Българска историяСъбитие "Действително ли България и българите са ощетени от историята?"

Модератори: Ksantip, ISTORIK

Р.Теодосиев
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Събитие "Действително ли България и българите са ощетени от историята?"

Мнение от Р.Теодосиев » 23 Окт 2017, 19:59

Запазете последния петък на месеца! Форум "Наука" започва поредица от срещи за науката, които ще се случват всеки последен петък.
Октомври ще посветим на историята и Ви каним да се включите в дискусията на тема:

"Действително ли България и българите са ощетени от Историята?"

"Един опит за ревизия на основните заблуждения, самосъжаления и стереотипи залегнали в представата за миналото ни, определили нашата историческа и съвременна съдба. Да отправим поглед от страната, която винаги избягваме. Но и да видим, че всъщност съдбата ни съвсем не е била толкова тежка колкото си мислим.", споделя за предстоящата дискусия модераторът Радослав Тодоров, автор на поредица текстове по темата.

Дата и час: 27 октомври (петък), 19.00 ч.
Модератор: Радослав Тодоров

Събитието е част от поредица "Срещи с науката", организирана от форум "Наука" (www.chitatel.net/forum/) и сайт "Читател" (www.chitatel.net/).
Вижте как протече предварителната среща на тема "Конспирации в науката" през септември:
http://www.chitatel.net/forum/topic/197 ... %82%D0%B0/

Изображение

И събитието във фб: https://www.facebook.com/events/284015428759444/

Ще се съберем една хубава група от хора, с която ще си говорим за българска история :)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Събитие "Действително ли България и българите са ощетени от Историята?"

Мнение от Amazon » 23 Окт 2017, 20:20

Супер инициатива! :)

Аз бих засегнал и голямата повтаряна милиони пъти лъжа: "Земя като една човешка длан". 90% от нациите на планетата биха дали много да притежават това голямо парче земя с добър климат и на добро място. Че и с хубава квадратна форма. :)

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Окт 2017, 20:23

Между другото, в края на седмицата съм в земята като една човешка длан, щях да предлагам среща, но след като колегите така и така организират, предлагам да се присъединим към тях.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Окт 2017, 20:35

То било петък! Там съм. :)
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Р.Теодосиев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Р.Теодосиев » 23 Окт 2017, 21:22

Има и бар, основно бири има, но може и нещо друго ;)

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 24 Окт 2017, 11:34

A чай има ли?
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 24 Окт 2017, 13:40

Аз мисля че твърде много се драматизира историята на България особено в първата половина на 20 век, след като излизаме сравнително сухи така да се каже, а тук се говори за национални катастрофи (преекспониране), реално след Балканските войни увеличаваме сериозно територията си спрямо 1912г., вярно свръхамбициите ни изиграват лоша шега, но наистина много от нещата описани в учебниците по история излишно се драматизират. След ВСВ пък даже уголемяваме територията си с Южна Добруджа - тогава имаме късмета Румъния да е по-обвързана с Германия от нас и затова запазваме придобитото през 1940г., т.е. румънците нямат аргументи против нас за да претендират обратно да им бъде върната. После не се говори че Тито ни опрощава репарациите към Югославия (тук го има момента че той като хървато-словенец едва ли го вълнува колко сърби сме изклали в Пиротско и Нишко по време на ВСВ), а се стреми да ни привлече като съюзник на антигръцка основа. Виждам че темата е по-скоро като обява за събитие, но мисля че това е една от темите, които трябва да се дискутира - Драматизацията (преекспонирането) на исторически събития в негативен смисъл за България. Получава се един вид самооплакване/самосъжаление, което се прехвърля на всяко следващо поколение българчета, които учат това от малки деца, а това определено не ми харесва !

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 24 Окт 2017, 14:03

Виж темата в бгнаука, там радо доста добре я разви.

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 24 Окт 2017, 14:30

Ами няма как да им се харесва сегашната карта на малките деца, като празнуват национален празник на трети март и от най-ранна възраст знаят за санстефанска България и как едни лоши държави са ни лишили от нея. Там е заровено кучето. Иди им обяснявай после каква ни била територията 1878-1885-1912-1918-1945. И къде и колко българи всъщност е имало по балканите в този период. И колко други народности пък са живели и живеят в границите на страната ни.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 24 Окт 2017, 14:35

Санстефанската лъжа е крайно време да бъде демитологизирана. Това са освободени територии на Балканите, договорът е прелиминарен, а още преди войната Русия има договорка с Великобритания, че тепърва ще се обсъжда между всички Велики сили какво да се прави на Балканите след евентуалната руска победа, и Русия сама не може да определя границите на Балканите, още по-малко да окупира Цариград самоволно.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 24 Окт 2017, 15:04

Защо не!? Англичаните да не би да се съобразяват с руснаците за завладените отвъдморски територии?

