Brexit?

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Brexit?

Мнение от rki » 02 Сеп 2017, 19:53

В светлината на митоборството разразило се в сий форум - ето един прекрасен пример за демитологизиране:

For years the EU bent over backwards to please Britain. Now you ask for ‘flexibility’?
September 1, 2017 / mrbtp

Daily Telegraph 31 AUGUST 2017 • 10:13PM
► Show Spoiler
Guy Verhofstadt is the EU Parliament’s Brexit negotiator

https://behindthepaywallblog.wordpress. ... exibility/

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 02 Сеп 2017, 19:57

И понеже чета в другия форум в темата за митоборството, че ЕС е конфедерация и понеже кралството няма глас там, то се чупи заради това и още много други ще го последват, да припомним историята примерно за създаването на Единния пазар (Single Market):

History

One of the original core objectives of the European Economic Community (EEC) was the development of a common market offering free movement of goods, service, people and capital (see below). Free movement of goods was established in principle through the customs union between its then-six member states.

However the EEC struggled to enforce a single market due to the absence of strong decision-making structures. It was difficult to remove intangible barriers with mutual recognition of standards and common regulations due to protectionist attitudes.

In the 1980s, when the economy of the EEC began to lag behind the rest of the developed world, Margaret Thatcher sent Arthur Cockfield, Baron Cockfield, to the Delors Commission to take the initiative to attempt to relaunch the common market. Cockfield wrote and published a White Paper in 1985 identifying 300 measures to be addressed in order to complete a single market.[7][8][9] The White Paper was well received and led to the adoption of the Single European Act, a treaty which reformed the decision-making mechanisms of the EEC and set a deadline of 31 December 1992 for the completion of a single market. In the end, it was launched on 1 January 1993.[10]
https://en.wikipedia.org/wiki/European_Single_Market

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 02 Сеп 2017, 21:08

EС е даже повече от нормална конфедерация.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 02 Сеп 2017, 21:14

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Сеп 2017, 10:10

Лондон обмисля веднага след Брекзит да спре свободното движение на граждани на ЕС
dnevnik.bg написа:Правителството на Великобритания иска да прекрати свободното движение на граждани от ЕС веднага след като влезе в сила Брекзит в края на март 2019г. Освен това Лондон планира въвеждане на мерки, с които бързо да намалее броят на неквалифицираните мигранти от ЕС, включително чрез кратък срок на разрешителни за престой при заварено положение и процедури, затрудняващи изтеглянето на членове на семейството.

Това са част от плановете, съдържащи се в секретен проект на документ от над 80 страници на вътрешното министерство, публикуван във вторник от в."Гардиън".

Идеите в текста със сигурност ще зарадват привържениците на решителни мерки при раздялата с ЕС, но не отговарят на притесненията, изразявани от бизнеса, че след това трудно ще намира както квалифицирани, така и ниско квалифицирани работници, от които ще се нуждае в новата ситуация.

Документът още не е одобрен от тесния кръг министри около премиера Тереза Мей, след което подлежи на преговори с ЕС, но показва начина на мислене в правителството. Тя и преди е казвала, че свободното движение трябва да спре, когато страната напусне съюза, но досега не е посочвала с какво мисли да замести сегашната миграционна система.

"Казано съвсем ясно, това означава, че за да бъде смятана полезна за цялата страна, имиграцията трябва да носи полза не само на самите имигранти, но и вече живеещите във Великобритания да са по-добре", се казва в текста с дата от миналия месец.

В него се изброяват следните възможни мерки, които да влязат в сила след 19 месеца:

- на гражданите от ЕС, работещи във Великобритания с ниска квалификация, ще бъде позволено да останат не повече от още 2 години;

- за високо квалифицираните европейци срокът ще е по-дълъг - 3 до 5 години;

- на фази да се въведе нова миграционна система, слагаща край на правото за заселване във Великобритания на повечето мигранти от ЕС;

- ограничаване на възможностите за събиране на роднини, което може да доведе до фактическото разделяне на хиляди разделени семейства; "в момента на практика няма никакви ограничения за това докъде може да се простира роднинската връзка за граждани от ЕС, поради което предлагаме разрешението да остане само за съпруг/съпруга и децата плюс партньор от устойчива връзка";

