава или че такива въобще съществуват?
Имам предвид кое се поставя под съмнение - че конкретно в Шейхун е имало такава или че такива въобще съществуват?
Нищо не се "поставя под съмнение". Защото няма и грам доказателство за съществуването на такава имагинерна фабрика от самото начало.
В Шейхун ли?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 07 Юли 2017, 01:11

Да.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 07 Юли 2017, 01:18

Струва ми се, че не стана съвсем ясно какво имах предвид - значи имаме опасно вещество и декларация, че е разкарано без остатък и без липси (от кражба и др.). Да, но то се появява (бива употребено). Има две възможни хипотези - 1 - от сили на собственика - тогава той е виновен директно; 2 - от други сили - тогава е виновен, че е излъгал. (То нали затова толкоз трепериха Русия да не се разкеркенечи след СССР - щото ако бяха останали неколкостотин ЯО на милостта на няколко десетки местни командирчета, ко прайм?!!)
Какъв цвят е хамелеона, когато се гледа в огледалото?

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Юли 2017, 20:25

Между другото, още през 2016 директорът на ЦРУ заяви, че има множество случаи на употреба на химическо оръжие от ИД в Сирия и Ирак.

"We have a number of instances where ISIL has used chemical munitions on the battlefield," CIA Director John Brennan said in excerpts of an interview with CBS News to be broadcast on Sunday, referring to "Islamic State" by an alternate acronym.
There have been previous claims that IS had used chemical weapons against Kurdish fighters in Iraq and Syria.

http://www.dw.com/en/cia-chief-says-isl ... a-19043811

Предварително подчертавам, че той говори за употребата му срещу кюрдите и за употреба на иприт и хлорин.

За попадането в ръцето на ИД и на Нусра на зарин бяхя давани други източници.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 24 Юли 2017, 21:53

Доста подробна дисекция на едно от последните материалчета, които клетите русомани се опитваха да представят като опрна точка за оневиняването на Асад относно хим. атаки:

https://jacobinmag.com/2017/07/syria-ch ... ssad-trump
........можете да ми пишете в бгнаука и форума на Аеро...

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 26 Юли 2017, 19:23

:o :? :? Някой бял каскет е бил хакнат. Скоро ще има още пикантерии.
https://www.youtube.com/watch?v=8LnVHw96jFs

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 26 Юли 2017, 23:14

Или някой имитира имитация на белите каски?
Има ли ги същите муцуни в други клипове, които да са излъчвани от тяхно име, или поне от ребелските телевизии?
Последна промяна 2 на vassiln, променена общо 26 пъти
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 26 Юли 2017, 23:27

Ще се разбере до 2,3 дена, но каквото и да е, показва колко лесно може да се направи подобно видео. Само требе по - добър монтажист...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 26 Юли 2017, 23:28

pnp5q написа:
07 Юли 2017, 01:18
Струва ми се, че не стана съвсем ясно какво имах предвид - значи имаме опасно вещество и декларация, че е разкарано без остатък и без липси (от кражба и др.). Да, но то се появява (бива употребено). Има две възможни хипотези - 1 - от сили на собственика - тогава той е виновен директно; 2 - от други сили - тогава е виновен, че е излъгал. (То нали затова толкоз трепериха Русия да не се разкеркенечи след СССР - щото ако бяха останали неколкостотин ЯО на милостта на няколко десетки местни командирчета, ко прайм?!!)
Петя, не е толкова просто.
Зарин, съхраняван отделно в двете си съставляващи, може сигурно да изкара доста години. То това е и част от смисъла на бинарните БОВ, освен че дават по-безопасно съхранение, не са и така химически активни като смесената крайна отрова. Според мен срокът е поне пет, а по-вероятно и 10 години, без да се влошават съществено бойните качества (токсичност и устойчивост). Но дори и при съществено влошаване, примерно токсичността да намалее пет - десет пъти, това все пак е нещо по-отровно от хлора и фосгена.
От друга страна, японците доказаха, че зарин може да се произведе и в гаражни условия.
Накрая, в една сравнително голяма армия може да се случи достатъчно тъп началник, който да рапортува, че всичко "под бройка" е натоварено на камионите и откарано, а вследствие на нечия хитрина или некадърност всъщност да не е така.
Сигурно не знаете, но някои съвременни инсектициди, употребени на закрито, водят до създаване на, макар и минимални, концентрации на фосген. Предполагам, хиляди пъти по-слаби от смъртоносната доза, но все пак при изследвания достатъчни, например, да задействат прибор за химическо разузнаване. Подобен ефект има и от някои димни боеприпаси, което може да заблуди и военните химици.
Затова, и по още няколко причини, не бързам да давам изводи.
А това, че по следите в телата на пострадалите напомняло на същия "зацапан" сирийски държавен зарин, за да мога да го преценя, трябва да съм много уверен в познанията си по химия. Но си мисля, че някой кадърен военен химик може да го "нагоди", така че да изглежда като "асадовата реколта", дори и всъщност да не е така. Да не надценяваме токсикологията, която може да каже "какво", най-вероятно "кога", сигурно при късмет и "как", но не и "кой" и "защо".