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 24 Окт 2017, 15:24

acoc написа:
24 Окт 2017, 15:04
Защо не!? Англичаните да не би да се съобразяват с руснаците за завладените отвъдморски територии?
Защото Балканите са място, на което се преплитат интересите на големите и ако не се разберат ще се сбият. Руснаците сами търсят договорка с останалите Велики сили, за да не се повтори сценария от Кримската война.
Иначе за събитието - с удоволствие ще присъствам, само остава да измисля как да отменя другите планове :D.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 24 Окт 2017, 18:50

acoc написа:
Пука им на руснаците за парче пустиня в Африка. А и да им пука трябва да плуват до там, щото флота им след Кримската война леко се е самопотопил. Те си водят в Азия "Голямата Игра", или студената война с Великобритания, справят се добре и изграждат колонните си покрай собствените си граници а не на майната си.

Докато тук иде реч за създаване в Европа, на крастопът, на голяма нова държава. И както се е предполагало клиентска на Русия държава - предмостие към проливите. След Съединението като се разбира, че ще водим самостятелна политика, агличаните се кротват и дори ни подкрепят. Даже до простотиите през втората Балканска и ПСВ, на запад и от двете сттрани на окена, гледат на нас със симпатия и ни ръкопляскат за бързото развитие.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 24 Окт 2017, 19:00

Amazon написа:
24 Окт 2017, 18:50
acoc написа:
Пука им на руснаците за парче пустиня в Африка. А и да им пука трябва да плуват до там, щото флота им след Кримската война леко се е самопотопил. Те си водят в Азия "Странната Война" с Великобритания, справят се добре и изграждат колонните си покрай собствените си граници а не на майната си.

Докато тук иде реч за създаване в Европа, на крастопът, на голяма нова държава. И както се е предполагало клиентска на Русия държава - предмостие към проливите. След Съединението като се разбира, че ще водим самостятелна политика, агличаните се кротват и дори ни подкрепят. Даже до простотиите през втората Балканска и ПСВ, на запад и от двете сттрани на окена, гледат на нас със симпатия и ни ръкопляскат за бързото развитие.
Реално съединението се осъществява чак 1908-ма година по документи - дотогава князът български е и владетел на Източна Румелия, но двете територии не са обединени бюрократично (ако и да са на практика)... За България до първите катастрофи от огромния европейски конфликт от втората декада на двайсети век е характерно, че икономиката ни е доста либертариянска - нашите политици са оставали икономическата инициатива в населението и това е дало резултат... тотално похабен резултат вследствие безумното изхабяване на националния потенциал в недомислените войни...
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 24 Окт 2017, 19:14

За България до първите катастрофи от огромния европейски конфликт от втората декада на двайсети век е характерно, че икономиката ни е доста либертариянска - нашите политици са оставали икономическата инициатива в населението и това е дало резултат... тотално похабен резултат вследствие безумното изхабяване на националния потенциал в недомислените войни...
Така е. Дори имаше един закон от времето на Стамболов(не знам дали негово дело) изпреварил с много времето си. Даже се учеше в университета. Ако започнеш нов бизнес, независимо какъв - първите 5 години няма данъци. Нално безусловно - няма никакви данъци и това е, развивай се на воля.
Ако не беше лакомията ни за територии(все едно си нямаме предостатъчно), имахме потенциала да сме хайде не Швейцария разбира се, но една Чехия на Балканите със сигурност. Работливостта, пуританството, сравнително високото образование, добрите закони и географията са го гарантирали.

Ето един линк, който няма да се уморя да пускам. Класация на държавите по реална гъстота на населението. Това е съотношение на населението към природни ресурси/обработваема земя. Вижте къде в класацията е България. На 198-мо място! Като махнем разни държави джуджета и острови, едва няколко държави са пред нас. Практически САЩ, Русия, Украйна, Аржентина, Канада и още две-три.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... g_capacity

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 24 Окт 2017, 19:57

Амазоне, само да уточня, че противопоставянето в Средна Азия е The Great Game, а не Странната война.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 24 Окт 2017, 20:17

Ksantip написа:
24 Окт 2017, 19:57
Амазоне, само да уточня, че противопоставянето в Средна Азия е The Great Game, а не Странната война.
Благодаря, бързах и не проверих. Ще редактирам поста, че да не заблуждавам хората.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 25 Окт 2017, 16:25