- европеец, който иска да изтегли семеен партньор от държава извън ЕС, ще трябва да печели минимум 18 600 паунда годишно; това са ограничения, които вече действат за британци и след Брекзит ще се разпространят и над граждани от ЕС;

- прекратяване върховенството на Съда на Европейския съюз по семейни въпроси;

- задължително показване на задграничен паспорт (а не само на национална лична карта) на желаещите от ЕС да влязат във Великобритания; предполага се, че този престой ще трае 3-6 месеца;

- европейците, желаещи да останат за повече от няколко месеца ще трябва да се снабдят с биометрично разрешително, т.е. ще дават пръстови отпечатъци във Великобритания;

- разрешение за постоянно пребиваване няма да се издава на европейци, идващи да търсят работа;

- за мигранти, които се самоиздържат, ще бъде въведен специфичен "праг на доходите";

През август нетната имиграция във Великобритания достигна най-ниското равнище от 3 години насам, като най-големият отлив е от европейски граждани - както защото напускат, така и защото по-малко пристигат.

Но въпреки това 246 000 души за последните 12 месеца са много повече от плановете на правителството за "десетки хиляди мигранти", които Тереза Мей иска да има на границите, за да управлява Лондон имиграцията.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 06 Сеп 2017, 10:37

".....Лондон обмисля веднага след Брекзит да спре свободното движение на граждани на ЕС....."

Аз нямам никакво намерение да имигрирам, то и ако съм искал, досега съм имал хиляди възможности, че и още имам. Но ако цитираното изречение се превърне в реалност, UK само ще изгуби.
Още помня, как преди приемането на BG в ЕU ме гледаха като муджахидин на паспортния контрол в Хийтроу (крайна дестинация Дъблин), макар че имах валидни и британска, и ирландска виза. Подложиха ме на разпит, все едно са ме заловили в покоите на Бъкингам.
От тогава много пъти съм ползвал услугите на British Airways, едно на ръка, че съм доволен, второ - вярно е - имам и къде да преспивам в Лондон и не плащам хотели.
Но ако ще ми извиват ръцете (за евентуално една нощ преспиване) - сбогом`те - има доста алтернативи.
Едва ли съм единственият европеец, разсъждаващ така.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 06 Сеп 2017, 15:21

Бе той паунда се срива и скоро ще падне под еврото, тия тръгнали едва ли не санкции да налагат срещу ЕС. :lol:
Еб...м ти и надутите английски пуяци. Дано Шотландия и Уелс се отделят в скоро време оставайки в ЕС, да я видим тогава Английката високомерна кво ще чини. :mrgreen:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от vassiln » 06 Сеп 2017, 17:17

То Almasy аз скоро се надявам повечето междинни кацания да са в Дъблин. И ирландските паспортни контрольори да гледат юкейците като талибани, и да ги разпитват за целта на посещението им в Европа. Би било една своеобразна проява на историческа справедливост.
Едно мое наблюдение: като че ли напоследък британските мениджъри в Европа са взели да се снабдяват с паспорти от държави от континента? Мяркат ми се британски имена, пък с чешко, холандско гражданство?
Опитах се да поровя повече за застрашените бизнеси у нас, (след като не ми отговори никой на въпроса) и като гледам, няма много такива. То не че виждам много през телефона де, но това, което движат британците тук, изглежда е аутсорс, насочен не основно към Британия. Така че засега не откривам застрашени сектори или предприятия.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 7 пъти
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Сеп 2017, 18:33

Almasy написа:
06 Сеп 2017, 10:37
има доста алтернативи.
Ако ще говорим в личен план, доста активно пазарувам от Великобритания и САЩ, с безплатна доставка до адрес в UK, и после с фирмите за евтин транспорт до България от рода на Габко и прочие. Най-вероятно този бизнес ще умре при Брекзита и вместо, както е сега, да плащам по 2,20 лв на кг до България, ще ме кормят с по 5-10-15 паунда за доставка, отделно че много от търговците ми от САЩ не пращат вече до България.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Сеп 2017, 19:27

Да се надяваме тогава, че американските търговци ще си намерят нов хъб, примерно Германия. Бизнесът не търпи вакуум, и ако има повече такива като теб, Еди, надявам се че проблемите ти ще се разминат.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Сеп 2017, 19:48

EddieBG написа:
06 Сеп 2017, 10:10
Лондон обмисля веднага след Брекзит да спре свободното движение на граждани на ЕС
dnevnik.bg написа:Правителството на Великобритания иска да прекрати свободното движение на граждани от ЕС веднага след като влезе в сила Брекзит в края на март 2019г.
....