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 27 Юли 2017, 10:05

vassiln написа:
26 Юли 2017, 23:28
pnp5q написа:
07 Юли 2017, 01:18
Петя, не е толкова просто.
Зарин, съхраняван отделно в двете си съставляващи, може сигурно да изкара доста години. То това е и част от смисъла на бинарните БОВ, освен че дават по-безопасно съхранение, не са и така химически активни като смесената крайна отрова. Според мен срокът е поне пет, а по-вероятно и 10 години, без да се влошават съществено бойните качества (токсичност и устойчивост). Но дори и при съществено влошаване, примерно токсичността да намалее пет - десет пъти, това все пак е нещо по-отровно от хлора и фосгена.
От друга страна, японците доказаха, че зарин може да се произведе и в гаражни условия.
Накрая, в една сравнително голяма армия може да се случи достатъчно тъп началник, който да рапортува, че всичко "под бройка" е натоварено на камионите и откарано, а вследствие на нечия хитрина или некадърност всъщност да не е така.
Сигурно не знаете, но някои съвременни инсектициди, употребени на закрито, водят до създаване на, макар и минимални, концентрации на фосген. Предполагам, хиляди пъти по-слаби от смъртоносната доза, но все пак при изследвания достатъчни, например, да задействат прибор за химическо разузнаване. Подобен ефект има и от някои димни боеприпаси, което може да заблуди и военните химици.
Затова, и по още няколко причини, не бързам да давам изводи.
А това, че по следите в телата на пострадалите напомняло на същия "зацапан" сирийски държавен зарин, за да мога да го преценя, трябва да съм много уверен в познанията си по химия. Но си мисля, че някой кадърен военен химик може да го "нагоди", така че да изглежда като "асадовата реколта", дори и всъщност да не е така. Да не надценяваме токсикологията, която може да каже "какво", най-вероятно "кога", сигурно при късмет и "как", но не и "кой" и "защо".
Първо, имах предвид нещо съвсем просто, което няма общо с химия - кого ще търсят за отговорност: ами собственика - в случая е и главнокомандващ и отговаря за съдбата на въоръженията - вкл.за действията на "достатъчно тъпи" началници. Така че в случая нямаме поле за спор. :)

Второ - "това все пак е нещо по-отровно..." - кое? Едната съставка е нещо със спирт - изпарява се за нула време. А другата е течна, гадно активна (разяда стъкло!?) и може да прониква през кожата. Но доколкото намерих - не е летлива, т.е. няма го газовия ефект (зарина се изпарява за няколко часа на летни температури) и е "достатъчно" да стоиш на разстояние от нея.

Възникването на "следи" от БОВ от инсектициди не виждам каква връзка има със зарина. По каква линия е аналогията? Нали нямат сходен химически строеж.

Ако не си много уверен в познанията си по химия, нямаме основание да вземаме предвид размишленията ти за кадърните военни химици. ;)
Доколкото знам, взема се предвид не само кои вещества са намерени, но и какви "замърсявания" с нищожни количества други вещества има в тях. Имам впечатлението, че по "профила" на замърсяванията могат да идентифицират и страна-производител, и даже конкретния завод в нея.

Като цяло - разсъжденията ти са резонни, но почиват почти само на формална логика и здрав разум. А фактите са шантаво нещо.
Пък и въобще не съм говорила за химия. :)