General Lukov написа:
24 Окт 2017, 13:40
Аз мисля че твърде много се драматизира историята на България особено в първата половина на 20 век, след като излизаме сравнително сухи така да се каже, а тук се говори за национални катастрофи (преекспониране), реално след Балканските войни увеличаваме сериозно територията си спрямо 1912г., вярно свръхамбициите ни изиграват лоша шега, но наистина много от нещата описани в учебниците по история излишно се драматизират. След ВСВ пък даже уголемяваме територията си с Южна Добруджа - тогава имаме късмета Румъния да е по-обвързана с Германия от нас и затова запазваме придобитото през 1940г., т.е. румънците нямат аргументи против нас за да претендират обратно да им бъде върната. После не се говори че Тито ни опрощава репарациите към Югославия (тук го има момента че той като хървато-словенец едва ли го вълнува колко сърби сме изклали в Пиротско и Нишко по време на ВСВ), а се стреми да ни привлече като съюзник на антигръцка основа. Виждам че темата е по-скоро като обява за събитие, но мисля че това е една от темите, които трябва да се дискутира - Драматизацията (преекспонирането) на исторически събития в негативен смисъл за България. Получава се един вид самооплакване/самосъжаление, което се прехвърля на всяко следващо поколение българчета, които учат това от малки деца, а това определено не ми харесва !
Да, съгласен съм с мнението на Луков.
И да вметна още : Как може да сме ощетени от историята все пак?
1) Като ни я преподават неграмотни на тема логика учители и безумно написани учебници и концепции. "България на три морета" е най-очевадната глупост. Другата е кастрирането на периоди от историята ни - аз, докато бях ученик, орязаха ВСВ и учехме някъде до "Со кротце, со благо, со малко кютек"... Сега май и ПСВ са махнали...
2) Реалните загуби на България са демографските възможности на полуострова- биват асимилирани голяма част от българеещите се фракции на обществото в гниещата Османска Империя. Губим ги в полза на гърците, сърбите и първата Македония - Румъния... Един мой много добър приятел от студентските години, грък от Драма, ми разказваше как дядо му говорил български. Самият той беше висок, с издължени крайници, бяла кожа и зелени очи....и на втората година се научи да казва ч и ш :mrgreen: Казвам, че се научил да ги произнася тези звуци, понеже имам един приятел атинянин, който прилича на южноиталиянец - тоест на арапин - и знае 7-8 езика, но не може да ги произнася тез чичкови червенотиквеничковш... и т.н.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 25 Окт 2017, 19:28

Желязин написа:
25 Окт 2017, 16:25
Как може да сме ощетени от историята, все пак?
Като ни я преподават неграмотни на тема логика учители по безумно написани учебници и концепции.
Моля, нека не слагаме "под общ знаменател" цялата учителска гилдия! Вярно е, че има учители, които не са наясно нито с логиката, нито пък - с науката, която преподават. Да не говорим, че някои от тях не познават и езика, на който преподават. Но от единични случаи (макар, за съжаление, такива да не са малко!) не бива да се хвърля кал по всички учители и университетски преподаватели. От друга страна, във всяка човешка дейност има и кадърни, и некадърни хора, които я практикуват.

Аз съм учител по история и мога да те уверя, че "съм в час" и с науката си (историята), и с логиката, и с езиците, на които я преподавам (български и френски). Преподавал съм българска история и в едно училище в Япония. Моите ученици (и моите студенти - също!) са пръснати по целия свят. И никой от тях не може да каже нещо лошо за моята работа като учител и преподавател.

Че няма идеален учебник по история, че учебниците и особено - че методическите концепции за преподаване често се пишат от фантазьори, които никога не са заставали срещу цял клас ученици в час (или пък, в най-добрия случай, са преподавали през миналия век), не споря.

Затова аз заимствам идеи за уроците си (и за учебните планове) от няколкото учебника за дадения випуск, както - и от учебници от други времена или на други езици, дебели книги и всякакви други офлайн и онлайн помагала. И затова уроците ми са интересни. И в часовете ми понякога ми гостуват ученици, на които actuellement (в дадения момент) не преподавам.

Цял живот чета книги (а от края на миналия век - и форуми, и сайтове), посветени на моята наука. и най-доброто, което мога да направя, е да споделям знанията си на историк и на лингвист със своите ученици, студенти, кандидат-студенти, курсисти...