Идеите в текста със сигурност ще зарадват привържениците на решителни мерки при раздялата с ЕС, но не отговарят на притесненията, изразявани от бизнеса, че след това трудно ще намира както квалифицирани, така и ниско квалифицирани работници, от които ще се нуждае в новата ситуация.
....
Ако върви както се надявам, скоро няма да им трябват толкова много високо квалифицирани - като се изнесат финансите и други международни или научни или транснационални корпорации, май ще остане нужда предимно от бачкатори. :D

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 06 Сеп 2017, 23:26

vassiln написа:
06 Сеп 2017, 19:27
Да се надяваме тогава, че американските търговци ще си намерят нов хъб, примерно Германия. Бизнесът не търпи вакуум
Има такава вероятност
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Сеп 2017, 19:57

Тези дни се поразходих в сайта на Ричард Норд, и попаднах на това, малко е старичко, но за лаик като мен - интересно:

Brexit: disaster capitalism

Ако е прав, излиза че една група човечета, близки с Консервативната партия, си точели зъбите да изкупуват евтино обезценени UK-активи след Брекзит? И поради това имали интерес от опцията "no deal", защото така им ставало най-евтино...
Или по-скоро това ще да са спонсорите на Legatum Institute, големите риби, които стоят някъде на дълбоко...
Ако е така, аз приветствам техните интереси, въпреки че не възнамерявам да инвестирам в собственост в Обединеното кралство. :D
То за мен и гроздето е кисело де - едва ли мога да си позволя и телефонна кабина в Лондон, така че след "обезценката" сигурно ще ми стигнат парите за една таванска стаичка в "циганските" квартали. :)

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 28 Сеп 2017, 13:25

Днес чакаме "резултатите" от поредния тур преговори ЕС-ЮК. През това време Ричард Норд продължава със спекулациите, че Мей се готви да се оттегли от преговорите и да обяви предсрочно прекратяване на членството на ЮКей в ЕС:
Outside observers note that this Council is Mrs May's last opportunity to meet all of the "colleagues" in one place before she goes to her Party conference in Manchester. It is an opportunity to make a high-profile announcement, if she is so minded, as well as to listen to the views of the other 27, individually and collectively.

Rumours continue to the effect that Mrs May is preparing to walk away from the talks, and Tallinn would be a good opportunity to announce her intention to do so. In particular, the timing is especially significant. Unless the UK decided to plead "special urgency" (which it could well do), this is the last but one day that it could give the three month notice required by Article 65 of the Vienna Convention on the Law of Treaties (VCLT), in time to leave the EU by 1 January 2018.

This is the procedure that must be followed if the UK intends to abrogate the EU Treaties, invoking either Articles 61 or 62. Only after this period of notice can it lodge the instrument of termination, to be communicated to the other parties.

http://eureferendum.com/blogview.aspx?blogno=86619
Междувременно, ако това може да е някаква индикация за резултатите от този тур, Европарламентът се произнесе:
LiveSquawk‏ @LiveSquawk 49 минПреди 49 минути

EU Parliament Sees No Sufficient Progress On Brexit Talks
https://twitter.com/LiveSquawk/status/9 ... 0064086017

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 28 Сеп 2017, 14:07

Пресконференцията свърши.
UK’s Davis: We Have Made Considerable Progress On Issues That Matter

Q: Can you define “sufficent progress”?
Barnier says it may take “months” before EU will allow Brexit talks to move on to phase two.

Накратко по точки:
1. Правата на гражданите - има съществен прогрес, ЮК се е съгласила европейското законодателство да се взима предвид при съдебните процеси в британските съдилища, единствения препъникамък остава ролята на ECJ.
Barnier:

He says, on citizens’ rights, the UK has agreed to give “direct effect” to the withdrawal agreement.

This is very important, he says. It means EU citizens will be able to go to the UK courts to enforce their role.

And the UK has agreed that European court of judgement rulings will be taken into account by UK courts.

But the EU is still pressing for EU nationals to be able to take cases directly to the ECJ. This is still a point of dispute, he says.
2. По финансовите задължения - ЮК е признала и ще изпълни всички свои задължения към бюджета на ЕС до края на 2020 г. За останалите задължения, които е поемала като страна членка на ЕС още няма яснота.