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 27 Юли 2017, 20:19

Първо, имах предвид нещо съвсем просто, което няма общо с химия - кого ще търсят за отговорност: ами собственика - в случая е и главнокомандващ и отговаря за съдбата на въоръженията - вкл.за действията на "достатъчно тъпи" началници. Така че в случая нямаме поле за спор. :)
Напълно е възможно за собственика да е некадърство, а за този който ползва пленените БОВ - умисъл.
Второ - "това все пак е нещо по-отровно..." - кое? Едната съставка е нещо със спирт - изпарява се за нула време. А другата е течна, гадно активна (разяда стъкло!?) и може да прониква през кожата. Но доколкото намерих - не е летлива, т.е. няма го газовия ефект (зарина се изпарява за няколко часа на летни температури) и е "достатъчно" да стоиш на разстояние от нея.
Възникването на "следи" от БОВ от инсектициди не виждам каква връзка има със зарина. По каква линия е аналогията? Нали нямат сходен химически строеж.
Имах предвид, че химията е странно нещо и понякога дава изненадващ ефект. Това с фосгена е само илюстрация, че сложна отрова се получава и там, където не е търсена. Обърни внимание, че се твърдеше и не само за зарин, а и за "зариноподобни" токсини.
Ако не си много уверен в познанията си по химия, нямаме основание да вземаме предвид размишленията ти за кадърните военни химици. ;)
Доколкото знам, взема се предвид не само кои вещества са намерени, но и какви "замърсявания" с нищожни количества други вещества има в тях. Имам впечатлението, че по "профила" на замърсяванията могат да идентифицират и страна-производител, и даже конкретния завод в нея.
Не знам някой тук да е химик, допускам, че не всичко съм разбрал и запомнил правилно. А ти имаш ли представа, ако някой разполага с двама трима добри химици и нужното оборудване, дали не може да наподоби не само основните съставки, но и да докара и замърсителите до същия вид и количество? На мен не ми изглежда толкова трудно, особено ако е държава или специална служба, или просто развита организация с милиони бюджет. А още по-лесно е, ако си чопнал оригинала от някъде.
Като цяло - разсъжденията ти са резонни, но почиват почти само на формална логика и здрав разум. А фактите са шантаво нещо.
Пък и въобще не съм говорила за химия. :)
Е, аз пък за химия говоря. И не само. Хората могат много неща.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 27 Юли 2017, 21:56

vassiln написа:
27 Юли 2017, 20:19
А ти имаш ли представа, ако някой разполага с двама трима добри химици и нужното оборудване, дали не може да наподоби не само основните съставки, но и да докара и замърсителите до същия вид и количество?
Само да отбележа първо, че това за собственика и умисъла ми хареса. :)
Що се отнася до замърсителите - мисля, че не - там играят и вероятности, и колко години по коя тръба във фабриката какви химикали са вървели (може и дължината на тръбата да влияе, ако някоя гадост само катализира преминаващите), и какъв накип са си направили вътре... и какви замърсители може да се появят на новото място, където се опитват да направят подобие! :) Короче, най-евтино и с гарантиран резултат е да го произведат през същите тръби.

P.S. По-скоро ще повярвам, ако открият, че някой корумпиран местен началник е продал малко местен зарин на чужди служби. Но всичко това, разбира се, е лично мнение. :)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 22 Авг 2017, 00:58

https://twitter.com/worldonalert/status ... 9775123456 18+

Днес се навършиха 4 години от обгазяването на 1400 души в Гута. Все още няма възмездие за виновниците.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 13 Сеп 2017, 22:43

Sarin denial and journalism's race to the bottom
On 4 April 2017, a toxic chemical attack on the Syrian village of Khan Sheikhoun killed 83 people, most of them civilians.

After five long months, the United Nations' Commission of Inquiry into the Syrian conflict published the findings of their investigation into the nature and perpetrator of the attack on 6 September. The result: That forces aligned with the regime of Syrian President Bashar al-Assad attacked the village with sarin gas, an act that is tantamount to war crimes.

The UN report further confirms facts that have been established numerous times. Expert opinion on the findings was, and remains nearly unanimous. The facts are as follows: The perpetrator of the attack was the Syrian regime; the chemical agent used in the attack was sarin, a deadly and illegal nerve agent; and the result was at least 70 dead civilians.

Sources corroborating the facts around Khan Sheikhoun range from the journalistic, such as The New York Times, to the UN watchdogs at the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), to the French Foreign Ministry, to the independent open-source investigators of Bellingcat, and even include the investigators at Human Rights Watch. The list goes on.

However, some members of the media responded with doubt to this near-unanimous expert consensus. Indeed, a small but dedicated number of journalists and bloggers have put a great deal of effort into giving airtime to conspiracy theories as a way to explain what happened at Khan Sheikhoun.

It is difficult to say what kind of damage Hersh has done to public trust in journalism as a whole
...
In doing so, it is difficult to say what kind of damage Hersh has done to public trust in journalism as a whole, as well as to the ongoing effort of journalists to expose the truth of the crimes taking place in Syria in particular.

Sadly, Hersh was not alone in broadcasting conspiracy theories surrounding the sarin attack. He received assistance from the co-founder of The Intercept, Glenn Greenwald, who shared Hersh's sarin denial to an audience of nearly one million Twitter followers. He went one step further and defended Hersh against other journalists who criticised Hersh's shoddy work.

Hersh's sarin denial also received promotion from AlterNet. Here, Ken Klippenstein interviewed the veteran journalist with softball questions, never once pressing him on the details or sourcing used in his account of the events at Khan Sheikhoun.
https://www.alaraby.co.uk/english/comme ... the-bottom

Силна статия. Заслужава си да се прочете, от тези които могат.
Въпреки подавящите доказателства и повсеместни заключения, че режимът на Асад седи зад химическата атака със зарин в Хан Шейкун, един доскоро уважаван разследващ журналист - Сиймор Хърш, лансира абсурдна теория.