Някои мои ученици дори твърдят, че когато попитат Google за нещо, търсачката първо се допитва до мен, а чак след това им изплюва отговорите, които те търсят. На мой въпрос: "А вие защо сте решили, че аз знам отговорите на всички въпроси, които могат да хрумнат някому, някога, някъде?", ми беше отговорено така: "Ами, господине... Вие сам създавате това впечатление у нас."...

От учител до учител и от преподавател до преподавател има голяма разлика. Зависи на кого ще попаднеш.

Елитното училище се състои както от елитни учители, някои от които са (или са били) и университетски преподаватели, така - и от елитни ученици, някои от които също ще изберат да станат педагози.

Не мога да разбера такива учители, които преподават, четейки дословно текста от учебника. Такива за свое оправдание най-често казват: "Аз не съм длъжен/длъжна да казвам нищо извън учебника. Написаното в него е "стандартът" (или концепцията)."...

Аз не разбирам как някой, който не може да каже и две изречения извън учебника, как някой, който не може да предложи странични ресурси - учебници, помагала, книги, сайтове, форуми..., как някой преподава на диалект, неразбираем за учащите се, или прави груби граматически грешки, докато говори или докато пише по дъската (във втория случай - и груби правописни и пунктуационни грешки!), може да е получил диплома за учител. Такива хора не само пишат и говорят с граматически, правописни и пунктуационни грешки. Те дори мислят с такива грешки! Още повече - ако той или тя знае по-малко дори и от онези, на които преподава. Такъв учител не познава учебния материал и в учебника. Дори и да е дългогодишен учител, той всеки път чете един и същи урок като за първи път, понеже не му достига умствения капацитет, че все някога да го запомни.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 25 Окт 2017, 19:57

Желязин написа:
Другият проблем е кастрирането на периоди от историята ни. Докато аз бях ученик, орязаха ВСВ. Сега май и ПСВ са махнали...
Сега от последната година, в която се изучава българската история, се претупва само периодът от края на ВСВ до днес, понеже той трябва да се преподаде в края на учебната година. Намира се в края на учебника.

ВСВ е малко хаотично обяснена.

А ПСВ също е в края на учебника. Друг учебник, за по-предна учебна година. И ПСВ може да "изпадне от борда"...

Магията на преподаването включва и това да преподадеш целия учебен материал, предвиден в учебника и в разпределението на учителя (одобрено и от директора на конкретното училище, и от инспектора по съответния учебен предмет), но - и учебен материал, който не е предвиден за преподаване, но би било добре да бъде преподаден.
Последна промяна 1 на ISTORIK, променена общо 25 пъти

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 25 Окт 2017, 20:07

ISTORIK написа:
25 Окт 2017, 19:28
Желязин написа:
Как може да сме ощетени от историята, все пак?
Като ни я преподават неграмотни на тема логика учители по безумно написани учебници и концепции.
Моля, нека не слагаме "под общ знаменател" цялата учителска гилдия! Вярно е, че има учители, които не са наясно нито с логиката, нито пък - с науката, която преподават. Да не говорим, че някои от тях не познават и езика, на който преподават. Но от единични случаи (макар, за съжаление, такива да не са малко!) не бива да се хвърля кал по всички учители и университетски преподаватели. От друга страна, във всяка човешка дейност има и кадърни, и некадърни хора, които я практикуват.

Аз съм учител по история и мога да те уверя, че "съм в час" и с науката си (историята), и с логиката, и с езиците, на които я преподавам (български и френски). Преподавал съм българска история и в едно училище в Япония. Моите ученици (и моите студенти - също!) са пръснати по целия свят. И никой от тях не може да каже нещо лошо за моята работа като учител и преподавател.
Респект и се извинявам ако съм те засегнал!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 25 Окт 2017, 20:09

Няма проблем. Но пък се почувствах длъжен да защитя както себе си, така - и останалите кадърни колеги.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 25 Окт 2017, 21:39

Мен по историята ме запали точно учителят ми по история от средното училище. Даже и фамилията му помня - Карамихов. Реално единственото име което помня и от средното училище и от техникума - хич ме няма с имената.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 25 Окт 2017, 22:19

Учебниците все още се списват в комунистически дух и крайно необективно. За съжаление по мое време нямаше интернет където да видиш и други алтернативни гледни точки. Тук там някоя по-екстравагантна книжка в библиотеката намирах, където се отклоняваха нещата от официалната линия.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 27 Окт 2017, 08:38

Само да напомня, че събитието е днес.

Улица Лом 1 се намира недалеч (около 300 м.) от метро станция Сердика.

http://www.bgmaps.com/link/C6AC82227BE2 ... 86FF3F4710

Отговори