On the financial settlement, Barnier says the talks on this have been “useful”.

May said no member state would have to pay more, or lose out, because of Brexit, he says.

But the UK is saying that will only apply for 2019 and 2020 - the end of this EU budget round, he says.

And May said the UK would honour its commitments.

But the UK has not identified what those commitments are, he says.

He says the EU’s view is that all commitments taken by the EU28 (ie, with the UK) must be paid for by the EU28.

Q: The UK says it can only agree the financial contribution when the UK’s future relationship with the EU is clarified. Do you accept that?

Barnier says May’s speech helped to clarify things.

It was very useful to hear her say that no EU country would lose out up to 2020 because of the UK’s withdrawal.

She also said commitments would be honoured. He says he hopes to get clarification on this point.

He says he sees no logical and coherent link between discussing the new partnership and discussing the financial obligation. There is no “possible link” between that and the separation issues.

Barnier rules out linking a deal on UK’s financial obligations to a deal on the future relationship. The two issues are not connected, he says.
3. Границата със Северна Ирландия - нищо съществено.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Окт 2017, 10:51

Изнасянето продължава:
Citi ще открие свой център за частно банкиране в Люксембург, който ще поеме бизнеса от Великобритания след Brexit, съобщават от финансовата институция. Частното банкиране на Citi обслужва клиенти с активи над 25 млн. долара, а банката се е решила на този ход, за да смекчи потенциалните последици от сътресения за бизнеса при напускането на ЕС от Великобритания и при т.нар. тежък Брекзит - без споразумение между Острова и ЕС. Планирано е този офис да поеме клиентите на банката от ЕС. Банки от цял свят търсят възможности за релокация на бизнеса си заради предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз. Повечето финансови институции от Япония и САЩ имат в момента европейските бази в Лондон, но се очаква тези работни места да бъдат пренасочени към континентална Европа, за да се запази присъствието на банките в ЕС след Brexit.
Източник: Associated Press

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Окт 2017, 18:52

Едно отклонение:
В петък случайно стана дума с една моя позната, изненадах се, като каза, че две години е била "нурс" в някакво градче близо до Кеймбридж. И мнението ѝ за англичаните беше доста интересно: необразовани, бедни и мръсни. Разказа ми с лека погнуса, че пълнели мивката с вода, накисвали чиниите да изпадне мръсотията, и след това ги слагали да съхнат. (Не че в казармата и ние не правехме нещо подобно - кой ще ти мие чинии за 500 човека....)
Според мен просто е попаднала на по-изявени низши слоеве в квартала, където е живяла. Но все пак има и нещо вярно. Чувал съм и от другаде, че там не било необичайно децата да си лягат да спят с дрехи и обувки.
Някакви впечатления от някой, който е живял там?

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 15 Окт 2017, 19:20

vassiln написа:
15 Окт 2017, 18:52
Според мен просто е попаднала на по-изявени низши слоеве в квартала, където е живяла. Но все пак има и нещо вярно.
Някакви впечатления от някой, който е живял там?
Не съм живял, но съм бил доста пъти. И не съм убеден, че всичко опира точно до термина "низши слоеве".
В някои аспекти наистина изненадват. Все още се продават кранове (липсва смесителна батерия), само за топла и само за студена вода. Презумцията е, че мивката се пълни с вода, с която си измиваш лицето и бръснеш едновременно. Предполагам, че лайтмотива е икономия на вода. За средностатистическия европеец - изключително гнусна раута.....Е, не е типично само UK вярно - в Тринити Колидж (Дъблин), беше същата работа поне през 2002-2003-та някъде.
Разбира се, в болшинството от съвременните домове/хотели/институции, това е отживелица, но пак казвам - продават се все още. Тоест - има някакъв пазар.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Окт 2017, 19:35