Теорията на конспирацията е следната: зарин въобще не е имало, бомбардировката е конвенционална, ударила някакъв щаб, последвали вторични експлозии, които някак си произвели облак отровни газове, довели до трагедията.

Тази теория на конспирацията е подета от Хърш и редица негови последователи, дали й гласност. Скандалното е, че дори след новия доклад на ООН, заключенията на френското разузнаване, OPCW, Белингкат и други уважавани институции и разследващи организации, не последва нито извинение, нито корекция, нито каквато и да била реакция. Хърш и последователите му продължават да поддържат абсурдната теория, опровергана от редица доказателства.

Хърш е уважаван журналист, прославил се с разкритията си за клането в Му Лай (Виетнам) и мъченията в Абу Грейб (Ирак). На какво се дължи това поведение на стари години? Аз виждам две възможни обяснения - или солидно количество рубли, или търсене на евтина слава. Конспирациите винаги продават тиражи, и колкото по-абсурдни са отрицанията на всеизвестни събития, колкото по-откъснати от реалността изглеждат, сякаш са по-популярни.
We live in an age of "alternative facts". Whitewashing war crimes, however, is one step too far. Considering that the stakes of the Syrian conflict are literally life and death, the public cannot dismiss the trend of obscuring the truth by self-professed journalists.
Живеем в ерата на "алтернативните факти". Но отричането на военни престъпления, е стъпка прекалено далеч.

За мен тази тенденция е тревожна. Какво мислите вие?

Не мога да се отърся от усещането, че руснаците започнаха тази мода преди няколко години - сякаш знаят, че колкото и нещо да е снимано, фотографирано, документирано по безброй начини, ако най-лицемерно просто отрекат, че такова събитие се е случвало, и продължат да го отричат достатъчно упорито, винаги ще се намерят маси хора, които ще вярват на думите, а не на собствените си очи и уши.

Изображение

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 14 Сеп 2017, 09:21

Dinain написа:
13 Сеп 2017, 22:43

Хърш е уважаван журналист, прославил се с разкритията си за клането в Му Лай (Виетнам) и мъченията в Абу Грейб (Ирак). На какво се дължи това поведение на стари години?
Не е изключено и трета - просто е свикнал да е контра на официалните власти.... Но дори и те не винаги лъжат...

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Сеп 2017, 11:31

Добре, защо в цялата тема упорито заобикаляте химическите атаки на опозицията? Имаше случаи на употреба на хлорин и иприт, както срещу правителствените сили, така и срещу кюрдите.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 14 Сеп 2017, 11:39

Thorn написа:
14 Сеп 2017, 11:31
Добре, защо в цялата тема упорито заобикаляте химическите атаки на опозицията? Имаше случаи на употреба на хлорин и иприт, както срещу правителствените сили, така и срещу кюрдите.
Старата русоманска мантра, че ИД и опозицията са едно и също.... :mrgreen:

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Сеп 2017, 11:46

Нещо ти е зациклило грамофончето. :)

Опозиция е сборно понятие. Означава всички, противопоставящи се на управлението на правителството. В този смисъл ИД са част от опозицията.

И не, далеч не всички химически атаки са извършвани от ИД, има и поне няколко от "зелените" (макар, че дали са зелени или тъмносиви е под въпрос).

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 14 Сеп 2017, 12:03

Thorn написа:
14 Сеп 2017, 11:46

Опозиция е сборно понятие. Означава всички, противопоставящи се на управлението на правителството. В този смисъл ИД са част от опозицията.
Булшит, Торни, както казах русоманските мантри не в тоя форум....
И не, далеч не всички химически атаки са извършвани от ИД, има и поне няколко от "зелените" (макар, че дали са зелени или тъмносиви е под въпрос).
Доказателства кои кога и как? Не? Така и ще запишем... :mrgreen:

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Сеп 2017, 12:17

piston написа:
14 Сеп 2017, 12:03
Thorn написа:
14 Сеп 2017, 11:46

Булшит, Торни, както казах русоманските мантри не в тоя форум....
Доказателства кои кога и как? Не? Така и ще запишем... :mrgreen:
Очевидно логическото мислене не ти е по силите.

Колкото зо доказателства -давай назад по темата.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 14 Сеп 2017, 12:42

Не знам за никакви атаки, доказани от опозицията.
ООН идентифицира множество такива на режима и няколко на ИД. И няколко неидентифицирани.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 14 Сеп 2017, 19:40

Оливър Стоун, Стивън Сегал, Жерар Депардийо...Въобще русомани.. :lol:

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 14 Сеп 2017, 19:51

Оливър Стоун е доказан слагач на Путин, ярко проруски настроен и американски нихилист! С голяма погнуса изгледах 4те му части на интервютата с Путин, то не беше лизане, то не беше чудо. :evil:

Отговори