А като култура и образованост?
Сега се сетих и за един друг познат, беше ходил като бачкатор още преди да ни приемат в ЕС, пред очите му някакъв хулиган пребил един поляк, и поради счупване на очилата, му извадил око. Просто ей, така, на улицата. Защото не го харесал.
Малко стана като тема за народопсихологията на британците, но и това според мен си струва.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 15 Окт 2017, 19:59

vassiln написа:
15 Окт 2017, 19:35
А като култура и образованост?
Трудно ми е да отговоря, аз лично не съм възхитен. Една Германия или Австрия според мен са за предпочитане. А мога да изредя и още много други, сравнително бедни държави в Европа. Португалците например са с много висока култура - във възторг съм от тях. Макар че, ако питаш британците, за тях португалците са едва ли не цигани....
ЮКей....де да знам, парадоксално е, но в някои отношения - малко чалгаджийска история. Тук може би класите имат значение. Хайде, в БГ "генетично" нямаме отношение към класическата музика и до голяма степен е простено липсата на рецептори за такава. В UK не е по-различно, макар и да няма чалготеки и маанета. Обноските (дори на улицата) в континентална Европа също са поне едно ниво отгоре. За обличането може би зависи от квартала - в зоната на Кенъри Уорф преобладават тежкарските костюми. Но на Уотърлуу примерно, може да видиш и бая народ, все едно ги е мачкал валяк.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Окт 2017, 10:39

Коментар от читател в блога на Ричард Норд:
There is also two months to keep saying "No deal is not a credible option" and to promote this blog and your work as much as I can. If there is a walk away leading to No Flights, Dover being a car park and a real problem in Ireland then many contributors to this blog can say 'we did try to warn you - no one was listening'
Иронията е, че той (Норд) е един от хората, които изглежда най-дейно са допринесли за развитието на идеята за излизането на UK от ЕС.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 22 Окт 2017, 16:57

OMG!!! :D
Fox, the international trade secretary, said that while he would prefer Britain to reach a trade arrangement with the EU, he was not scared by the idea of no deal, which would lead to a default to World Trade Organisation trading terms.

“If we have no deal and we trade on current WTO terms, that’s the basis not only that Britain trades with countries like the United States, but that the EU trades with the rest of the world in most circumstances,” he told ITV’s Peston on Sunday show. “So it’s not exactly a nightmare scenario.”
https://www.theguardian.com/politics/20 ... s-liam-fox
Само някой да се е оплакал, че наште министри и политици са тъпи и некадърни! :lol:

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 23 Окт 2017, 14:32

Еха - горната тъпотия на Фокс е направила впечатление и на Ричард Норд и той и е посветил специален пост - Brexit: the liar Fox and friends :D
This malign fool went on to say that, "If we have no deal and we trade on current WTO terms, that’s the basis not only that Britain trades with countries like the United States, but that the EU trades with the rest of the world in most circumstances". Thus, he declared, "it's not exactly a nightmare scenario".

The thing is that Fox knows that his claim is false – that it's a lie. He has been briefed personally by senior members of the Civil Service, orally and in writing. And, less than eight months ago, one of the most senior civil servants dealing with Brexit at the time, told the Brexit select committee that no major economy traded with the EU solely on World Trade Organisation terms.

This was Sir Ivan Rogers, a man soon to resign but whose evidence is on the record.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 23 Окт 2017, 20:04

Дали все пак Норд не вижда умисъл и лъжа там, където са налични само тъпотия и амнезия?
Дали просто не надценява интелекта на Фокс? Това, че са го обучавали и информирали преди почти осем месеца по темата, за един политик вече може да е далечно минало. И сигурно просто е дремал по време на обучението. Като много мили родни и чуждоземни некадърни държавници. Нищо ново. Виж, ако от някой наш хубавец, особено от определени партии, искаш да знае какво значат такива неща като Световна търговска организация, трите стълба, първично и вторично право, Съвет на Европа, и какво ли още не, то очевидно си нереален оптимист. Същото предполагам е и за половината американски политици от изпълнителната власт, конгреса и сената. Защо в Юкей да е по-различно?

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 23 Окт 2017, 20:43

Ами не знам - предполагам че Норд по-добре от нас познава британските политици, пък и Фокс е министър на Външната търговия, ходи на обмяна на опит в Канада, Австралия, Нова Зенландия, той трябва да подготви новите търговски споразумения с останалия свят, предполагам все нещо трябва да е влязло в картуната му за това време...
За мен случая е смес от тъпотия, некадърност, самонадеяност и преднамерена лъжа за пред електората - ама те тройката брекзитджии /БоЖо, Дейвис, Фокс/ плюс главата на HMG / оная "блъди дификълт уоман"/ притежават някаква уникална комбинация от гореизброените качества. :D

Отговори